Ciekawostką jest to, że z poziomu standardowego użytkownika można dostać się do opcji programistycznych (ang. developer options). Pozwala to na dostęp do ukrytych funkcji oferowanych przez system. Te funkcje to na przykład tryb wielu okien lub wbudowany menadżer plików. Jest to przydatne głównie dla programistów, ponieważ pozwala na uruchomienie potrzebnych narzędzi podczas testowania nowych aplikacji. Dla zwykłego użytkownika może być jedynie odkryciem czegoś nowego.
Jak uruchomić opcje programistyczne w systemie Android? Po wejściu w ustawienia należy przejść do informacji o telefonie, a następnie do informacji o oprogramowaniu. To tam pojawia się numer kompilacji, w który należy siedmiokrotnie kliknąć. Po tym działaniu powinniśmy mieć już dostęp do opcji programistycznych.
Co dają opcje programistyczne? Przede wszystkim większą swobodę w konfiguracji telefonu. Uważać jednak należy, by nie zrobić czegoś, co może zmienić działanie systemu. Czasem warto poświęcić chwilę na przeczytanie i dostarczenie potrzebnej wiedzy przed podjęciem działania. W każdym wypadku zmiany można odwrócić, jednak potrzebna jest do tego znajomość podstaw programowania.
Dostęp do opcji programistycznych może stać się wspaniałym początkiem nauki programowania. Nabyta wiedza może się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach.