Jak użyć skryptu PHP w pliku o rozszerzeniu .HTML?

Kiedy strona www jest wywoływana przez przeglądarkę to serwer sprawdza rozszerzenie wywoływanego pliku, aby prawidłowo zinterpretować jej kod. Jeśli widzi rozszerzenie .html lub .htm to odsyła stronę bezpośrednio do przeglądarki, bo nie ma na niej żadnego kodu do zinterpretowania. Jeśli natomiast widzi rozszerzenie .php (lub inne typu .shtml, .asp itp), to wtedy wie, że musi taki plik wpierw zinterpretować przed wysłaniem jego zawartości do przeglądarki.

Jeśli koniecznie potrzebujesz użyć kodu PHP na istniejącej już stronie o rozszerzeniu .HTML, a nie chcesz zmieniać rozszerzenia tego pliku (np. dlatego, że wyszukiwarki typu Google musiałby na nowo indeksować te strony) to da się to zrobić z użyciem pliku .htaccess.

Plik .htaccess może być ukryty na Twoim serwerze FTP, dlatego sprawdź czy Twój klient FTP na pewno go wyświetla. Kiedy już otworzysz plik .htaccess dodaj do niego taką linię:

AddType application/x-httpd-php .html

Albo dla rozszerzenia .htm:

AddType application/x-httpd-php .htm

Jeśli natomiast chcesz użyć kodu PHP na tylko jednej stronie, to warto to zrobić w ten sposób:

<Files wybranastrona.html>
AddType application/x-httpd-php .html
</Files>

Taki kod sprawi, że kod PHP będzie zinterpretowany tylko na podstronie wybranastrona.html, a nie we wszystkich plikach .html.

Czytaj więcej:  Kalkulator na stronę internetową

UWAGA! Takie kody nie zadziałają na każdym serwerze/hostingu, więc jeśli tak się stanie – zapytaj swojego hostingodawcę o prawidłowy wpis, jaki musisz dodać do pliku .htaccess. Niektóre hostingi zawierają takie informacje w swoich Bazach wiedzy czy FAQ, np. Neteasy tutaj.

Warto także pamiętać, że jeśli plik .htaccess istnieje już na Twoim serwerze to w żadnym wypadku nie nadpisuj go, ani nie usuwaj jego zawartości, tylko dodaj do niego wyżej podane linie.

Jeśli Twoje pliki .html mają np. tagi XML, które zaczynają się z <? to będą one zinterpretowane jako kod PHP, więc będziesz musiał je np. zaechować w taki sposób:

<?php echo '<?xml version="1.0" encoding="IUTF-8"?>'; ?>
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *