Szacuje się, że w Polsce nawet co 8 minut dochodzi do włamania do domów i mieszkań prywatnych. Wcześniej złodzieje najczęściej obserwują dany obiekt i sprawdzają, jaki rozkład dnia mają domownicy. Atakują wtedy, gdy wiedzą lub podejrzewają, że w domu mogą znajdować się kosztowności lub zapasy gotówki. Właściciele mogą zarejestrować próbę włamania lub przestępstwo dzięki kamerom do monitoringu. Zapisy obrazu z takich urządzeń pomagają wykryć sprawców kradzieży.
Dobry plan monitoringu jest bardzo ważny
Planując wybudowanie domu, trzeba brać pod uwagę sporo kwestii, przewidzieć wielkość oraz rozmieszczenie pomieszczeń, podłączenie mediów, czy sposób ogrzewania. Na tym etapie poza niezbędnymi instalacjami elektrycznymi czy wodociągowymi, trzeba także zaplanować rozmieszczenie monitoringu. Dzięki czemu można uniknąć skuwania ścian w przyszłości celem przeprowadzenia kabli. Na etapie tworzenia planów warto uwzględnić lokalizacje, w których będą się znajdowały kamery, zasilanie systemu, jak i rejestrator. Niewątpliwie jeżeli dom został już wykończony, ciągle można zainstalować system do monitoringu. Należy tylko liczyć się z pewnymi niedogodnościami mającymi związek z rozprowadzeniem przewodów. Pod względem praktycznym, rozplanowanie położenia systemu monitoringu nie będzie łatwe i najlepiej zatrudnić do tego fachowców mających właściwą wiedzę, jak i doświadczenie.
Kamery
Ważną kwestią podczas wybierania odpowiedniego monitoringu do domu, będzie zakup kamer rejestrujących obraz – z dźwiękiem albo bez niego. Dobre urządzenie winno odznaczać się nagrywaniem filmów o wysokiej jakości. Nagrania muszą być na tyle wyraźne, aby chociażby policja mogła rozpoznać na nich twarze złodziei. Podczas dobierania kamer do monitoringu, nie można brać pod uwagę wyłącznie ich ceny. Najczęściej niewielki koszt zakupu oznacza słabą jakość nagrania, które nic nie wniesie do sprawy, jeżeli ktoś włamie się na posesję albo – co gorsza – do domu.
W ramach monitoringu w jednorodzinnym domu powinno się stosować kamery odznaczające się najwyższą jakością nagrywanego obrazu. Na ogół, im wyższa będzie rozdzielczość danej kamery, tym lepsza jest też jakość uzyskanego obrazu. Za minimum uznawane są kamery rejestrujące obraz w jakości HD, o rozdzielczości 1280 × 720. Lepszym rozwiązaniem w przypadku monitoringu domowego, będą modele Full HD, za sprawą których obraz może być nagrywany w rozdzielczości 1920 × 1080. W takiej sytuacji jednakże pliki zajmą więcej miejsca na dysku twardym albo karcie pamięci, zatem kamera powinna mieć na wyposażeniu większą pamięć. Urządzenie do monitorowania domu, musimy również wybierać z uwagi na ilość rejestrowanych na sekundę klatek. W przypadku 24 klatek na sekundę obraz jest już odpowiednio płynny.
Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy?
Chociaż na rynku dostępne są systemy bezprzewodowe, lepiej stawiać na transmisję przy użyciu kabli. Monitoring opierający się na sieci przewodowej jest niezastąpiony i niezbyt podatny na jakiekolwiek zakłócenia. Niewątpliwie zainstalowanie przewodowego monitoringu jest bardziej pracochłonne, jeżeli jednak prace zostaną przeprowadzone w profesjonalny sposób, to połączenie tego rodzaju będzie działało bezawaryjnie przez długi czas. Monitoring bezprzewodowy oparty jest na transmisji radiowej, którą można łatwo zakłócić albo przechwycić. Wystarczy użyć prostego urządzenia, a mianowicie zagłuszacza, który uczyni system do monitorowania bezużytecznym nawet z odległości 25 metrów.
Szeroki wybór systemów monitoringu znajdziesz w ofercie sklepu internetowego csb.net.pl