Złoty podział w grafice

Złoty podział (ang. golden ratio) – nazywany także jako złote ratio, złota proporcja, boska proporcja czy podział harmoniczny to fascynujące zagadnienie matematyczne bazujące na greckiej proporcji phi (ϕ) i na ciągu Fibonacciego.

Prostymi słowami – złoty podział występuje gdy: dwie wielkości są dzielone w taki sposób, że ich stosunek jest taki sam, jak stosunek ich sumy do większej z dwóch wielkości. Ta liczba to 1,618, zwana również jako Phi. W rzeczywistości 1,618… to liczba niewymierna, która podobnie jak liczba pi nie kończy się.

Jedną z najlepszych właściwości proporcji złotego podziału jest to, że daje on prostą liczbę, która pomaga uporządkować ekspresyjny charakter jakiegokolwiek projektu, np. logo. Wystarczy pomnożyć rozmiar jednego elementu przez 1,618, aby obliczyć rozmiar kolejnego elementu albo nałożyć złotą spiralę, aby dostosować ich położenie względem siebie.

Czy złota proporcja przydaje się w grafice komputerowej?

Pamiętajmy, że tworzenie grafiki to proces kreatywny, a złota proporcja to koncept matematyczny i nie powinna ona przysłaniać sam szerszej perspektywy. Poniżej dajemy przykłady kilku zastosowań złotego podziału przy tworzeniu grafiki, designu, fotografii, ale to tylko wskazówki.

Hierarchia w typografii

Tworząc dowolny projekt wykorzystujący tekst, zawsze bierz pod uwagę hierarchię wiadomości w układzie. Niezależnie od tego, czy jest to plakat, zaproszenie na ślub czy układ strony internetowej, możesz użyć złotego podziału, aby określić rozmiary typografii.

Czytaj więcej:  Księga znaku - co to? Czy jest potrzebna?

Załóżmy na przykład, że opracowujesz hierarchię typograficzną dla naprawdę ważnego tekstu (A), swojego rodzaju ważnego tekstu (B) i mniej ważnego tekstu (C). Jeśli najmniejszy rozmiar czcionki dla (C) to 10 pikseli, pomnóż go przez 1,618, aby uzyskać przybliżony rozmiar dla innych tekstów.

Kompozycja w fotografii

Zawsze warto spojrzeć świeżym okiem na swoje zdjęcia, ich kadrowanie i kompozycję. Możesz nałożyć złotą spiralę na swoje zdjęcia i zobaczyć, gdzie umieszczone są główne elementy fotografii i czy tworzą względną harmonię. W ten sposób możesz ustalić gdzie powinny znajdować się punkty centralne, jak scentralizować nagłówek etc.

Tworzenie logo

Złoty podział to dobry punkt wyjściowy przy projektowaniu logo. Wiele popularnych brandów prawdopodobnie użyło golden ratio do stworzenia swoich logo, np. Pepsi, Apple czy Twitter. Tutaj jeszcze inny poradnik jak stworzyć logo z użyciem złotej proporcji.

Złota proporcja – kontrowersje

Czy rzeczywiście złota proporcja jest wszędzie – w naturze, sztuce, architekturze?

Złota spirala

Należy pamiętać, że złota proporcja to dokładna liczba phi – 1,618, a nie wartości zbliżone do niej. Ludzki mózg lubi schematy i przez to ludzie przez wieki zaczęli szukać i znajdywać boską proporcję w naturze, w istniejących już obiektach architektonicznych czy w dziełach sztuki. W naturze rzeczywiście czasem znajdziemy złotą proporcję bazującą na liczbach Fibonacciego, np. spirale tworzące ananasa – w jedną stronę często ich jest 8, a w drugą 13. W takiej sytuacji możemy mówić o złotym podziale, bo 13/8 to wartość nieprzypadkowo bliska do liczby phi.

Czytaj więcej:  Rodzaje druku cyfrowego: przegląd technologii

Jednak często natrafimy na stwierdzenia, że skorupy łodzików czy galaktyki spiralne bazują na matematyce liczby phi i ciągu Fibonacciego. Prawda jest jednak inna – oba te przykłady bazują na spirali logarytmicznej. Ten schemat pozwala przykładowemu łodzikowi na rozrastanie swojej skorupy bez zmiany kształtu.

Przydatne linki:

CezaryMaczynski
CezaryMaczynski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *