Jak przeglądać Internet anonimowo?

Pomimo, że wielu uważa, że nasza aktywność w sieci jest anonimowa, to duża część informacji jest transmitowana do i ze stron, które przeglądamy. Historia stron, które przeglądasz jest dostępna na Twoim komputerze nawet wtedy, gdy zamkniesz przeglądarkę, a większość stron zatrzymuje adresy IP odwiedzających i inne dane statystyczne. Dla tych, którzy chcieliby przeglądać strony anonimowo, wiele przeglądarek oferuje tzw. bezpieczne tryby przeglądania, aby dać im większą anonimowość podczas surfowania po Internecie. Można też skorzystać z zewnętrznych tzw. serwerów proxy, które umożliwiają na zmianę adresu IP, a można się przez nie łączyć również za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej. Najpierw przybliżymy jednak kwestie trybów „incognito”.

Microsoft Edge (IE)

Krok 1: Otwórz Internet Explorer i kliknij zakładkę Bezpieczeństwo. Wybierz tam opcję Przeglądanie InPrivate. Możesz też wcisnąć Ctrl + Shift + P, aby otworzyć okno przeglądania InPrivate lub kliknąć prawym przyciskiem na ikonkę Internet Explorer i z menu kontekstowego wybrać Rozpocznij przeglądanie InPrivate.

Krok 2: Przeglądaj strony, tak jak robisz to normalnie. Jeśli odwiedzisz strony, na których posiadasz konta, będziesz musiał zalogować się manualnie, ponieważ InPrivate nie przechowuje ani nie wczytuje żadnych informacji lub ciasteczek z poprzednich sesji przeglądania. Jeśli powrócisz do jednej ze stron w normalnym trybie przeglądania, Twoje informacje dotyczące będą zachowywane tak jak normalnie.

Krok 3: Zamknij okno przeglądania InPrivate, gdy skończysz przeglądanie Internetu. Upewnij się, żę nie pozostaje żadna zawartość, którą chciałbyś zapisać w innych kartach, ponieważ z momentem zamknięcia okna, informacje będą usunięte.

Czytaj więcej:  Jak włączyć grę na drugim monitorze w trybie pełnoekranowym?

Mozilla Firefox

Krok 1: Otwórz Mozilla Firefox. Kliknij na przycisku Firefox znajdującym się w lewym górnym rogu strony i wybierz Nowe okno prywatne. Inną metodą jest wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + P.

Krok 2: Zacznij przeglądanie w oknie prywatnym. Wszystkie zakładki jakie są otwarte do tej pory zostaną zapisane i zamknięte, pozwalając na odzyskanie Twojej sesji przeglądania, gdy zakończysz przeglądanie prywatne. Przycisk Firefox zmieni kolor z pomarańczowego na fioletowy, aby przypomnieć, że przeglądasz w trybie prywatnym.

Krok 3: Przeglądaj tak, jak to robisz normalnie, pamiętając, że żadne informacje i preferencje użytkownika nie są wczytywane z poprzednich sesji przeglądania. Kliknij na przycisku Firefox i zamknij okno, aby przestać przeglądać strony w trybie prywatnym i powrócić do normalnego trybu przeglądania. Jeśli zechcesz ponownie przejść do trybu prywatnego, wciśnij Ctrl + Shift + P.

Google Chrome

Krok 1: Włącz Google Chrome. Kliknij na ikonce 3 poziomych prostokątów (po najechaniu kursorem myszy na nie pojawi się Dostosowywanie i kontrolowania Google Chrome) w górnym prawym rogu okna. Wybierz Nowe okno incognito. Otworzy się nowe okno, w trybie Incognito z ikoną mężczyzny schowanego w płaszczu (obrazek w lewym górnym rogu). Możesz też otworzyć to okno wciskając na klawiaturze Ctrl + Shift + N podczas, gdy używasz Chrome.

Krok 2: Przeglądaj tak, jak robiłeś to dotychczas. Zauważ, że dane i preferencje użytkownika z poprzednich sesji przeglądania nie są wczytywane, gdy przebywasz w trybie Incognito.

Czytaj więcej:  Laptop jako drugi monitor używając Miracast - krok po kroku

Krok 3: Zamknij tryb Incognito, aby zakończyć przeglądanie w trybie prywatnym. Żadne ciasteczka lub inne dane, które zostały wypracowane w trybie Incognito będą skasowane, gdy okno zostanie zamknięte.

Czy tryb incognito daje pełną anonimowość w Internecie?

Tryb incognito w przeglądarce internetowej nie gwarantuje pełnej anonimowości w internecie. Jest to tryb prywatny, który pozwala na przeglądanie stron internetowych bez zapisywania historii przeglądania, ciasteczek i haseł na komputerze. Oznacza to, że inne osoby, które korzystają z tego samego komputera, nie będą widzieć Twoich wyszukiwań i odwiedzanych stron.

Zmiana adresu IP może pomóc w uzyskaniu pewnego poziomu anonimowości w internecie, ale nie gwarantuje pełnej anonimowości. Adres IP jest unikalnym identyfikatorem, który służy do identyfikowania urządzenia w sieci internetowej. Zmiana adresu IP może pomóc w uniknięciu identyfikacji przez osoby trzecie, ale nie zapewnia całkowitej ochrony. Aby uzyskać pełną anonimowość w internecie, należy korzystać z dodatkowych rozwiązań, takich jak sieci VPN. Pamiętaj również, że nawet przy użyciu takich rozwiązań nie ma możliwości całkowitego uniknięcia wszystkich form identyfikacji w internecie.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *