Podpis kwalifikowany – co warto o nim wiedzieć?

Podpis własnoręczny to obecnie nie jedyny sposób na potwierdzenie tożsamości.

  1. Podpis kwalifikowany? Podpis elektroniczny? Co to właściwie oznacza?
  2. Jak i kiedy możesz korzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego
  3. Podpis kwalifikowany zapewnia pakiet korzyści

Podpis kwalifikowany? Podpis elektroniczny? Co to właściwie oznacza?

Podpis elektroniczny to przykład narzędzia, które umożliwia zidentyfikowanie tożsamości tych podmiotów, które przesyłają swoja dokumenty właśnie drogą elektroniczną. Taki e podpis jest wykorzystywany zarówno w przypadku Urzędu Skarbowego jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to połączenie danych w formie elektronicznej, które razem mogą tworzyć możliwość identyfikacji osób, które posiadają taki podpis.

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa związane z podpisem kwalifikowanym? Przede wszystkim posługiwanie się kwalifikowanym podpisem elektronicznym musi być przyporządkowane do jednej osoby. Kolejny aspekt dotyczące bezpieczeństwa podpisu elektronicznego dotyczy tego, aby posługiwać się wyłącznie bezpiecznymi urządzeniami w przypadku osób, które używają takich podpisów. Certyfikat kwalifikowany, którzy korzysta z dedykowanych rozwiązań zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

E podpis w podstawowej wersji jest bezpłatny, z kolei bezpieczny podpis elektroniczny wymaga odpłatności. Uzyskanie go jest możliwe np. w firmie NetVet.

We wskazanych miejscach odbywa się podpisanie umowy wraz z uzyskaniem certyfikatu. Odebranie go jest konieczne w ramach osobistej wizyty w placówce. Niezbędny krok polega także na potwierdzeniu podanych uprzednio danych.

Jak i kiedy możesz korzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego?

Wykorzystując bezpieczny podpis elektroniczny – możesz podpisać plik dokumentów z jego użyciem, a konkretnie:

Czytaj więcej:  Rejestrator Dahua – najważniejsze informacje
  • faktury elektroniczne,
  • e-deklaracje,
  • pisma procesowe.

Aby używać podpisu kwalifikowanego konieczne jest posiadanie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego oraz specjalny sprzęt, za pośrednictwem którego będzie można złożyć taki podpis. Podpis elektroniczny cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, którzy np. chcą załatwić sprawy urzędowe bez konieczności wychodzenia z domu.

Czytnik do obsługi e-dowodów możesz otrzymać np. tutaj: https://netvet.pl/podpis-elektroniczny/. Pod tym adresem możesz także sprawdzić zalety, jakie zapewnia monitoring Wrocław w zakresie rejestracji wideo. Monitoring wideo we Wrocławiu i okolicach pozwoli zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Podpis kwalifikowany zapewnia pakiet korzyści

Podpis elektroniczny to znak naszych czasów – wygoda użytkowania sprawia, że jest on coraz chętniej stosowany przez użytkowników. Podpisywanie dokumentów w ten sposób nie było wcześniej tak łatwe i szybkie, a sam e podpis ma takie skutki prawne jak tradycyjny, dobrze nam znany odręczny podpis. Obydwie te formy są stosowane przez wszystkie znane nam systemy administracyjne.

Wygoda użytkowania sprawia, że elektroniczny podpis zdobywa coraz szersze grono entuzjastów. To, co szczególnie zasługuje na uwagę to możliwość zaoszczędzenia czasu, który w tradycyjnych warunkach byłby spędzony na składania osobistych wizyt w kolejkach czy urzędach. W większości przypadków podpis elektroniczny pozwala zastąpić zakładania konta na platformie ePUAP – można to zrobić samodzielnie choćby korzystając z bankowości internetowej. W ramach profilu zaufanego niezbędne jest złożenie jednorazowej wizyty w urzędzie.

Czytaj więcej:  Kamery obrotowe - ich rodzaje oraz funkcje
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *