Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową Wi-Fi?

Czy kiedyś szukałeś dostępnych sieci Wi-Fi i zauważyłeś listę tych w zasięgu z przypisem niezabezpieczona? Jeśli kiedykolwiek kliknąłeś na jedną z nich, to pewnie wiesz, że uzyskałeś bezpośrednio dostęp do Internetu bez trudu. Jeśli używasz modemu bezprzewodowego lub rutera, to właśnie tak wygląda Twoja domowa sieć internetowa, dopóki nie jest odpowiednio zabezpieczona.

Sporządziliśmy parę prostych zadań, aby „wzmocnić” Twoje bezprzewodowe połączenia, aby sprawić, że przeciętny haker zamiast Twojej sieci, wybierze tę niezabezpieczoną.

Zabezpiecz dostęp używając WPA2

WPA2 lub Wi-Fi Protected Access II jest zestawem protokołów i certyfikatów przygotowanych przez Wi-Fi Alliance, aby chronić sieci bezprzewodowe przez nieautoryzowanym dostępem. WPA2 jest najnowszym pakietem różnych protokołów ochronnych, więc powinieneś sprawdzić, czy Twój ruter lub modem jest opatrzony w WPA2. Możesz to zrobić wpisując w Google numer modelu i sprawdzić dokładnie informacje u producentów lub przeczytać tzw. manual (instrukcję obsługi) dostarczony wraz z urządzeniem. Jeśli nie ma on protokołu zabezpieczeń lub oferuje tylko WEP albo WPA1, oznacza to, że warto zaopatrzyć się w nowy sprzęt.

Czy Twoje hasło do logowania się do sieci jest wystarczająco trudne?

Zabezpieczenie dla każdego systemu jest istotne. Często w warunkach użytkowania  ochrony komputera, jest napisane, że to tak naprawdę ludzie są „najsłabszym ogniwem”. Nie ma sensu mówić o zabezpieczaniu dostępu do sieci bezprzewodowych, jeśli Twoje hasło to np. 1234. Słabe hasło może być odkodowane w kilka sekund poprzez oprogramowanie uruchomione wyłudzające dane na zwykłym komputerze lub  nawet telefonie komórkowym. Jeśli jesteś ciekawe, jak długo zajmuje odkodowanie jakiegoś z Twoich haseł udaj się na tą stronę [link].

Czytaj więcej:  Jak wybrać dobrego dostawcę internetu?
  • Aby zachować ostrożność i sprawić, żeby hasło było silne muszą być spełnione poniższe warunki:
  • Upewnij się, że nie używasz hasła, które jest domyślne w przypadku rutera.
  • Hasło musi mieć przynajmniej 15 znaków.
  • Musi zostać sporządzone w oparciu o duże litery, małe litery, cyfry oraz symbole specjalne.
  • Musisz unikać tworzenia słów w hasłach, które się odnoszą w bezpośredni sposób do Ciebie lub są łatwe do odgadnięcia (np. imię zwierzątka lub ulubiona drużyna sportowa).
  • W celu utworzenia losowego, trudnego hasła użyj np. strony internetowej [link]

Zmień nazwę punktu dostępowego

Wszystkie punkty dostępu mają ustawioną nazwę (SSID) wbudowaną. Jest to najczęściej nazwa marki lub numer modelu urządzenia. Powinieneś zmienić ją do takiej nazwy, abyś potrafił daną sieć zidentyfikować, jednocześnie nie pozwalając innym powiązać tej nazwy z Tobą (np. „ulica-Wojciechowskiego” lub „Jan-Nowak-sieć”.) Są oczywiście dostępne sugestie pozwalające „ukryć” Twój punkt dostępu, tak, że jest nie jest widoczny dla każdego, kto nie zna nazwy, zwiększają one ochronę, jednakże nawet schowaną sieć można łatwo odnaleźć.

Avatar photo
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *