Jak oglądać filmy YouTube niedostępne w Polsce?

YouTube to obecnie zdecydowanie największy i najbardziej popularny serwis internetowy, w którym możemy obejrzeć materiały wideo na prawie każdy temat. Jest tu praktycznie wszystko – od poradników i tutoriali, do filmów czysto rozrywkowych. Czasem jednak zdarza się, że z jakiegoś powodu dany materiał nie jest dostępny w Polsce. Czy można to jakoś obejść? Okazuje się, że jak najbardziej i nie jest to szczególnie trudne.

Dlaczego niektóre filmy YouTube nie są dostępne?

Są dwa zasadnicze powody, dla których niektóre materiały wideo nie są dostępne w naszym kraju. Po pierwsze tak może zdecydować twórca filmu. Każda osoba wrzucająca coś na YouTube może w prosty sposób ograniczyć możliwość oglądania do wybranych przez siebie krajów i regionów. Jak pokazuje doświadczenie, dzieje się tak nader często, choć czasem motywy, które stoją za takim decyzjami, mogą być nieco enigmatyczne.

Film może zostać w niektórych krajach zablokowany też przez sam serwis YouTube. Może to być związane z licencjami na odtwarzanie i upowszechnianie danych materiałów, które do upublicznienia w danym kraju mogą wymagać dodatkowych pozwoleń. Często dzieje się tak też ze względu na kwestie prawne. W różnych krajach pokazywać można w serwisach internetowych różne treści. Jeżeli coś jest legalne na przykład w Stanach, to wcale nie musi takie być również w Polsce. W takiej sytuacji serwis blokuje dostęp.

Czytaj więcej:  Jak zmienić IP przez darmowy VPN?

Komunikaty geoblokad na Youtube:

VPN – proste rozwiązanie problemu

Pierwszym sposobem na oszukanie YouTube jest wykorzystanie wirtualnej sieci prywatnej, czyli powszechnie znanego VPN. Obecnie na rynku działa wielu dostawców VPN. W niektórych przypadkach za dostęp trzeba zapłacić, choć najczęściej nie są to wysokie kwoty. Istnieją też opcje darmowe, z tym że trzeba pamiętać, że najczęściej wiążą się one z koniecznością udostępnienia swoich danych osobowych. Cóż – tak naprawdę nie ma nic zupełnie za darmo.

Jak działa VPN? To bardzo proste. Strona rozpoznaje lokalizację użytkownika po jego adresie IP. VPN pozwala na zmianę tego adresu w taki sposób, żeby serwis widział inną lokalizację niż rzeczywista. W ten sposób można wirtualnie wchodzić na strony z dowolnego miejsca na świecie i korzystać z opcji, które nie są dostępne w Polsce. Ważnym pytaniem jest to, czy korzystanie z sieci VPN jest legalne. Tak, o ile nie wykorzystujemy jej do działań niezgodnych z prawem, na przykład do pominięcia praw autorskich.

Kolejnym sposobem na oszukanie YouTube jest skorzystanie z któregoś z dostępnych serwerów proxy. Zasadniczo jest to rozwiązanie działające na podobnej zasadzie jak sieci VPN. Zasadnicza różnica polega na tym, że połączenia przez serwery proxy nie są szyfrowane, więc w teorii są nieco mniej bezpieczne. W zdecydowanej większości przypadków chęć obejrzenia niedostępnego filmy na YouTube nie jest nielegalne ani w żaden sposób ryzykowne, więc możliwość namierzenia nie jest tu jakimś szczególnie dużym ryzykiem. Skorzystanie z możliwości, jakie dają serwery proxy, wydaje się więc całkiem sensowną alternatywą dla sieci VPN.

Czytaj więcej:  Dane osobowe – kiedy zagrożenie jest realne i jakie podjąć działania po wycieku?

Pobranie filmu YT na komputer

Na tym oczywiście możliwości się nie kończą. Nie każdy wie, że YouTube blokuje wyłącznie możliwość oglądania filmów online, a nie ich ściągania. Istnieją narzędzia, które umożliwiają swobodne pobieranie filmów z serwisu. Jest tu kilka możliwości. Po pierwsze w sieci dostępne są serwisy, przy pomocy których można pobierać materiały z YouTube w wybranym przez nas formacie. Warto tu mieć się na baczności, ponieważ nie wszystkie one uchodzą za bezpieczne. Przed skorzystaniem z któregokolwiek dobrze jest więc zapoznać się z opiniami na jego temat. Ryzyko pobrania na komputer złośliwego oprogramowania razem z interesującym nas filmem jest niestety realne.

Prostym sposobem jest też skorzystanie ze specjalnego, płatnego albo darmowego oprogramowania, albo zainstalowania odpowiedniej wtyczki do naszej przeglądarki. Jak widać, możliwości jest dużo. Pobrany film będzie można swobodnie obejrzeć, mimo że w wersji online nie jest on dostępny. Jeżeli korzystamy z płatnej wersji serwisu YouTube, to mamy możliwość pobierania bez pośrednictwa dodatkowych stron i programów. Dobrą opcją jest też skorzystanie z oficjalnej aplikacji Google Go, która jednak nie jest na razie dostępna w naszym kraju, a więc wymaga użycia sieci VPN albo serwera proxy.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *