Jak wysłać komuś pinezkę – lokalizację Google Maps?

Wielu z nas często korzysta z nawigacji w telefonie. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w trasie czy w obcym mieście. Telefon zwykle mamy ze sobą, a papierową mapę coraz rzadziej. Zwykle, by dotrzeć w konkretne miejsce, wystarczy znać dokładny adres. Zdarza się jednak, że mapy nie mają dokładnych lokalizacji lub chcemy dotrzeć w miejsce nie posiadające adresu. W takiej sytuacji można skorzystać z lokalizacji GPS, wysłanie takiej pinezki umożliwiają Google Maps. W tym poradniku wyjaśnimy, jak wysłać komuś pinezkę.

Dlaczego adres czasami to za mało?

Choć większość miejsc w Polsce ma swój dokładny adres, nadal zdarzają się sytuacje, gdy lokalizację np. miejsca spotkania możemy podać tylko orientacyjnie. Przykładem może być poszukiwanie domu lub mieszkania na nowych, dopiero budowanych osiedlach. W takich sytuacjach numer domu może nie być znany lub mapy w nawigacji mogą go nie widzieć.

Często sytuacją, gdy podanie lokalizacji za pomocą Google Maps się przydaje są wszelkiego rodzaju spotkania w plenerze. Parki, lasy i pola są rozległe, a nie zawsze pobliskie punkty orientacyjne pozwalają wystarczająco dokładnie określić daną lokalizację. Wysyłając pinezkę z lokalizacją mamy gwarancję, że nikt z uczestników spotkania nie zabłądzi w drodze na nie.

Z możliwości określania lokalizacji za pomocą Google Maps często korzystają też rodzice i opiekunowie osób starszych. Bo warto wiedzieć, że taka pinezka może nam pomóc śledzić, czy dziecko dotarło do domu, lub określić, gdzie znajduje się osoba starsza potrzebująca pomocy.

Czytaj więcej:  Google Smart Lock - kompletny poradnik

Jak wysłać komuś lokalizację Google Maps w telefonie?

Wysyłanie lokalizacji za pomocą Google Maps jest jedną z bardziej popularnych opcji tej aplikacji. Najczęściej wysyłamy ją z telefonu np. by pomóc komuś nas znaleźć na mieście lub w plenerze. Możemy wysłać określony punkt z mapy lub naszą aktualną lokalizację (wystarczy włączyć usługę lokalizacji w telefonie). Warto też wiedzieć, że pinezkę można wysłać z komputera.

Aby wysłać lokalizację Google Maps z telefonu wykonujemy następujące kroki:

  • otwieramy aplikację Mapy Google;
  • wpisujemy nazwę miejsca, które chcemy udostępnić w wyszukiwarce lub wybieramy je przytrzymując wybraną lokalizację na mapie. By udostępnić swoje dokładne położenie wystarczy włączyć usługę lokalizacji, a następnie przytrzymać niebieską kropkę wskazującą nasze położenie;
  • na dole ekranu wybieramy opcje „Udostępnij” lub „Udostępnij trasę” i z listy wybieramy aplikacje w której chcemy udostępnić pinezkę (może to być Messenger, mail lub wysyłka sms).

Wysłanie pinezki z komputera przebiega analogicznie. Wchodząc na Google Maps wybieramy konkretną lokalizację. Następnie w menu wybieralnego w lewym górnym roku (trzy poziome kreski) wybieramy opcję „Udostępnij lub umieść mapę” i kopiujemy link mapy do wiadomości lub innego miejsca, w którym chcemy udostępnić daną pinezkę.

Co jeszcze daje udostępnianie swojej lokalizacji?

Udostępniając pinezkę w Google Maps nie tylko możemy pomóc komuś znaleźć dokładny adres jakiegoś miejsca, ale również umożliwić śledzenie naszej trasy. Może to być dużym ułatwieniem chociażby podczas wspólnego wyjazdu na wakacje. W ten sposób nasi bliscy mogą też śledzić chociażby to, czy jesteśmy już blisko domu. Trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio określić czas, w jakim chcemy udostępniać nasze położenie.

Czytaj więcej:  Najskuteczniejsze aplikacje do lokalizacji telefonu dziecka
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *