Telefon nie wykrywa słuchawek – co zrobić?

Dlaczego słuchawki nie działają po podłączeniu do telefonu?

Znalazłeś/aś się w sytuacji, w której gniazdo słuchawkowe w telefonie nie działa? Problemy z gniazdem słuchawkowym na smartfonach nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać.Zdarza się to wielu użytkownikom i może być bardzo frustrujące, szczególnie dla tych, którzy regularnie słuchają muzyki i tak dalej.

Ten poradnik poprowadzi Cię przez kilka sposobów, które powinny rozwiązać problem z niewykrywaniem lub niedziałaniem słuchawek przewodowych przez telefon. Zaczynamy!

Upewnij się, że słuchawki nie są zepsute

Pierwszy krok jest oczywisty. Jest całkiem możliwe, że z gniazdem słuchawkowym w telefonie nic się nie stało, i że problemem są słuchawki. Możesz to szybko sprawdzić, podłączając je do innego urządzenia. To niekoniecznie musi być smartfon. Wystarczy laptop, telewizor lub inne urządzenie z gniazdem na jack 3,5 mm.

Jeśli nie słyszysz dźwięku podczas korzystania ze słuchawek z innego urządzenia, to znalazłeś źródło problemu. Wystarczy wymienić słuchawki i gotowe. Jeśli działają z innym urządzeniem, winę ponosi się za coś innego. Czas wypróbować jedną z innych poprawek wymienionych poniżej.

Zalecamy także podłączenie do smartfona innej pary słuchawek przed przejściem do przodu. Chociaż jest to rzadkie, wciąż istnieje ryzyko, że oryginalna para nie jest zgodna ze smartfonem, nawet jeśli współpracuje z innymi urządzeniami.

Sprawdź, czy smartfon jest podłączony do innego urządzenia przez Bluetooth

Jeśli smartfon jest sparowany ze słuchawkami bezprzewodowymi, głośnikiem lub innym urządzeniem przez Bluetooth, możliwe jest, że gniazdo słuchawkowe jest wyłączone. Zwykle po podłączeniu słuchawek smartfon powinien je rozpoznać, a wszystko powinno działać zgodnie z przeznaczeniem, niezależnie od ustawień Bluetooth. Jednak nie zawsze tak jest.

Czytaj więcej:  Jak usunąć zabezpieczenie przed zapisem z karty micro SD?

Jest to szybka i łatwa naprawa, ponieważ wystarczy otworzyć menu ustawień urządzenia, znaleźć opcję Bluetooth i sprawdzić, czy jest włączona. W takim przypadku smartfon prawdopodobnie zostanie powiązany z jednym z pozostałych urządzeń, które masz w domu. Jeśli to jest problem, po prostu go wyłącz, podłącz słuchawki i sprawdź, czy to rozwiązuje. Jeśli nadal nie działają, powinieneś przejść do następnego rozwiązania z tej listy.

Wyczyść gniazdo słuchawkowe

Jak możesz sobie wyobrazić, dużo kurzu, a także kłaczków, może z czasem dostać się do gniazda słuchawkowego. To może być przyczyną problemu, ponieważ zabrudzenia mogą rzeczywiście zablokować połączenie pomiędzy słuchawkami i gniazdem.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to po prostu zajrzeć do gniazda, aby zobaczyć, jak bardzo jest brudne. Przyda się do tego latarka lub flash z innego telefonu. Następnym krokiem jest próba oczyszczenia go. Jest na to wiele różnych sposobów, z których niektóre działają lepiej niż inne. Jedną z opcji jest po prostu dmuchanie w gniazdo słuchawkowe, które powinno zająć się przynajmniej odrobiną pyłu i kłaczków znajdujących się w środku. Możesz także użyć puszki ze sprężonym powietrzem, jeśli masz ją w pobliżu.

Dobrym rozwiązaniem jest użycie bawełnianego wacika do uszu. Wciśnij go do gniazda i obracaj nim trochę, aby usunąć pył i kłaczki. Bądź bardzo ostrożny, gdy robisz to, ponieważ ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest spowodowanie jakiegokolwiek uszkodzenia urządzenia. Możesz również zwilżyć bawełniany wacik alkoholem, ale upewnij się, że nie używasz go zbyt dużo.

Czytaj więcej:  Jak zainstalować Threads w Polsce?

Gdy skończysz, spójrz ponownie w gniazdo słuchawek, aby zobaczyć, ile pyłu i kłaczków udało się wydostać. Jeśli wszystko wygląda lepiej, podłącz słuchawki, aby sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno.

Sprawdź ustawienia audio i uruchom ponownie urządzenie

Istnieje również możliwość, że problem nie dotyczy gniazda lub używanych słuchawek, ale ma to związek z ustawieniami audio urządzenia. W takim przypadku możesz rozwiązać problem w mgnieniu oka. Po prostu otwórz ustawienia audio w swoim urządzeniu i sprawdź poziom głośności, a także wszelkie inne ustawienia, które mogą wyciszyć dźwięk.

Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, istnieje kolejna prosta naprawa, którą możesz spróbować, czyli ponowne uruchomienie urządzenia. Może to czasami rozwiązać wiele problemów związanych ze smartfonami i zajmuje mniej niż minutę. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania, wybrać opcję ponownego uruchomienia, poczekać, aż urządzenie ponownie się włączy, a następnie sprawdzić, czy problem nadal występuje. W taki sposób „naprawiłem” swoje wyjście słuchawkowe w telefonie Xiaomi.

Czas oddać telefon do serwisu

Jeśli żadna z powyższych poprawek nie działa, oznacza to, że problem jest większy niż się spodziewaliśmy. Jeśli Twoje urządzenie jest nadal objęte gwarancją, najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem, wyjaśnić problem i wysłać go do naprawy lub wymiany. W niektórych przypadkach może to zająć trochę czasu, ale przynajmniej nie powinno to nic kosztować.

Inna opcja to oddanie telefonu do jakiegoś renomowanego serwisu, najlepiej do takiego, który zajmuje się konkretną marką urządzenia, jakie posiadasz. Dobrą renoma cieszą się serwisy które działają na rynku długo, cieszą się dobrymi opiniami oraz oferują wymianę podzespołów telefonu w oparciu o oryginały lub zamienniki. Prestige GSM z Krakowa serwisuje komórki od 1998 roku: praktycznie wszystkie modele w tym Xiaomi. Zapoznaj się z cennikiem napraw na ich stronie – są bardzo konkurencyjni: http://prestigegsm.pl/ceny-napraw-telefonow/

Czytaj więcej:  Ranking dysków zewnętrznych 2TB: Najlepsze opcje na rynku
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

2 komentarze

  1. W moim xiaomi max3 zadziałały dopiero 4 słuchawki co świadczy że dopiero firmowe słuchawki mogą stanowić o ewentualnym uszkodzeniu rzeczywistym. Można zainstalować apke wlaczajacą gniazdo Jack.

  2. W moim Samsungu problemem był jack, najpierw tylko czasem działało jak wolno wkładałam słuchawki do gniazda, aż przestało w ogóle to działać i musiałam wymienić gniazdo w serwisie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *