Systemy informatyczne POS (point of sales) umożliwiają prowadzenie transakcji na stanowiskach sprzedażowych. Na co warto się zdecydować?
Nie tylko zwykła kasa fiskalna – obecnie sprzedaż realizowana jest za pomocą rozbudowanych stanowisk kasowych, które wyposażone są we współpracujące ze sobą elementy. Wśród nich znajduje się oprogramowanie POS, którego zadaniem jest nie tylko prowadzenie transakcji, lecz też obsługa innych obszarów związanych z handlem.
Z czego składa się stanowisko sprzedaży POS?
Stanowisko sprzedaży POS składa się z kilku połączonych ze sobą elementów:
- Terminal – to komputer, na którym zainstalowany jest program sprzedażowy do sklepu. Najczęściej wyposażony jest w ekran dotykowy, który ułatwia obsługę sprzedaży. Wybrane modele mają także klawiatury.
- Urządzenia współpracujące z terminalem – zaliczają się do nich między innymi urządzenia fiskalne jak drukarka fiskalna, czytnik kodów kreskowych, waga elektroniczna, terminal do płatności kartami, drukarki do etykiet, drukarki do kart plastikowych, kolektory danych, które służą do mobilnego skanowania kodów.
- System informatyczny POS – jest to system sprzedaży dedykowany do korzystania ze stanowiska POS. Łączy on w jedno wszystkie elementy stanowiska, umożliwiając porozumiewanie się wszystkich z nich, a także może on współpracować z zewnętrznymi systemami informatycznymi, na przykład ERP do zarządzania firmą czy WMS do obsługi magazynu.
Jakie funkcje oferuje oprogramowanie POS?
Aktualnie na rynku działa wiele firm, które dostarczają oprogramowanie sprzedaży detalicznej dla różnych obszarów handlu. Oprogramowanie to może być zainstalowane zarówno w jednym sklepie, jak i całej siedzi sprzedażowej. Wyróżnia się też programy dedykowane, na przykład dla branży gastronomicznej.
System sprzedaży może zaoferować dostęp do szerokiej gamy funkcjonalności, aby prowadzenie handlu było jeszcze łatwiejsze. Wśród dostępnych funkcji znajdują się:
- Sprzedaż towarów – zapisywanie transakcji realizowanych w sklepie.
- Stan kasy – informuje o aktualnym stanie kasy.
- Rozliczenia – kontrola rozliczeń z kontrahentami.
- Status towarów – możliwość nadawania towarom określonego statusu.
- Historia – informacje o historii towarów znajdujących się w sklepie.
- Cenniki – automatyczne przydzielanie towarów do określonych cenników.
- Przeceny – prostsze przygotowywanie rabatów i wyprzedaży w sklepie.
- Raporty – możliwość generowania raportów sprzedażowych.
- Etykiety – projektowanie i drukowanie etykiet.
- Kody kreskowe – przygotowywanie kodów i ich druk.
- Dostawy – automatyzacja wprowadzania dokumentów dostaw.
- Inwentaryzacja – funkcja ułatwiająca cały proces związany z inwentaryzacją.
Więcej informacji o przykładowych funkcjach oferowanych przez programy sprzedażowe do sklepów można znaleźć na stronie firmy IT Center, która zajmuje się ich wdrażaniem: https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/system-sprzedazy-pos/
Jak wybrać odpowiedni system informatyczny POS dla sklepu?
Szeroka gama systemów POS do wyboru powoduje, że wybór właściwego rozwiązania powinien być związany z dokładnym przeanalizowaniem potrzeb własnego biznesu, a następnie dostępnych na rynku programów. Dobre oprogramowanie POS powinno cechować się optymalną funkcjonalnością odpowiadającą specyfice działalności firmy handlowej. Powinno posiadać zatem wszystkie niezbędne funkcjonalności, a także powinno być łatwe i wygodne w obsłudze.
Aby wybrać odpowiedni program sprzedażowy do sklepu, najlepiej skorzystać z kompleksowej obsługi oferowanej przez dostawców takiego oprogramowania. Kluczowe znaczenie ma wtedy analiza przedwdrożeniowa, w której specjalista może dokładnie zapoznać się z procesami zachodzącymi w firmie, a także doradzić, jaki system sprzedaży może wtedy zapewnić najlepsze efekty. Właściwie dobrane oprogramowanie POS na stanowiska kasowe to łatwiejsza sprzedaż, lepsza obsługa klienta, mniej błędów oraz oszczędność czasu. W konsekwencji wdrożenie odpowiedniego rozwiązania pozwala na zredukowanie kosztów i poprawę wydajności pracy.