Zawód grafika komputerowego. Gdzie szukać pracy?

Profesje związane z nowymi technologiami należą do najbardziej opłacalnych, a ich przedstawiciele są coraz bardziej potrzebni, w związku z kierunkiem rozwoju rynku (postępującą cyfryzacją i automatyzacją). Wiele zawodów stanowi połączenie IT i innych dziedzin (np. medycyny, inżynierii produkcji czy przetwórstwa spożywczego). Należy do nich również grafik komputerowy, który jest trochę specjalistą od komputerów a trochę artystą. Z jakimi zadaniami w pracy spotyka się grafik komputerowy, ile może zarobić i jak nim zostać?

Na czym polega praca grafika komputerowego?

Grafik komputerowy przygotowuje materiały graficzne z wykorzystaniem komputera (czasami może to być tablet graficzny). Mogą to być reklamy, które następnie ukażą się w druku, poligraficzne materiały wielkoformatowe, banery internetowe albo szablony stron www – wszystko, co jest potrzebne do identyfikacji wizualnej w nowych mediach.

Graficy znajdują również zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z nieruchomościami i urządzaniem wnętrz. Przygotowują wizualizacje budynków i pomieszczeń na potrzeby firmy i jej klientów. Najbardziej kreatywni graficy o zaawansowanych zdolnościach artystycznych mogą też zostać ilustratorami, tworzącymi prawdziwe dzieła sztuki.

Grafik komputerowy – praca dla każdego?

Dobrą informacją dla osób umiejących wykonywać materiały graficzne na komputerze, ale nie posiadających kierunkowego wykształcenia, jest fakt, iż zawód ten nie podlega żadnym regulacjom. Pracodawcy o wiele bardziej niż dyplom uczelni artystycznej czy technicznej, będą chcieli obejrzeć twoje portfolio. Jeśli spodobają im się twoje prace, ukończona szkoła nie będzie miała najmniejszego znaczenia.

Czytaj więcej:  Co to jest motion design?

Bardzo pomocne są jednak liczne kursy, związane z obsługą konkretnych programów graficznych czy przygotowaniem prac w pewnych stylach. Ich ukończenie pozwala ci poszerzyć naturalne kompetencje i jeszcze lepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie płynące z rynku. Podstawą jest jednak wyczucie artystyczne – jeśli nie masz zmysłu estetycznego, żadne szkolenie nie pomoże.

Grafik komputerowy – zarobki

To, ile zarabia grafik komputerowy, zależy od bardzo wielu czynników. Liczą się jego umiejętności i doświadczenie, ale przede wszystkim polityka płacowa firmy, w której jest zatrudniony, a także znajomość obsługiwanych programów.

Średnia płaca na stanowisku grafika komputerowego to ok. 6000 zł brutto. Na początku, kiedy nie dysponujesz jeszcze licznymi realizacjami, jakimi możesz się pochwalić, będzie to zapewne mniej – ok. 5000 zł brutto. Z kolei najlepsi specjaliści mogą liczyć nawet na więcej niż 8000 zł brutto.

Wielu grafików komputerowych decyduje się na model pracy freelancerskiej. Oznacza to, że sami poszukują zleceń i ustalają stawki za wykonanie danego projektu. Może to być o wiele bardziej opłacalne finansowo, ale na pewno wymaga większych nakładów czasu i pracy na poszukiwanie zleceniodawców i negocjacje.

Gdzie szukać pracy jako grafik komputerowy?

Jeśli wolisz dołączyć do zespołu grafików w firmie lub samodzielnie odpowiadać za przygotowanie wszystkich materiałów graficznych przedsiębiorstwa, wówczas warto poszukać pracy na etacie. Ogromna ilość ofert sprawia, że czasami wysyłanie CV zajmuje wiele godzin dziennie. Jak dokonać selekcji?

Czytaj więcej:  Gdzie promować swoje portfolio graficzne?

Z pomocą przychodzi portal GoWork.pl. Możesz tutaj znaleźć nie tylko ogłoszenia, ale także opinie o poszczególnych pracodawcach. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na aplikowanie do firm, które nie cieszą się dobrą sławą wśród pracowników.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *