Jak sformatować dysk zewnętrzny w FAT32?

Większość z nas posiada przynajmniej jeden zewnętrzny dysk twardy, który używamy do kopii zapasowych, trzymania zdjęć czy filmów. Przeważnie dobrym pomysłem jest formatowanie tego dysku za pomocą NTFS, bo to najpopularniejszy format, ale jeśli z jakiegoś względu potrzebujemy sformatować nasz dysk zewnętrzny do formatu FAT32, to zaraz wyjaśnimy jak to zrobić.

Jeśli np. chcesz przenieść pliki z Maca na swój dysk zewnętrzny, to potrzebujesz sformatowania tego dysku za pomocą FAT32, ponieważ MAC OS X nie wspiera transferu plików na dysk NTFS.

Czym jest FAT32?

FAT32 (File Allocation Table 32) jest systemem plików, który jest stosowany w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych do przechowywania i udostępniania danych. FAT32 jest używany w wielu różnych systemach operacyjnych, w tym Windows, MacOS i Linux.

FAT32 działa poprzez tworzenie tabeli plików, która zawiera informacje o położeniu poszczególnych plików na dysku twardym lub innym nośniku danych. System ten pozwala na tworzenie plików o maksymalnej wielkości do 4 GB, co czyni go dobrym wyborem do przechowywania plików o mniejszych rozmiarach.

FAT32 jest często stosowany w urządzeniach przenośnych, takich jak pendrive’y i karty pamięci, ponieważ jest prosty w obsłudze i pozwala na szybkie przenoszenie plików pomiędzy różnymi urządzeniami. Jest jednak mniej wydajny niż inne systemy plików, takie jak NTFS, i nie obsługuje plików o wielkości powyżej 4 GB.

Pomimo, że można zawsze kliknąć prawym przyciskiem na dysk, wybrać Format i wybrać FAT32 jako system plików systemu, to Windows nie pokazuje tej opcji wybrania systemu plików FAT32, jeśli próbujesz sformatować dysk o pojemności większej niż 32 GB. Nasuwa się więc pytanie, jak sformatować dysk zewnętrznej o pojemności większej niż 32 GB z FAT 32?

Czytaj więcej:  Jak stworzyć dysk odzyskiwania systemu w Windows 8.1?

Odpowiedź jest dość prosta, istnieje parę możliwości sformatowania dysku zewnętrznego w FAT32, nawet jeśli przekracza pojemność 32 GB. Najlepszą metodą jest użycie Wiersza polecenia, aby szybko zmienić system plików na FAT32. Ci, którzy nie lubią używać Wiersza polecenia mogą użyć narzędzi „trzecich” takich jak FAT32 Format, Seagate DiscWizard (tylko dla dysków Seagat ) i Acronis True Image Western Digital Edition (wspiera tylko dyski WD).

W tym poradniku, pokażemy krok po kroku, jak sformatować zewnętrzny dysk twardy z systemem plików FAT32 z użyciem Wiersza polecenia i użyciem darmowego narzędzia, jakim jest FAT32 Formatter.

UWAGA : Sformatowanie dysku usuwa wszystkie dane zapisane na nim. Zalecamy, aby przed przystąpieniem formatowania zrobić kopię zapasową plików znajdujących się na dysku.

Jak sformatować dysk w FAT32 na systemie Windows?

Aby sformatować dysk zewnętrzny w systemie plików FAT32, należy wykonać następujące kroki:

 1. Podłącz dysk zewnętrzny do komputera.
 2. Otwórz Panel sterowania i wybierz opcję „Menedżer urządzeń”.
 3. Znajdź dysk zewnętrzny w liście urządzeń i kliknij prawym przyciskiem myszy na jego nazwie.
 4. Wybierz opcję „Formatuj” z menu.
 5. W okienku „Formatowanie dysku” wybierz system plików FAT32 i kliknij przycisk „Rozpocznij”.
 6. Po zakończeniu procesu formatowania dysk zewnętrzny zostanie sformatowany w systemie plików FAT32 i będzie gotowy do użytku.

Metoda 2: Formatowanie dysku zewnętrznego z FAT32 używając Wiersza polecenia.

Krok 1: Otwórz Wiersz polecenia. Aby to zrobić, wpisz CMD w menu Start w panelu wyszukiwania ( Windows 7 i Vista ) lub na ekranie startowym ( Windows 8 i Windows 8.1 ) i wciśnij Enter.

Czytaj więcej:  Jak odinstalować Windows Live Messenger w Windows 7?

Krok 2: W Wierszu polecenia wpisz poniższą komendę i wciśnij Enter.

Format / FS:FAT32 X:

W powyższej komendzie literę „X” zastąp przez literę Twojego dysku zewnętrznego. Możesz ją znaleźć otwierając Komputer lub Mój komputer.

Zostaniesz poproszony o wpisanie etykiety woluminu ( jest to nazwa dysku, która jest w Mój komputer ) Wpisz ją, wciśnij Enter i kliknij  Y, aby potwierdzić.

Metoda 3: Formatowanie zewnętrznego dysku twardego z FAT32 korzystając z oprogramowania FAT32 Format.

(Odkąd Seagate DiscWizard jest kompatybilny jedynie z dyskami Seagate i Acronis True Image WD Edition wspiera jedynie dyski WD, musimy użyć oprogramowania FAT32 Format, które wspiera wszystkie dyski.)

Krok 1: Odwiedź stronę(LINK) i kliknij na obrazku FAT32 Format, aby rozpocząć proces pobierania oprogramowania. Jest to oprogramowanie przenośne, więc nie potrzeba instalacji.

Krok 2: Uruchom oprogramowanie FAT32 Format.

Krok 3: Wybierz literę swojego dysku zewnętrznego, wpisz nazwę dysku i kliknij przycisk Start, aby rozpocząć proces formatowania dysku z użyciem systemu plików FAT32. To wszystko, co należy zrobić.

Jeśli z jakichś przyczyn FAT32 Format nie zadziała na Twoim PC, możesz użyć FAT32FileSystem lub FAT32 Formatter.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

5 komentarzy

 1. Niestety metoda pierwsza, mimo, że szło formatowanie dysku zewnętrznego z NTFS przez 8 godzin pod WIN7 – na koniec wyszedł komunikat, że dysk jest za duży na FAT32
  Dysk 640GB

 2. W Windows 7 i dysku zewnętrznym niecałe 1TB metoda 1. nie działa. Otrzymamy komunikat że dysk jest za duży na ten system plików.

 3. Panowie, miałem problem z dyskiem a mianowicie po podlaczeniu nowego dysku do konsoli i przejscia w tzw. Tryb bezpieczny po inicjacji wyskawiał bład że nie ma gdzie zainstalowac wybranego systemu.
  Kombinowałem jak koń pod górke, szukałem jaki format dysku jest czytany przez ps4 . Nic!
  Ale w koncu sie udalo. I wyglada to tak : krok 1. podlacz dysk do komputera ( najprosciej zakupic za ok. 25zl kieszen do sata). krok 2. Wejdz do cmd (wierz polecen), wpisz DISKPART, w diskpart wpisz LIST DISK, potem select disk ( i tu 1.2 lub 3 w zaleznosci ktory to ten dysk) i CLEAN. krok 3. panel sterowania- narzedzia- zarzadzanie – dyski- akcja – skanuj dyski ponownie. krok 4. na dolnym pasku wykrytych dysków wybierasz twoj, klikasz prawym – zainicjuj, klikasz dalej dalej OK. Konczysz. Chcemy uzyskac system plików w formacie RAW ( oznacza to krotko mowiac uniwersalny system formatu) wkladamy tak przygotowany dysk do konsoli poczym sama ustala potrzebny dla siebie format plików. Jezeli nadal nie wykrywa cofamy sie do punktu inicjacji i ustawiamy format na exFat, moga wymagac nowsze wersje konsoli. Mam nadzieje ze pomogłem.

  • Dzięki. Działa przy Xbox360. W menu głównym znajduje niesformatowany dysk, wystarczy sformatować i mamy fat32. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *