Co zrobić kiedy konto e-mail zostało zhackowane?

Coraz częściej konta pocztowe zwykłych użytkowników sieci są hackowane, z tego też powodu zamieszczamy poniższy poradnik, co można zrobić w takiej sytuacji.

W wielu przypadkach konta pocztowe zostają użyte do wysłania spamu lub tzw. e-maili phishing do losowych odbiorców lub Twojej listy kontaktów zapisanej w systemie.

Hackerzy mogą się posunąć tak daleko, że będą pytać Twoich znajomych lub rodzinę o wysłanie pieniędzy używając jakiegoś pretekstu, np. wracasz do domu i potrzebujesz pieniędzy na powrót.

Czasami użytkownicy mogą zyskać dostęp z ich własnym hasłem, niekiedy trzeba przejść bardzo długi proces odzyskiwania swojego konta.

Jak odzyskać swoje konto poczty elektronicznej?

  1. Odzyskiwanie konta Gmail
  2. Centrum pomocy Outlook
  3. Centrum pomocy WP.pl
  4. Odzyskiwania konta Yahoo!

Jeśli chcesz nadal używać swojego konta mailowego zalecamy, abyś podjął stosowne kroki mające na celu zabezpieczenie konta, np. poprzez powiązanie konta e-mailowego z numerem swojego telefonu lub innym, alternatywnym adresem – email.

Możesz też wybrać opcję do logowania się w połączeniu szyfrowanym (zabezpieczonym), który wykorzystuje adres https:// (rozglądaj się za ikonką kłódki).

Pamiętaj, aby używać takich pytań zabezpieczających, do których odpowiedzi nie zostały przez Ciebie opublikowane na profilu Facebook lub innych stronach internetowych.

Jeśli korzystasz z przestarzałego konta z reklamami na WP czy O2 to polecamy założenie konta w znanym z bezpieczeństwa i prywatności serwisie ProtonMail, gdzie założysz darmowe konto pocztowe z szyfrowaniem end-to-end, a także z funkcjonalnością podobną do GMail – z kalendarzem, dyskiem w chmurze i darmowym VPN-em.

Czytaj więcej:  Podstawy serwera SMTP: w jaki sposób to działa?

Powody, dlaczego konta pocztowe są hackowane

Większość kont jest hackowanych z powodu jednej z poniższych przyczyn:

  1. Nie zabezpieczasz konta wystarczająco długim i silnym hasłem, co pozwala hackerom na szybki dostęp.
  2. Twój lub inny komputer, którego używasz do obsługi klienta poczty elektronicznej został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub wirusem.
  3. Stajesz się ofiarą odbierając e-mail typu phishing wyjawiając swoje dane logowania cyberprzestępcom.
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Jeden komentarz

  1. Podstawa to nigdy nie dopuścić do shackowania konta pocztowego, a wystarczy wymyśleć trudne i długie hasło i nie logować się na pocztę gdzie popadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *