Lokata w kryptowalutach

Inflacja w Polsce i na świecie w 2022 jest bardzo wysoka, stąd wiele osób i inwestorów zastanawia się nad dywersyfikacją swojego portfela inwestycyjnego. Jedną z takich opcji jest kupowanie kryptowalut, ale także różne formy trzymania lokat w kryptowalutach – czy to Bitcoin, Ethereum czy USD-T.

Na czym polega lokata w kryptowalutach?

Wiele z istniejących giełd kryptowalutowych, np. najbardziej znana Binance oferuje tak zwany staking. Staking to laternatywna forma „wydobywania” kryptowaluty do kopania ich z użyciem kart graficznych. W przypadku stakingu użytkownicy przenoszą swoje wirtualne monety na specjalny portfel i uzyskują z nich jakiś procent zysku z wydobycia. Dla przykładu kryptowaluta Ethereum zamierza przejść w 2022 roku z proof of work na proof of stake i mając 32 ETH możemy je stakować za pewien procent. W przypadku mniejszych kwot musimy skorzystać z kolektywnego stakingu za pośrednictwem np. Binance czy innych giełd.

Binance w 2022 roku w swojej ofercie teoretycznie „bezpiecznych” inwestycji podobnych do lokat oferuje:

  • Savings – forma pożyczania kryptowalut za procent, np. dla USDT (Tether) jest to 10% APY, dla BTC 5%
  • ETH 2.0 Staking – stakowanie Ethereum za nieprzewidziany jeszcze procent
  • Locked Staking – stakowanie różnych kryptowalut na określony czas

Również inne podmioty oferują zbliżone oferty dla najpopularniejszych kryptowalut:

  • Nexo – do 12% na „lokacie” BTC, ETH, USDT
  • BlockFi – do 12% w kryptowalutach
  • Celsius – do 9% na USDC, BTC, ETH
Czytaj więcej:  Wszystko, co musisz wiedzieć o kartach podarunkowych Blizzard: od zakupu do użycia

Wiele z tych serwisów proponuje również bardzo wysokie APY (roczny procentowy zwrot z inwestycji) na poziomie kilkudziesięciu procent dla mniej znanych kryptowalut czy tokentów – warto tutaj pamiętać, że ich wartość względem tradycyjnych walut może w każdej chwili gwałtownie spaść, więc jest to inwestycja o wysokim ryzyku utraty środków.

Lokaty bankowe vs lokaty w kryptowalutach

Lokaty bankowe w Polsce lub konta oszczędnościowe oferują w 2022 roku zwrot z inwestycji na poziomie 1-3%, a lokaty w kryptowalutach to 5-10%. Oczywiście ryzyko związane z inwestycją w kryptowaluty jest cały czas znaczne, nawet jeśli rozważamy inwestycję w tak zwane stablecoiny – czyli USDT czy USDC, których kurs jest związany „na stałe” z wartością dolara amerykańskiego. Jednak warto traktować tego typu inwestycje jako sposób na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego, a nie inwestować dużego procenta swoich oszczędności. Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną, a jedynie przybliża dostępne możliwości.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *