Jaką drukarkę kupić, aby była tania w eksploatacji?

Zdecydowana większość użytkowników drukarek machnie ręką na jakość wydruku – byleby było tanio. Takie oczekiwania mają urzędnicy, sekretarki i osoby korzystające z drukarek na użytek domowy, a także przedsiębiorcy niepowiązani z branżą usług graficznych i fotograficznych.

Przepis na tanie drukowanie jest bardzo prosty – trzeba znaleźć stosunkowo tanią drukarkę, do której można kupić niedrogie zamienniki. Czasami można wpaść w pułapkę producenta – kupić urządzenie w niskiej cenie, będącej niemal równowartością zestawu tuszów. Żeby lepiej zobrazować oba przypadki posłużymy się dwoma przykładami: drukarką HP DeskJet 2540, której są dedykowane tusze HP 301 oraz drukarką Brother MFC-16510DW z tuszami Brother LC1240.

Kupując tanią drukarkę oszczędzasz na krótką metę

Kiedy na rynek materiałów eksploatacyjnych zaczęły wchodzić pierwsze zamienniki, producenci znaleźli sposób na sprzedaż oryginalnych tuszów własnych marek: wprowadzili na rynek tanie modele drukarek, do których pasowały wyłącznie oryginalne tusze i to w bardzo wysokiej cenie. Po zakupie, niczego nieświadomi przedsiębiorcy i konsumenci cieszyli się zaoszczędzonymi pieniędzmi. Kiedy zaś przyszło do wymiany wkładów łapali się za głowę, a producenci oryginalnych materiałów eksploatacyjnych zacierali ręce.

Przykładem takiego urządzenia jest właśnie HP DeskJet 2540 dostępne w cenie już od 100 zł. Wymaga ona zastosowania tuszów HP nr 301. Na przykład, tusz HP nr 301 Black CH561EE kosztuje 60,84 zł, a jego nieco większy odpowiednik w rozmiarze XL CH563EE – 122,09 zł. Podobnie ceny kształtują się w odniesieniu do kolorowego wkładu o standardowym rozmiarze i w wersji XL. Na przykład tutaj możesz kupić tusze HP 301 – http://inkhouse.pl/tusze,do-hp,nr-301.html

Czytaj więcej:  Jak wybrać słuchawki do telefonu?

Wydaj więcej i ciesz się niskimi kosztami eksploatacji

Z kolei drukarka Brother MFC-J6510DW jest dostępna w cenie od 800 zł. Koszt zakupu jest niemal ośmiokrotnie wyższy niż w przypadku drukarki HP wspomnianej wyżej. Jednakże jednorazowy większy wydatek zwróci się w postaci niższych kosztów eksploatacyjnych. Oryginalne wkłady marki Brother są dostępne w postaci jednokolorowych tuszów – Magenta, Yellow i Cyan (ok. 66,32 zł/sztuka) oraz czarnego wkładu (ok. 96,80 zł/sztuka).

Diabeł tkwi w pewnym szczególe

W przypadku HP DeskJet 2540 producent zastosował specjalne rozwiązanie – konstrukcja wkładu składa się z głowicy zintegrowanej z tuszem. Problem wysokich kosztów eksploatacyjnych w przypadku tego urządzenia został jednak rozwiązany. Na przykład, marka Inkhouse oferuje obecnie zamienniki wspomnianych wyżej tuszy HP nr 301 – i to w cenie kilkakrotnie mniejszej (kolorowy tusz Inkhouse 47,00 zł/sztuka, czarny tusz Inkhouse 36,00 zł/sztuka, 79,90 zł/zestaw). Tusze zamienne HP nr 301 są proponowane także przez markę TB Print (czarny tusz ok. 74,40 zł/sztuka, kolorowy wkład ok. 78,24 zł/sztuka).

Odwrotna zależność zachodzi w przypadku urządzenia Brother MFC-J6510DW. Głowica znajduje się w drukarce – nie jest zintegrowana z tuszem. Nie dość, że oryginalne tusze nie są zbyt drogie, to jeszcze na rynku są dostępne bardzo tanie wkłady zamienne (np. marki Inkhouse ok. 4,90 zł/sztuka, ok. 17,90 zł/zestaw, albo marki TB Print ok. 9,25 zł – 11,24 zł/sztuka, ok. 39,52 zł/zestaw).

Czytaj więcej:  Rozwiązanie problemów ze smużeniem matrycy VA monitora

Nie daj się nabić w butelkę – cenę tuszu sprawdź przed kupnem drukarki

Niestety, nie do wszystkich drukarek można znaleźć zamienniki, więc lepiej sprawdzić ceny materiałów eksploatacyjnych przed kupnem drukarki. Im więcej drukujemy, tym tańsze powinny być tusze – dlatego drukarki w wyższej cenie, ale mające głowice niezintegrowane z tuszami są polecane dla firm i urzędów. Użytkownicy drukujący w domu, a zatem raczej rzadko, mogą zainwestować w tanią drukarkę, w przypadku której głowice są zintegrowane z tuszami – zwłaszcza w taką, do której już wynaleziono zamienniki.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://inkhouse.pl/ – sklepem dostarczającym materiały eksploatacyjne do drukarek.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *