Wirtualna sieć prywatna (VPN) z Hamachi

Jeśli często podróżujesz, prawdopodobnie używasz publicznej, niezaszyfrowanej sieci Wi – Fi, często dostępnej za darmo w restauracjach, centrach handlowych lub wielu innych miejscach publicznych.

Jeśli używasz publicznego Wi – Fi, wszystko, co wysyłasz i odbierasz w Internecie jest dostępne dla dowolnego hackera do przechwycenia i użyciu z korzyściami dla niego.

Natomiast Wirtualna Sieć Prywatna (VPN) pozwala na wysyłaniu i odbieraniu danych poprzez bezpieczny, szyfrowany tzw. „kanał”, nawet, jeśli jesteś podłączony do publicznej sieci bez zabezpieczeń.

W skrócie, możesz używać VPN do zdalnego i co najważniejsze bezpiecznego dostępu do swoich domowych narzędzi takich jak wspólne drukarki czy dyski twarde. Niekiedy nawet, z VPN możesz się połączyć bezpiecznie do Internetu poprzez swój domowy ruter z każdego miejsca na świecie.

Ustawianie VPN samemu było kiedyś trudne i dość kosztowne, ale od czasu darmowego programu Hamachi, jest to bardzo łatwe i pozbawione jakichkolwiek opłat!

Podążaj poniższymi prostymi krokami, aby ustawić własną darmową sieć za pośrednictwem Hamachi:

  1. Pobierz Hamachi ze strony producenta i zainstaluj.
  2. Włącz program i włącz Hamachi poprzez kliknięcie niebieskiego przycisku Włącz.
  3. Kliknij Sieć i wybierz Utwórz nową sieć.
  4. Nazwij swoją sieć poprzez wpisanie ID, wybierz hasło odpowiednio trudne, ale też łatwe dla Ciebie do zapamiętania.

Twoja VPN powinna być teraz ustawiona i gotowa do skorzystania. Pamiętaj, żeby komputer, który jest tzw. hostem, musi być włączony cały czas, aby można było zdalnie połączyć się z Twoją siecią domową.

Czytaj więcej:  Jak zmienić język w Excelu?

Podążaj krokami, aby podłączyć urządzenia przenośne do Twojej sieci domowej poprzez VPN:

  1. Wejdź na stronę producenta Hamachi ponownie i pobierz program na urządzenie, z którego będziesz chciał się połączyć z VPN.
  2. Włącz program Hamachi poprzez kliknięcie niebieskiego przycisku Włącz.
  3. Kliknij Sieć, następnie Dołącz do istniejącej sieci, a w nowym oknie wpisz nazwę sieci i hasło, jakie wybrałeś wcześniej.

Teraz już wszystko zostało stworzone i ustawione. Powinieneś widzieć listę wszystkich komputerów w Twojej sieci domowej. Kliknij prawym przyciskiem na tym, do którego chcesz dołączyć i skopiuj adres IP. Następnie wklej go do programu,  jakiego chcesz użyć, do podłączenia się do tego komputera.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *