Obraz systemu jest jedną z pierwszych możliwości wprowadzonych wraz z Windows Vista, aby pomóc użytkowników łatwo tworzyć obraz backup dysków bez użycia narzędzi trzecich. Krótko mówiąc, obraz backupu systemu zawiera wszystkie dyski i pliki potrzebne do bootowania i uruchomienia Windows.
Z grubsza ujmując, użytkownicy systemów Windows mogą tworzyć takie kopie zapasowe po instalacji wszystkich sterowników urządzeń, ulubionych oprogramowani czy też optymalizacji Windows. Plik zapasowy może być użyty, gdy wystąpi jakiś błąd dysku twardego lub po prostu chcesz szybko przeinstalować Windows bez przechodzenia żmudnej procedury reinstalacji.
Kiedy przywrócisz Windows używając punktu przywracania systemu, nie będziesz musiał instalować wszystkich sterowników i oprogramowania od nowa, jeśli punkt przywracania został ustalony po ich instalacji.
Punkt przywracania jest obecny zarówno w Windows 7, jak i w Windows 8. Z niektórych powodów Microsoft nie kontynuował tej opcji w aktualizacji Windows 8.1. Mimo, że w sieci są dostępne narzędzia do stworzenia i ustawienia tego obrazu backupu, to niektórzy mogą chcieć po prostu użyć dostępnych narzędzi w swoim komputerze do uzyskania tego.
Na szczęście, Microsoft jedynie usunął wersję UI obrazu backupu z Windows 8.1 i można stworzyć punkt przywracania systemu przez Wiersz polecenia lub Windows PowerShell.
Podążaj poniższymi krokami aby utworzyć punkt przywracania systemu w Windows 8.1 bez używania narzędzi trzecich :
Krok 1 : Podłącz swój pendrive do Twojego PC z Windows 8.1 i upewnij się, że jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na nim. Wolna przestrzeń na tym pendrive musi być większa niż objętość plików na dysku zawierającym Windows 8.1.
Zauważ, że jeśli zainstalowałeś Windows 8.1 na podwójnie bootowalnym Windows 8 lub innej wersji, narzędzie do przywracania punktu może zawierać więcej niż jeden dysk i zabierze więcej pamięci.
Krok 2 : Otwórz Wiersz polecenia jako administrator na swoim Windows 8.1. Można to zrobić na wiele sposobów. Możesz wpisać CMD na ekranie startowym lub wcisnąć Ctrl + Shift + Enter, aby uruchomić Wiersz polecenia lub kliknąć prawym przyciskiem myszy na przycisk Start i kliknąć na PowerShell ( Admin ), w celu otworzenia Windows PowerShell z prawami administratora. Kliknij Tak, jeśli zobaczysz wiersz UAC.
Krok 3 : W Wierszu polecenia lub PowerShell, wpisz poniższą komendę i wciśnij klawisz Enter : wbAdmin start backup –backupTarget:H: -include:C: -allCritical –quiet
W powyższej komendzie literę „H” zastąp literą swojego pendrive’a, a literę „C” literą Twojego dysku instalacyjnego Windows 8.1.
UWAGA: Jak widać na powyższym obrazku, narzędzie backupuje dyski C i D , jako że zainstalowałem Windows 8.1 ( dysk C ) w podwójnie bootowalnym Windows 8 ( dysk D ).
Krok 4 : W zależności od ilości dysków, plików, osprzętu komputerowego, proces może zająć parę godzin. Jak się skończy pomyślnie, to pojawi się komunikat „Operacja backup została pomyślnie zakończona”. Odłącz bezpiecznie pendrive i umieść go w bezpiecznym miejscu.
Witam, mam takie pytanie techniczne. System kopii wydaje się być bardzo sensowny, ale czy odzyskiwanie systemu odbywa się po prostu z poziomu systemu? Jeśli win8 padnie do reszty, to jak mogę odzyskać system z obrazu bez konieczności uruchomienia systemu?
I drugie pytanie: czy przywracanie systemu w ten sposób jest bardziej podobne do odtworzenia obrazu partycji np. z użyciem CloneZilla, gdzie czyszczona była partycja z wszelakich śmieci, a następnie wgrywane było to co w obrazie, czy to raczej działa na zasadzie zastąpienia plików, jak w odzyskiwaniu systemu z punktu przywracania?
Z góry dziękuję za informacje.
W Windows 8.1 jest dostępna opcja graficzna tworzenia obrazu systemu, znajduje się w Historii plików!
Ad1
Są dwie opcje, można to zrobić za pomocą systemu Win8 oraz za pomocą dysku odzyskiwania który należy utworzyć narzędziem dostępnym w panelu sterowania -> system i zabez. -> Historia pliów -> odzyskiwanie -> „Utwórz dysk odzyskiwania”
Ad2
Działa na podobnej zasadzie co CloneZilla.
W panelu sterowania -> system i zabezpieczenia -> Historia plików -> Zobacz też(lewo, dół): „Kopia zapasowa obrazu systemu”.
Otrzymany folder warto spakować.
Próbowałem zrobić obraz systemu Tableta Lark Ultimate Win 7 (16GB Flash) z graficznego narzędzia do wykonywania obrazu systemu.
Są tam chyba 4 opcje –
1. backup na dysku głównym – bezużyteczna opcja, ponieważ niema szns aby tam się backup zmieścił.
2. Obraz na dyskach DVD
3. Obraz na dysku sieciowym
4. Obraz na zewnętrznym dysku USB, może być pendrive, dysk mechaniczny etc..
5. Obraz na karcie sdhc micro wetknietej w gniazdo.
Próbowałem najpierw opcję sieciową, ale po pierwszej partycji backup się wysypał.
Potem próbowałem na karcie SDHC micro włożonej do slotu i tu niespodzianka. Narzędzie poprosiło o włożenie drugiej karty o pojemności ponad 1GB. Niestety drugiej karty nie miałem pod ręką, więc pominąłem ten krok. Zrobił się najpierw backup partycji – dysk C, potem partycji image.
Narzędzie znów poprosiło o drugą kartę flash. Niestety karty nie miałem. Musiałem przerwać operację a narzędzie wymazało uprzednio zrobione obrazy dwóch partycji.
Moje pytanie jest zatem takie – co muszę przygotować, aby taki obraz zrobić skutecznie? Ile tych kart i jakiej pojemności? Niestety narzędzie nie informuje czego się mogę spodziewać.
Pozdrawiam.
Marcin.