Najlepsze programy do pixel art-u (też darmowe!)

Grafika typu pixel art to świetne narzędzie do stworzenia prostych grafik komputerowych, które możemy potem wykorzystać np. w grach komputerowych. Estetyka pixelartowa ma swoje korzenie z ośmio- i szesnastobitowych komputerów i konsoli do gier, ale występuje też np. w kalkulatorach.

Najlepsze płatne i darmowe programy do pixelart

W jakich programach najlepiej zacząć tworzyć grafikę pixel art? Oczywiście możemy do tego wykorzystać kombajny graficzne takie jak Adobe Photoshop czy GIMP, ale jest też sporo dedykowanego oprogramowania, w którym teoretycznie łatwiej stworzymy i animujemy nasz pixel art.

Aseprite

Aseprite ma przytłaczająco pozytywne opinie na platformie Steam nie bez powodu. Jest bardzo przyjazny w obsłudze, znajdziemy do niego sporo darmowych tutoriali i poradników, a tutaj lista podstawowych funkcji:

 • tworzenie sprite’ów używając warstw i klatek
 • tworzenie grafik w RGBA i w tryb ograniczonej palety kolorów (kolory indeksowane)
 • otwieranie i zapisywanie animacji GIF, sekwencji w plikach PNG, itp.
 • narzędzia do animacji: podgląd animacji w trybie rzeczywistym, „onlion skinning”, zaznaczanie klatek
 • narzędzia do grafiki pixel artowej: cieniowanie, cięcie klatek co do piksela, rotacja RotSprite, tryb kafelkowy, wypełnianie konturów
 • eksportowanie i importowanie arkuszy sprite’ów

Aseprite jest dostępne do kupienia na stronie producenta za $19,99 dolarów, lub na Steamie za 71,99 zł. Niestety program nie posiada polskiej wersji językowej, jest po angielsku, na szczęście nie powinien to być duży problem przy niewielkiej ilości tekstu w programie. Aseprite działa na systemie Windows, macOS i Linux. Aseprite nie ma darmowej wersji, ale dostępna jest wersja próbna (trial), która pozwala na wszystko oprócz zapisywania projektów.

Czytaj więcej:  Rodzaje druku cyfrowego: przegląd technologii

Pyxel Edit

Pyxel Edit to program do rysowania pixel art-u z głównym naciskiem na pracę z kafelkami (ang. tiles). Jest to świetne rozwiązanie do stworzenia grafiki (map, postaci itp) do gier z RPG Makera czy Unity. Dodatkowo w Pyxelu można tworzyć animacje i eksportować je jako arkusze sprite czy animowane GIFy.

Pyxel Edit działa jako aplikacja na Windowsa i macOS, a także na Linuxie przez Wine. Dostępna jest pełnoprawna wersja za tylko $9 do kupienia ze strony producenta, ale także starsza wersja beta (m.in. bez opcji animowania), która jest całkowicie darmowa.

GraphicsGale

GraphicsGale to jedna z najlepszych darmowych opcji wśród programów do tworzenia pixel art. Co prawda interfejs użytkownika jest trochę przestarzały i program będzie wymagał trochę czasu to nauczenia poruszania się w nim, ale oferuje on sporo funkcji, a także pozwala na animowanie naszych kreacji.

GraphicsGale jest dostępne do pobrania za darmo tutaj.

LibreSprite

LibreSprite powstało na bazie wczesnej wersji Aseprite i ma mniej funkcji, ale jest open source, czyli w pełni darmowe. LibreSprite można pobrać z serwisu Github twórcy.

Piskel – kreator pixel art-ów online

Jeśli chodzi o program do tworzenia pixel art’ów za pomocą tylko przeglądarki i połączenia internetowego to znajdziemy kilka takich opcji, jednak zdecydowanym faworytem jest w pełni darmowy Piskel.

Jest to świetna opcja dla początkujących grafików, którzy chcą spróbować jak wygląda w praktyce tworzenie sprite’ów i podstawowych animacji. Piskel jest również dostępny jako aplikacje na Windows, macOS czy Linux, jednak to wersja online jest najszybsza.

Czytaj więcej:  Tablet graficzny dla początkujących grafików - poradnik

Książki o pixel art

Bestseller Nr. 3
Divoom Pixoo-64 WiFi Pixel Art z panelem LED 64×64, unikalna dekoracja oświetlenia z kontrolą aplikacji
 • 【Poznaj Pixoo 64】 Pixoo-64 to wyświetlacz Pixel Art WiFi z panelem LED 64×64. Jest to wyjątkowa dekoracja oświetlenia z bezpłatną aplikacją mobilną. Dzięki tej aplikacji możesz grać i wyświetlać swoją ulubioną animację pixel art. Możesz skonfigurować licznik informacji online, a Pixoo-64 automatycznie wyodrębni wybrane informacje, takie jak: obserwujący kanał YouTube, wyniki gier KDA, informacje o przesyłaniu strumieniowym Twitch i nie tylko.
 • 【Tworzenie sztuki pikseli】 Tworzenie animacji pixel art jest bardzo łatwe dzięki aplikacji Divoom. Oferuje kilka przydatnych narzędzi do rysowania do tworzenia. Co najważniejsze, możesz łatwo importować utworzone obrazy i GIF-y. Nasza aplikacja ma również ogromną galerię i społeczność pixel art. Jest to miejsce, w którym możesz pobierać i udostępniać swoje rysunki, a także wchodzić w interakcje z entuzjastami sztuki pikseli na całym świecie.
 • 【Połączenie WiFi, więcej możliwości】 Pixoo 64 jest używany przez połączenie WiFi, co oznacza, że Pixoo 64 oferuje więcej możliwości i może uzyskać dostęp do większej liczby ekranów informacyjnych lub inteligentnych funkcji głosowych. Jednocześnie ten produkt nie jest już ograniczony odległością, możesz zdalnie sterować Pixoo 64 za pośrednictwem aplikacji Divoom.
 • 【Dekoracja oświetleniowa】 Możesz umieścić Pixoo-64 w dowolnym zakątku domu. Udekoruj salon animowanym anime lub rozświetl korytarz własnym wyświetlaczem pixel art. Niech Pixoo-64 rozjaśni Twój pokój za pomocą animacji pixel art. Możesz dostosować ekran, aby wyświetlić wiadomość powitalną, wydarzenie sprzedaży, porady zdrowotne lub wystrój sklepu.
 • 【Śledzenie sieci społecznościowych】 Udekoruj swoje studio strumieniowe za pomocą Pixoo-64. Rozświetl tło logo gry i określonymi postaciami lub spójrz na stan swojej transmisji. Pixoo-64 może również wyświetlać Twoje KDA, wydajność w grze i wyniki gry, dzięki czemu możesz poprawić swoje umiejętności skalowania tabeli wyników. Śledź wydajność filmu lub konta. Dzięki Pixoo-64 możesz świętować każdy kamień milowy ze swoją publicznością.
Bestseller Nr. 4
Divoom Ditoo Multifunctional Pixel Art głośnik LED, 256 programowalny panel LED z oświetleniem imprezowym, inteligentny cyfrowy zegar stołowy, dla graczy, obsługuje kartę TF i radio
 • 【Specjalny gadżet zapobiegający nudie w domu】: Możesz bardzo łatwo tworzyć własne wzory pikseli lub za pomocą naszej aplikacji DIVOOM sięgnąć ponad 1000 projektantów z wieloma wzorami w naszej bezpłatnej wspólnocie pikselowej. Chatuj z innymi artystami, daj komentarze i zamknij przyjaźnie
 • 【Głośnik Bluetooth z korektorem DIY】: Słuchaj muzyki przez bardzo dobrze dobrane głośniki DSP 10 W i odtwarzaj swoje projekty sztuki pikseli. Taniec do equalizera, który reaguje na muzykę. To sprawia radość i jest fajne.
 • 【Akcesoria do gier Nintendo】: na panelu LED z przodu możesz pokazać swoje własne kreacje. Twórz postaci, takie jak Mario, Spider-Man, Animal Crossing, emotikony i i i – jedyna granica to Twoja wyobraźnia
 • 【Inteligentny alarm/budzik dla spokojnego i dobrego snu】: Wykorzystaj Ditoo jako zegar stołowy lub budzik przy łóżku. Dzięki funkcji „białego szu” w bezpłatnej aplikacji możesz idealnie pracować i spać. Aplikacja jest również wyposażona w funkcje aktywnego powiadamiania za pośrednictwem mediów społecznościowych, temperatury i warunków pogodowych.
 • 【Pomysł na prezent dla ukochanej osoby】: dzięki pięknemu, wysokiej jakości opakowaniu na prezent i osobistym życzeniom Ditoo nadaje się doskonale jako prezent urodzinowy/zakończenia szkoły oraz na inne specjalne imprezy. Wyjątkowe ditoo na specjalną okazję
Bestseller Nr. 5
Divoom Times Gate WiFi Pixel Art informacyjny wyświetlacz, 5 szt. 128 x 128 IPS, cyfrowy zegar LED, dekoracyjny zegar z aplikacją, do pokoju gamingowego, stołu, do dekoracji stołu, kolor srebrno-szary
 • Wyświetlaj informacje i godzinę na stylowym cyfrowym zegarze LED
 • Udekoruj swój pokój gamingowy lub stół tym designerskim zegarem
 • Łatwo steruj za pomocą dedykowanej aplikacji
 • Dodaj odrobinę elegancji do swojego wnętrza dzięki srebrno-szarej kolorystyce

Ten post zawiera linki afiliacyjne od Amazon, z których mogę otrzymać małą prowizję, jeśli zdecydujesz się na zakup.

Czytaj więcej:  Złoty podział w grafice

Inne aplikacje do pixel art

 • Adobe Photoshop – ogromny kombajn do grafiki 2D, nieco drogi, ale jeśli potrafimy się nim posługiwać, to warto spróbować tworzyć w nim pixel art
 • GIMP – również spory program, całkowicie darmowy, świetnie nada się do rysowania, jednak opcje animowania sprite-ów są w nim bardzo ograniczone
 • Pro Motion NG – spory program głównie do pixel art, kosztujący $39, oferujący dużo funkcji, jednak wymaga poświęcenia czasu do nauczenia się go
 • Krita – jest to świetny program, jednak przede wszystkim przeznaczony do pracy na tablecie, a także do tworzenia grafik koncepcyjnych, ilustracji, komiksów, tekstur czy matte painting; posiada pędzle do pixel art-u, więc można w nim sprawnie tworzyć sprite-y, a także animować poklatkowo
CezaryMaczynski
CezaryMaczynski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *