W obecnych czasach praca grafika czy projektanta może być dużo prostsza za sprawą odpowiedniego sprzętu. Coraz większa ilość producentów oferuje tablety dla grafików, które pozwalają idealnie odwzorować myśl artysty poprzez możliwość rysowania dotykowego. Za pomocą bardzo czułego ekranu i precyzyjnego rysika można tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Jak wybrać pierwszy tablet dla osoby początkującej?
Idealny tablet dla początkującego – czyli jaki?
Warto zacząć od tego, że to akcesorium dzieli się na dwa typy. Po pierwsze, są to tablety graficzne z ekranem – czyli pełnoprawne urządzenia wyposażone w obszar roboczy i wyświetlacz. W ten sposób można widzieć efekty swojej pracy w czasie rzeczywistym. Drugim typem są tablety wskazujące, które nie posiadają własnego wyświetlacza, dlatego trzeba podłączyć je do zewnętrznego monitora.
Istnieją pewne najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim rozmiar. Odpowiednia przestrzeń robocza pozwoli pracować w komfortowy sposób. Osoby początkujące najlepiej będą czuły się korzystając z większych modeli. Maksymalne dostępne wymiary to obecnie 311 x 216 mm, jednak uważa się że są one przeznaczone przede wszystkim dla zawodowców oraz osób trudniących się bardzo precyzyjnymi pracami. Dla początkującego lub w celach hobbystycznych, tablet w rozmiarze kartki A4 będzie wystarczający.
Czy podzespoły tableta mają znaczenie?
Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, szybkość ich działania zależy w głównej mierze od posiadanych podzespołów. Z tego powodu, warto zapoznać się ze specyfikacją interesujących nas modelów. Pamięć RAM na poziomie co najmniej 2 GB powinna być standardem. Warto pamiętać też o procesorze. Im wyższe jest jego taktowanie, tym szybciej będzie przetwarzać dane.
Poza specyfikacją odnoszącą się do wydajności urządzenia, warto pamiętać o cechach typowych dla tableta graficznego. Z tego powodu, osoby chcące zainwestować w tablet mający sprawdzać się w każdej sytuacji, muszą zwrócić uwagę na dokładność rysika. Parametr ten jest wyrażany w milimetrach, a zasada oceny jest prosta – im mniejsza wartość tym dokładność rysika jest większa. Porządne modele posiadają dokładność rysika rzędu 0,25 mm, ale dokładność już na poziomie 0,5 wydaje się być wystarczająca dla osoby początkującej. Istotna jest także wysokość odczytu, czyli minimalna odległość pomiędzy rysikiem, a ekranem tabletu pozwalającą na odczytywanie ruchu wskaźnika. Zazwyczaj wysokość ta wynosi ok. 1 cm.
Próbkowanie i czułość nacisku
Pozostają jeszcze dwa parametry, na które warto zwrócić uwagę. Jest to próbkowanie oraz czułość nacisku. Ten pierwszy odpowiada za prędkość odczytu pozycji rysika przez urządzenie. Jest to szczególnie ważne, kiedy użytkownik musi z jakichś przyczyn wykonywać gwałtowne ruchy. Kiedy wartość próbkowania jest wyższa, tablet dokładniej odwzoruje ruch rysika.
Czułość nacisku to z kolei parametr, który pozwala rozróżnić urządzeniu siłę z jaką użytkownik przyciska rysik do obszaru roboczego. To z kolei rzutuje na rozmiar otrzymywanej szerokości kreski. Jest to szczególnie istotne, kiedy tworzy się prace artystyczne za pomocą różnorodnych technik. Większa czułość nacisku pozwala osiągnąć bardziej zróżnicowane efekty co jest szczególnie przydatne dla artystów. Osoby początkujące raczej nie wykorzystają pełnej gamy, dlatego 4096 poziomów nacisku będzie na pewno wystarczające.
Podsumowując, tablet graficzny jest wartym zakupu urządzeniem, które może w znacznym stopniu usprawnić pracę początkującym grafikom, rysownikom oraz projektantom. Dzięki niemu można w naturalny sposób przenieść swoje wizje na ekran komputera. Osoby posiadające zdolności manualne, ale niekoniecznie sprawnie władające programami graficznymi, mogą poczuć prawdziwą swobodę w działaniu. Początkując użytkownicy powinny zapoznać się z parametrami danego urządzenia, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będzie wykorzystywany taki tablet, gdyż może się okazać, że tańszy model idealnie spełni wszystkie wymagania i odpowie na potrzeby użytkownika.