Kiedy warto zdecydować się na serwer VPS?

W ramach oferty firm hostingowych możesz skorzystać z serwera współdzielonego, VPS oraz dedykowanego. Usługi te są do siebie w pewnym stopniu podobne, ale w praktyce różnią się pod wieloma względami i kierowane są do innych klientów. Wybierając serwer, powinieneś przeanalizować wszystkie jego cechy. Kto i dlaczego powinien się zdecydować na VPS-a?

VPS – na czym to polega?

Najprostszą i jednocześnie najtańszą usługą serwerową jest serwer współdzielony, często nazywany hostingiem. W tym przypadku mamy do czynienia z maszyną, której zasoby są podzielone pomiędzy wielu użytkowników, np. 1000. Każdy z nich ma do dyspozycji określoną powierzchnię, ilość transferu czy ustalone przez administratora maksymalne obciążenie procesora czy pamięci RAM. Plusem serwera współdzielonego jest niska cena. Sprawdzi się on, jeśli zamierzasz założyć stronę firmową, prowadzić bloga czy stronę WWW odwiedzaną przez kilka tysięcy użytkowników dziennie, ale też wszystko zależy od tego, jak wykonany będzie serwis, czy jego skrypty będą zoptymalizowane i nie będzie generował innych problemów. W przypadku bardziej wymagających stron konieczny może być wybór serwera VPS.

VPS to skrót od Virtual Private Server, czyli wirtualny serwer prywatny. W tym przypadku również nie masz do dyspozycji wszystkich zasobów maszyny – są one w dalszym ciągu dzielone pomiędzy wielu użytkowników, ale jest ich około 10 razy mniej niż na serwerze współdzielonym. Dlaczego zatem VPS daje większe możliwości? Mimo, że mamy do czynienia z serwerem wirtualnym, to z gwarantowaną mocą obliczeniową. VPS ma swój własny system plików, aplikacji czy użytkowników. Dużym plusem serwera VPS jest to, że możesz na nim instalować takie aplikacje, których potrzebujesz, ale również wybrać system operacyjny, chociaż pod tym względem możesz być w pewnym sensie ograniczony.

Czytaj więcej:  Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową Wi-Fi?

Kolejnym plusem serwera VPS jest to, że masz do dyspozycji określone zasoby wydajnościowe, m.in. moc procesora czy pamięć RAM. O ile wybór serwera współdzielonego wymaga głównie zwrócenia uwagi na ograniczenia, to w tym przypadku duże znaczenie mają parametry maszyny. Opisy serwerów VPS różnią się od charakterystyki serwerów współdzielonych. Jeśli przyjrzysz się ofercie na serwery VPS w Homecloud, to zauważysz parametry, takie jak:

  • CPU, czyli procesor,
  • RAM,
  • HDD,
  • wirtualizacja.

Czym jest wspomniana wirtualizacja? To proces dzielenia zasobów serwera dedykowanego na serwery VPS przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. W przypadku pełnej wirtualizacji masz dowolność pod względem wyboru systemu operacyjnego na serwerze. Jeśli jednak zastosowano parawirtualizację, to wówczas twój wybór będzie ograniczony do systemów z tej samej rodziny, co system bazowy. Oznacza to, że jeśli bazowym systemem jest Linux, to na VPS-ie nie zainstalujesz Windowsa.

Zarządzanie serwerem VPS

VPS wymaga doświadczenia i wiedzy z zakresu zarządzania serwerami. Zadanie to możesz  sobie ułatwić, korzystając z odpowiedniego oprogramowania. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem na świecie jest Plesk Panel. Używając go, łatwo założysz skrzynki pocztowe, bazy danych czy zainstalujesz dowolną aplikację. Serwer VPS sprawdzi się w przypadku usług, które potrzebują większych zasobów niż te, które może ci zagwarantować serwer współdzielony. Możesz się na niego zdecydować, jeśli:

  • Chcesz prowadzić sklep internetowy.
  • Jesteś developerem i tworzysz własne oprogramowanie.
  • Chcesz założyć własny serwer poczty.
  • Posiadasz stronę WWW, którą odwiedzają setki lub tysiące użytkowników dziennie i potrzebujesz coraz większych zasobów.
  • Otrzymujesz powiadomienia od administratora z informacją, że przekraczasz przydzielone ci zasoby serwera współdzielonego.
Czytaj więcej:  UPC czy Netia? Gdzie lepszy Internet? Opinie

Serwer VPS to usługa dla wymagających użytkowników, którzy mają już pewną wiedzę związaną z zarządzaniem takimi rozwiązaniami.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *