Ile kosztuje integracja systemów informatycznych i czy warto ją przeprowadzić? Sprawdziliśmy

Ile kosztuje integracja systemów informatycznych i czy warto ją przeprowadzić? Sprawdziliśmy

Różnego typu systemy komputerowe są podstawą funkcjonowania niemal każdej współczesnej firmy. Jednocześnie w wielu przypadkach okazuje się, że różne narzędzia nie są ze sobą kompatybilne, co rodzi poważne problemy z użytkowaniem i przekłada się pośrednio na efektywność wszystkich podejmowanych działań. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się integracja systemów informatycznych. Odpowiednie działania potrafią przynieść szybkie rezultaty, przekładające się na sprawność działania firmy.

Integracja systemów IT: na czym polega?

Każda osoba, która korzysta z oprogramowania komputerowego, z pewnością spotkała się z sytuacją, w której wykorzystywany program nie pozwalał np. na wykorzystanie efektów pracy czy odczytanie informacji w innym środowisku. Często trudne okazuje się także, chociażby korzystanie z zewnętrznych urządzeń, takich jak drukarki czy skanery, ze względu na niekompatybilność oprogramowania. To samo zjawisko – choć na zdecydowanie szerszą skalę – można również zaobserwować w narzędziach wykorzystywanych w firmach, w tym systemach zarządzania. Wówczas konieczne staje się opracowanie metody pozwalającej na wymianę informacji i współpracę pomiędzy różnymi środowiskami. Odpowiedzią staje się natomiast integracja systemów informatycznych, którą przeprowadzają firmy zajmujące się implementacją systemu informatycznego i dostarczaniem narzędzi IT dla biznesu jak np. Kotrak – https://kotrak.com/pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/.

W jakich sytuacjach warto pomyśleć o integracji systemów informatycznych?

Budowa i integracja systemów informacyjnych to skomplikowane zagadnienia. Z drugiej strony prężnie rozwijający się rynek sprawia, że wiele produktów jest niemal na wyciągnięcie ręki, w związku z czym nie trudno o sytuację, w której chęć rozbudowy posiadanego zaplecza IT przekłada się na pewnego rodzaju chaos, utrudniający lub uniemożliwiający wymianę informacji pomiędzy systemami i narzędziami. Integracja może przybrać jednak różne formy: szczególną rolę odgrywa integracja systemów informatycznych zarządzania, jednak często przedsiębiorstwa decydują się również np. na integrację poszczególnych aplikacji czy konkretnych narzędzi.

Czytaj więcej:  Jak sporządzić analizę stanu BHP?

Koszt integracji systemów IT

Wydatki związane z integracją systemów informatycznych będą zależeć od kilku czynników. Jednym z najważniejszych okaże się oczywiście zakres prac: o ile prosta integracja programów, zapewniająca np. platformę do wymiany informacji, może kosztować kilka tysięcy złotych i być wdrożona stosunkowo szybko, inaczej będzie prezentować się integracja systemów informatycznych zarządzania. W zależności od złożoności projektu oraz jego założeń może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od dostawcy: im bardziej będzie profesjonalny, tym lepsze metody uda mu się dobrać, a to przełoży się na oszczędność zarówno czasu, jak i funduszy.

Integracja systemów informatycznych w fuzjach i przejęciach

Często spotykanym zastosowaniem integracji jest również integracja systemów informatycznych w fuzjach i przejęciach. Łączące się ze sobą podmioty, które od tej pory mają działać w ramach jednej organizacji, często wykorzystują zupełnie inne systemy i oprogramowanie. W takim przypadku integracja jest koniecznością, pod uwagę należy wziąć również szereg różnych czynników, w tym także tych o charakterze organizacyjnym, biznesowym i prawnym (dotyczącym, chociażby aktywnych licencji czy obowiązujących umów). W związku z tym integracja musi być odpowiednio przemyślana i skonsultowana z jak najszerszym środowiskiem. Dzięki temu pozwoli organizacji jak najszybciej osiągnąć zakładaną efektywność.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *