Najlepsze programy do pixel art-u (też darmowe!)

Grafika typu pixel art to świetne narzędzie do stworzenia prostych grafik komputerowych, które możemy potem wykorzystać np. w grach komputerowych. Estetyka pixelartowa ma swoje korzenie z ośmio- i szesnastobitowych komputerów i konsoli do gier, ale występuje też np. w kalkulatorach.

Najlepsze płatne i darmowe programy do pixelart

W jakich programach najlepiej zacząć tworzyć grafikę pixel art? Oczywiście możemy do tego wykorzystać kombajny graficzne takie jak Adobe Photoshop czy GIMP, ale jest też sporo dedykowanego oprogramowania, w którym teoretycznie łatwiej stworzymy i animujemy nasz pixel art.

Aseprite

Aseprite ma przytłaczająco pozytywne opinie na platformie Steam nie bez powodu. Jest bardzo przyjazny w obsłudze, znajdziemy do niego sporo darmowych tutoriali i poradników, a tutaj lista podstawowych funkcji:

 • tworzenie sprite’ów używając warstw i klatek
 • tworzenie grafik w RGBA i w tryb ograniczonej palety kolorów (kolory indeksowane)
 • otwieranie i zapisywanie animacji GIF, sekwencji w plikach PNG, itp.
 • narzędzia do animacji: podgląd animacji w trybie rzeczywistym, „onlion skinning”, zaznaczanie klatek
 • narzędzia do grafiki pixel artowej: cieniowanie, cięcie klatek co do piksela, rotacja RotSprite, tryb kafelkowy, wypełnianie konturów
 • eksportowanie i importowanie arkuszy sprite’ów

Aseprite jest dostępne do kupienia na stronie producenta za $19,99 dolarów, lub na Steamie za 71,99 zł. Niestety program nie posiada polskiej wersji językowej, jest po angielsku, na szczęście nie powinien to być duży problem przy niewielkiej ilości tekstu w programie. Aseprite działa na systemie Windows, macOS i Linux. Aseprite nie ma darmowej wersji, ale dostępna jest wersja próbna (trial), która pozwala na wszystko oprócz zapisywania projektów.

Czytaj więcej:  Czym są rozdzielczości 1K - 2K - 4K - 8K?

Pyxel Edit

Pyxel Edit to program do rysowania pixel art-u z głównym naciskiem na pracę z kafelkami (ang. tiles). Jest to świetne rozwiązanie do stworzenia grafiki (map, postaci itp) do gier z RPG Makera czy Unity. Dodatkowo w Pyxelu można tworzyć animacje i eksportować je jako arkusze sprite czy animowane GIFy.

Pyxel Edit działa jako aplikacja na Windowsa i macOS, a także na Linuxie przez Wine. Dostępna jest pełnoprawna wersja za tylko $9 do kupienia ze strony producenta, ale także starsza wersja beta (m.in. bez opcji animowania), która jest całkowicie darmowa.

GraphicsGale

GraphicsGale to jedna z najlepszych darmowych opcji wśród programów do tworzenia pixel art. Co prawda interfejs użytkownika jest trochę przestarzały i program będzie wymagał trochę czasu to nauczenia poruszania się w nim, ale oferuje on sporo funkcji, a także pozwala na animowanie naszych kreacji.

GraphicsGale jest dostępne do pobrania za darmo tutaj.

LibreSprite

LibreSprite powstało na bazie wczesnej wersji Aseprite i ma mniej funkcji, ale jest open source, czyli w pełni darmowe. LibreSprite można pobrać z serwisu Github twórcy.

Piskel – kreator pixel art-ów online

Jeśli chodzi o program do tworzenia pixel art’ów za pomocą tylko przeglądarki i połączenia internetowego to znajdziemy kilka takich opcji, jednak zdecydowanym faworytem jest w pełni darmowy Piskel.

Jest to świetna opcja dla początkujących grafików, którzy chcą spróbować jak wygląda w praktyce tworzenie sprite’ów i podstawowych animacji. Piskel jest również dostępny jako aplikacje na Windows, macOS czy Linux, jednak to wersja online jest najszybsza.

Czytaj więcej:  Zawód grafika komputerowego. Gdzie szukać pracy?

Książki o pixel art

Bestseller Nr. 2
Divoom TimeBox Evo, Pixel Art głośnik Bluetooth z wyświetlaczem LED 16 x 16 cm, sterowanie aplikacją, fajna ramka do animacji i konfiguracja pokoju gier, budzik przy łóżku, czarny
 • Divoom TimeBox Evo – ten retro głośnik Bluetooth to zminiaturyzowane centrum rozrywki! Posiada głośnik 6 W DSP o wymiarach 16 x 16 pikseli, 256 pełni programowalny ekran LED RGB, ma wiele innych funkcji, takich jak budzik, wskaźnik wyników, stoper, planer/kalendarz, a wyświetlacz jest w stanie pokazać bardzo ładną grafikę pikselową.
 • Rysunek pikselowy w czasie rzeczywistym – Jest to wyświetlacz pikselowy, który można dostosować do dowolnej grafiki pikselowej, którą lubisz na ekranie. Jasny wyświetlacz LED pozwala na kreatywność i tworzenie własnej sztuki za pomocą opuszków palców, które są wyświetlane na urządzeniu w czasie rzeczywistym.
 • Akcesoria biurkowe – uroczy budzik w stylu retro do odtwarzania muzyki i podcastów. Możesz stworzyć animację na biurku do gier. Również powiadomienia i opcje planera dziennego są naprawdę przydatne, aby zachować koncentrację, nie tracąc nic ważnego.
 • Prezent dla Ciebie- Jest to dekoracja LED, którą możesz mieć na biurku, a także wiele animacji i innych dzieł sztuki, które można umieścić na nieograniczonej przestrzeni. Jest nawet w małym pudełku prezentowym, które będzie prezentem dla kogoś, kto kocha pixel art, do gier wideo.

Ten post zawiera linki afiliacyjne od Amazon, z których mogę otrzymać małą prowizję, jeśli zdecydujesz się na zakup.

Czytaj więcej:  Gdzie promować swoje portfolio graficzne?

Inne aplikacje do pixel art

 • Adobe Photoshop – ogromny kombajn do grafiki 2D, nieco drogi, ale jeśli potrafimy się nim posługiwać, to warto spróbować tworzyć w nim pixel art
 • GIMP – również spory program, całkowicie darmowy, świetnie nada się do rysowania, jednak opcje animowania sprite-ów są w nim bardzo ograniczone
 • Pro Motion NG – spory program głównie do pixel art, kosztujący $39, oferujący dużo funkcji, jednak wymaga poświęcenia czasu do nauczenia się go
 • Krita – jest to świetny program, jednak przede wszystkim przeznaczony do pracy na tablecie, a także do tworzenia grafik koncepcyjnych, ilustracji, komiksów, tekstur czy matte painting; posiada pędzle do pixel art-u, więc można w nim sprawnie tworzyć sprite-y, a także animować poklatkowo
CezaryMaczynski
CezaryMaczynski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świąteczna zniżka na NordVPN!63% taniej
+