Jak naprawić uszkodzony dysk twardy?

Zdarza się czasem, że dyski twarde zamontowane w naszych komputerach zaczynają sprawiać problemy – nie można odczytać znajdujących się na nich danych, postukują albo wydają inne dziwne odgłosy podczas pracy, a niejednokrotnie zupełnie znikają z listy nośników.

Wszystkie powyższe objawy oznaczają, że najwyższa pora ratować dane z tych dysków, póki jeszcze jest to możliwe. Czy naprawa dysku twardego jest do przeprowadzenia w domowych warunkach, w jaki sposób się za to zabrać i kiedy powierzyć odzyskiwanie danych z dysku profesjonalnemu laboratorium?

Rodzaje uszkodzeń dysków twardych

Kluczowe znaczenie dla odzyskiwania danych i możliwości ewentualnej samodzielnej naprawy dysku twardego ma typ uszkodzeń, jakim nośnik uległ. Można wyróżnić trzy zasadnicze grupy uszkodzeń:

  • uszkodzenia fizyczne (mechaniczne) – ta grupa obejmuje uszkodzenia powstałe m. in. w wyniku upadku, dehermetyzacji, zalania czy spalenia dysku. Krótko mówiąc: wszystkie uszkodzenia, będące ingerencją w fizyczną strukturę nośnika danych. Dane z tak uszkodzonych dysków odzyskuje się bardzo trudno, jednak nie jest to niemożliwe – warto jednak pamiętać, że w domowych warunkach szanse na sukces przy tego typu uszkodzeniach są znikome i najlepszym wyjściem jest oddanie dysku w ręce specjalistów od odzyskiwania danych;
  • uszkodzenia logiczne – uszkodzenia tego typu obejmują wszystkie problemy z odczytem lub dostępem do danych znajdujących się na dysku (w tym również przypadkowe usunięcie plików lub sformatowanie całego dysku). Ten rodzaj uszkodzeń daje największe szanse na pomyślne odzyskanie danych, jednak wymagane są do tego dedykowane programy do naprawy dysku oraz możliwie najszybsze zaprzestanie
    korzystania z dysku, na którym wystąpiły błędy logiczne. Zapis jakichkolwiek danych na takim dysku znacząco redukuje szansę powodzenia;
  • uszkodzenia elektroniki – uszkodzenia w obrębie elektroniki dysku twardego są uciążliwe w samodzielnej naprawie, ponieważ nie wystarczy jedynie kupić drugi, identyczny i sprawny dysk oraz przełożyć elektronikę. Zwykle taka „reanimacja” kończy się niepowodzeniem, ponieważ w wyniku np. przepięcia uszkodzona zostaje nie tylko zewnętrzna płytka dysku, ale także jego elektronika wewnętrzna. Jeśli na dysku znajdowały się ważne dane, ten typ uszkodzeń kwalifikuje dysk do podjęcia próby odzyskania danych w specjalistycznym laboratorium – w warunkach domowych będzie to niemożliwe.
Czytaj więcej:  Golarka hybrydowa - jak wybrać? Najlepsze golarki hybrydowe

Jak uratować dane z dysku?

Jeśli mamy do czynienia wyłącznie z uszkodzeniami w obrębie struktury logicznej dysku, można próbować samodzielnie podjąć się ratowania samego dysku oraz znajdujących się na nim danych. W przypadku wystąpienia tzw. bad sectorów, czyli uszkodzonych sektorów dysku, z których odczyt danych jest z różnych względów niemożliwy, warto poddać dysk gruntownemu skanowaniu za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwoli to określić typ bad sectorów (fizyczne czy logiczne) i naprawić je, jeśli będzie taka możliwość. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie bad sectorów logicznych – uszkodzenia fizyczne są nienaprawialne.

Jakiego oprogramowania użyć do odzyskiwania danych?

Można do tego celu zastosować np. program MHDD, jednak bezwzględnie należy zapoznać się wcześniej z jego instrukcją obsługi i działaniem dostępnych komend, aby uniknąć dokonania dalszych szkód na dysku. Ponadto przed jakimikolwiek operacjami na uszkodzonym dysku zawsze trzeba przenieść znajdujące się na nim dane (o ile mamy taką możliwość), ponieważ uszkodzenia będą się najprawdopodobniej powiększać w niedalekiej przyszłości.

Programów do odzyskiwania danych z dysków twardych jest obecnie na rynku dość dużo – zarówno w wersjach darmowych, jak i komercyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że ich podstawową funkcją jest ratowanie utraconych danych (odzyskiwanie zdjęć, plików czy innych typów danych), a nie naprawa uszkodzonego dysku. Tego typu funkcjonalności mają jedynie nieliczne programy (np. wspomniany wyżej MHDD), ale nawet one nie dają gwarancji pełnego sukcesu, ponieważ raz uszkodzony dysk zwykle dość szybko ulegnie kolejnym uszkodzeniom.

Czytaj więcej:  Efekt Halla w padach do gier - koniec z dryfowaniem

Kiedy oddać dysk profesjonalistom?

Najprostsza odpowiedź brzmi: zawsze, gdy na uszkodzonym nośniku znajdowały się ważne dla nas dane. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy nie posiadamy żadnej kopii zapasowej tych danych ani nie jesteśmy ich w stanie w żaden sposób odtworzyć. W przypadku uszkodzeń mechanicznych i uszkodzeń elektroniki powierzenie dysku profesjonalnemu laboratorium odzyskiwania danych (np. certyfikowane przez ABW laboratorium Avidata, które przyjmuje dyski z całej Polski) daje największą szansę na skuteczne uratowanie danych z uszkodzonego nośnika.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *