Tiny Tiny RSS – własny czytnik RSS

Tiny Tiny RSS to świetna alternatywa dla nieistniejącego już Google Reader-a czy obecnie popularnego czytnika Feedly. Przykład Google pokazuje, że nigdy nie możemy być pewni czy jakaś usługa w Internecie wkrótce nie zniknie

I tutaj ukazuje się największy atut Tiny Tiny RSS-a – jest to bowiem skrypt PHP, który możemy zainstalować na hostingu jak każdą inną stronę. Albo nawet na localhoście czy darmowym hostingu. Mamy więc nad nim pełną kontrolę i możemy nawet stworzyć archiwum kanałów RSS z wpisami, których strony/blogi mogą kiedyś przestać istnieć. Ja w ten sposób mam archiwa kilku blogów, których autorzy zrezygnowali i które całkowicie zniknęły z sieci.

Czytnik RSS na Twoim serwerze

Tiny Tiny RSS to open source-owy czytnik RSS, całkowicie darmowy. Pozwala na subskrybowanie dowolnych kanałów RSS i gromadzenie ich wszystkich w jednym miejscu. Można go pobrać na tej stronie: tt-rss.org.

Do działania na serwerze potrzebuje zainstalowanego PHP i bazy danych MySQL lub PostgreSQL. Te wymagania spełnia 100% płatnych hostingów (roczny koszt hostingu np. w MyDevil to kilkadziesiąt złotych)  i zdecydowana większość darmowych. Bez problemu możemy również stworzyć taką konfigurację na localhoście przy pomocy np. WebServ.pl.

Wygląd po stronie przeglądarki ma estetyczny i przejrzysty, niżej przykład:

tiny-tiny-rss-jak-wyglada

Najważniejsze możliwości Tiny Tiny RSS-a:

 • agregacja kanałów RSS
 • skróty klawiaturowe
 • import plików OPML (np. z Feedly czy Google Readera, zawierające listę wszystkich kanałów)
 • kilka aplikacji na urządzeniach moblinych (Android, iPhone, Windows Phone)
 • obsługa lokalizacji językowych, w tym jest język polski
 • dodatki (pluginy) rozszerzające funkcjonalność
 • obsługa szablonów modyfikacyjnych standardowy wygląd aplikacji przeglądarkowej
 • obsługa podcastów (plików dźwiękowych) z agregowanych wpisów
 • wykrywanie i filtrowanie zduplikowanych wpisów
 • i wiele, wiele więcej, trzeba samemu sprawdzić

Bardzo dużą zaletą TTRSS jest ogromna funkcjonalność aplikacji i mnóstwo ustawień. Dodatkowo projekt jest ciągle rozwijany, a społeczność tworzy nowe aplikacje na urządzenia mobilne, pluginy do przeglądarek itp.

Dodatki do TTRSS-a

Dobrymi przykładami są tutaj dodatki do przeglądarki Mozilla Firefox informujący o nowych nieprzeczytanych wpisach: Tiny Tiny RSS Watcher, a takźe jego odpowiednik do Google Chrome: Tiny Tiny RSS Notifier.

Natomiast użytkownikom Androida szczerze polecam aplikację News+ wraz z dodatkiem Tiny Tiny RSS dla News+ – to aplikacja od programisty, który stworzył także androidowego gReadera. Jest naprawdę świetna, szybka i wygodna w użytkowaniu.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

2 komentarze

 1. Czy w czytniku można ustawić częste odświeżanie (np. co minutę) i wysyłanie info o nowej treści na email ?
  Pozdrawiam!
  K

  • W ustawieniach czytnika najmniej można wybrać 15 minut, ale powinno się dać to zrobić poprzez serwerowe CronJobs ustawione co minutę.
   Powiadomienia e-mailowe niestety tylko raz dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *