Jak podzielić ekran monitora na pół na komputerze?

Chyba każdemu z nas zdarza się czasem sytuacja, gdy co chwila musimy przełączać się między dwoma oknami na komputerze. Taka sytuacja bywa irytująca i, co gorsza, może prowadzić do błędów. Można dostosowywać wielkość okien poszczególnych programów, ale jest lepszy sposób. Można podzielić ekran monitora. W tym poradniku wyjaśnimy, krok po kroku, jak podzielić ekran na pół na komputerze.

Kiedy przydaje się dzielenie ekranu monitora na dwie równe połowy?

Z podzielonego na pół ekranu notorycznie korzystają różnego rodzaju analitycy i graficy komputerowi, chyba, że korzystają z więcej niż jednego ekranu. Wyświetlając dwa okna z różnymi zestawami danych czy grafikami dużo łatwiej można je porównywać. Jednak podzielenie okna monitora przydaje się nie tylko w trakcie pracy. Prywatnie, robiąc przelew czy porównując produkty przed zakupem z całą pewnością docenimy taką opcję.

Do niedawna podzielić ekran na dwa okna można było tylko w niektórych programach i nie zawsze byłą to wygodna opcja. Odkąd na rynku pojawił się Windows 10 mocno się to zmieniło. Od tej wersji systemu ekran na komputerze można podzielić w kilku prostych krokach.

Jak podzielić ekran na dwie części na komputerze/laptopie?

W Windowsie 10 z łatwością można podzielić ekran na pół, wystarczy skorzystać z narzędzia Snap Assist. Pozwala ono na dzielenie ekranu na dwie, trzy lub cztery części. Ułatwia to porównywanie danych w różnych oknach, czy np. przepisywanie numeru konta podczas zakupów internetowych. Z narzędzia można skorzystać za pomocą klawiatury lub myszki.

Czytaj więcej:  Jak sprawdzić czy mikrofon działa?
Snap Assist w Windows 10 – praca z wieloma oknami

Dzielenie ekranu w Windows 10 za pomocą myszki (lub touchpada) jest bardzo proste. Zaczynamy od wybrania tytułu jednego z okien, które chcemy wyświetlić. „Chwytamy” go myszką i przeciągamy do krawędzi monitora. Gdy kursor znajdzie się na brzegu ekranu system wyświetli nam kontur, w którym będziemy mogli wybrać miejsce przeciągnięcia. Przeciągając okno na lewo lub prawo możemy podzielić ekran na dwie poziome części. Przeciągając ono do górnej krawędzi możemy podzielić ekran na cztery równe części. Przy użyciu narzędzia Snap Assist można też podzielić ekran na dwie poziome części.

Choć dzielenie ekranu na dwie części za pomocą myszki jest bardzo intuicyjne, są osoby, które takie zadania wolą wykonywać za pomocą klawiatury. Takie osoby w Windows 10 też bez problemu sobie poradzą. Wystarczy wybrać okno, które chcemy wyświetlić i jednocześnie wcisnąć klawisz Windowsa oraz strzałkę w lewo lub prawo (w zależności od tego, po której stronie ma się pojawić wybrane przez nas okno). Na drugiej połowie ekranu pojawi się lista otwartych okien, z których można wybrać to co chcemy tam wyświetlić. Tak podzielone okno można podzielić jeszcze raz na pół, ponownie wybierając jego tytuł i klikając jednocześnie klawisz Windowsa oraz Strzałkę w górę lub dół. Tym sposobem można podzielić okno na trzy lub cztery części.

Czytaj więcej:  Jak podzielić ekran monitora na pół w Windows

Jak wyłączyć podzielony ekran?

Cofnięcie podziału ekranu na dwie lub więcej części jest bardzo proste. Wystarczy wybrać jedno z okien i wcisnąć przycisk maksymalizuj. Alternatywnie można to zrobić używając klawiatury. W tym celu Dwukrotnie wciskamy klawisz Windowsa równocześnie wciskając strzałkę w górę.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *