Czym są uszkodzone sektory i klastry na dysku twardym?

Jeśli otrzymałeś wiadomość na swoim komputerze o uszkodzonym sektorze lub klastrze na Twoim dysku twardym, możesz się zastanawiać jaka część plików została utracona. Uszkodzone sektory i klastry znajdują się na wszystkich urządzeniach pamięci masowej, nieważne czy są one magnetyczne, jak twarde dyski czy solidne, jak karty pamięci flash. Jednakże, systemy operacyjne potrafią unikać ich, kiedy się nagle pojawiają, zapewniając bezpieczności Twoim plikom.

Jak przechowywane są dane na dysku twardym?

W standardowym dysku twardym, pliki zapisywane są na obrotowym talerzu magnetycznym używając elektromagnetycznych głowic, które zapisują pliki na cienkich pasach. Te same głowice odtwarzają dane z tej fizycznej lokalizacji, gdy pliki są przywoływane przez system operacyjny.

Solidnej budowy dyski używają ogromnej liczby małych tranzystorów, przechowując pliki w formie elektronów aniżeli magnetycznie szyfrowanych plików na tradycyjnym dysku twardym. Nie mają one części ruchomych i używają tranzystorów w miejscu magnetycznych talerzy.

Sektory i klastry na HDD

Na dysku twardym, sektor jest najmniejszą jednostką fizycznego przechowywania na dysku, przeważnie zajmuje 512 bajtów. System operacyjny będzie próbował zapisać pliki w sąsiadujących sektorach na dysku, ponieważ ta metoda jest najbardziej efektywna do przechowywania i odtwarzania plików. Klaster stanowią sektory, które występują w postaci wykładnika liczby 2. Ponieważ dyski SSD nie mają sektorów w takim samym sensie jak dyski HDD, pliki są przechowywane w fizycznej lokalizacji – tranzystorach.

Czytaj więcej:  Podpis kwalifikowany - co warto o nim wiedzieć?

Dlaczego sektory i klastry stają się uszkodzone?

Na dysku twardym, występują dwa rodzaje uszkodzonych sektorów – mocne i łagodne. Mocne są spowodowane uszkodzeniem mechanicznym talerza dyskowego. Jest to zjawisko normalne, występuje wtedy, gdy głowica czytająca/zapisująca dotyka powierzchni dysku, co może wystąpić, kiedy dysk jest uderzany podczas wczytywania lub zapisywania danych. Natomiast łagodne uszkodzenie sektorów występuje, gdy kod błędu nie zgadza się z zawartością sektora, głównie spowodowane poprzez wirusy lub niewłaściwe zamknięcie komputera. Z drugiej strony dyski SSD, nie mają ruchomych powierzchni, aby wystąpił błąd, więc większość błędów są typu soft, ale przegrzanie jakichś tranzystorów może spowodować poważniejszy błąd.

Zabezpieczanie się przed uszkodzonymi sektorami i klastrami

Niestety, niewiele można zrobić, aby naprawić mocne uszkodzenie sektora, bo talerz dyskowy nie może być fizycznie naprawiony. System operacyjny pokaże ten sektor i uniknie zapisywania danych na nim w przyszłości. Jest możliwość odzyskania lekko uszkodzonego sektora poprzez defragmentację dysku, które z kolei przegrupowuje pliki w bardziej logiczne miejsca na dysku.

Można zapobiec uszkodzeniu sektorów na dysku twardym, wystarczy go nie ruszać gwałtownie, gdy zapisuje pliki, zabezpieczając głowice przed uderzaniem talerza. Właściwe zamykanie komputera pozwalając na prawidłowe zapisywanie plików pozwoli zabezpieczyć nas przed łagodnymi uszkodzonymi sektorami tak samo, jak dobry program antywirusowy zabezpieczy przed złośliwym oprogramowaniem niszczącym Twój system.

Czytaj więcej:  Co zrobić z zalanym laptopem?

Jak naprawić bad sectory na dysku twardym w Windows?

Aby naprawić bad sectory na dysku twardym, należy wykonać następujące kroki:

  1. Podłącz dysk twardy do komputera i uruchom go.
  2. Otwórz Panel sterowania i wybierz opcję „Menedżer urządzeń”.
  3. Znajdź dysk twardy w liście urządzeń i kliknij prawym przyciskiem myszy na jego nazwie.
  4. Wybierz opcję „Skanuj i napraw bad sectory” z menu.
  5. Po zakończeniu procesu skanowania i naprawy bad sectorów dysk twardy powinien być w pełni sprawny i gotowy do użytku.

Jeśli proces naprawy bad sectorów nie powiedzie się lub bad sectory będą się pojawiać ponownie, oznacza to, że dysk twardy jest uszkodzony i nie nadaje się już do użytku. W takim przypadku konieczne będzie zakupienie nowego dysku twardego i skopiowanie danych z uszkodzonego dysku na nowy nośnik.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *