Mikrofon krawatowy do telefonu czy smartfona to niewielki gadżet, który przypina się do krawata lub innej części ubrania. Wykorzystywany jest od podczas nagrywania osoby mówiącej. Mikrofon ten ma niewielki rozmiar, co pozwala go dobrze ukryć, a także można dzięki niemu nagrywać bez konieczności trzymania mikrofonu w ręce. Gadżet ten wykorzystywany jest przez prezenterów telewizyjnych oraz youtuberów i różnego rodzaju szkoleniowców.
Najważniejsze parametry mikrofonu krawatowego
Przed zakupem mikrofonu krawatowego (ang. clip on microphone lub lavalier) należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry urządzenia, taki krok pozwoli wybrać sprzęt spełniający nasze wymagania. Najważniejszymi cechami, na które trzeba zwrócić uwagę, są:
- pasmo przenoszenia – wyrażane jest ono w hercach. Im większe ono jest tym dźwięk słyszany przez mikrofon, będzie lepszy,
- czułość – jest ona zależna od tego gdzie mikrofon będzie ulokowany. Do nagrywania na zewnątrz bardziej sprawdzi się mikrofon z mniejszą czułością, ponieważ nie będzie on wyłapywał szumów z otoczenia. Nagrywając w pomieszczeniach, można postawić na sprzęt z większą czułością,
- rodzaj mikrofonu – wyróżnić można dwa rodzaje mikrofonów:
- dynamiczne – mają szersze pasmo przenoszenia i są głośniejsze i bardziej czułe na dźwięki. Aby mogły działać, muszą mieć własne zasilanie, dlatego najczęściej stosowane są w studiach,
- pojemnościowe – nie muszą mieć swojego zasilania i mają mniejszą czułość, co pozwala na ich stosowanie na nagrywanie na powietrzu,
- odporność na zakłócenia – mikrofon krawatowy powinien być odporny na zakłócenia elektryczne wynoszące najmniej 0,4 uV/V oraz na zakłócenia magnetyczne mające od 5uV/5uT w górę,
- dodatkowe funkcje – warto zwrócić uwagę, jakie funkcje dodatkowe posiada urządzenie. Funkcjami tymi mogą być, np. możliwość redukcji poziomu szumu lub puszysta gąbka ochronna tłumiąca wiatr, który może wyraźnie przeszkadzać nagrywając dźwięk na dworze w wietrzny dzień.
Mikrofon krawatowy przewodowy czy bezprzewodowy?
Dostępne są dwa rodzaje mikrofonów krawatowych, czyli bezprzewodowe i przewodowe. Podczas wyboru urządzenia trzeba zwrócić uwagę, do czego będzie ono używane i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup.
Urządzenie przewodowe jest tańsze od bezprzewodowego, ale pozwala nagrywać tylko w niewielkiej odległości od kamery, ponieważ ogranicza go kabel. Mikrofon ten pozwala na naganie czystego dźwięku nawet w hałaśliwych miejscach bez wyłapywania dźwięków z otoczenia, np. wiatru oraz ruchu ulicznego.
Urządzenia bezprzewodowe są droższe i uzyskanie czystego dźwięku jest nie lada wyzwaniem. Takie mikrofony sprawdzają się podczas nagrywania dźwięku płynącego z jednego źródła. Urządzeni te są często wybierane ze względu na to, że można je łatwo ukryć.
Czy wybrać mikrofon jednokierunkowy czy dwukierunkowy?
W czasie wyboru warto sprawdzić, czy urządzenie jest jedno, czy dwukierunkowe. Mikrofon jednokierunkowy nagrywa dźwięki tylko z jednej strony, co oznacza, że przypięty do koszuli nagrywa tylko głos osoby mówiącej.
Urządzenie dwukierunkowe nagrywa dźwięki z dwóch lub kilku stron i nadaje się do nagrywania rozmów kilku osób, np. podczas przeprowadzania wywiadów.
Jaki mikrofon krawatowy kupić?
Decydując się na zakup mikrofonu krawatowego np. do telefonu warto wyznaczyć sobie najpierw budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten sprzęt.
Najtańsze porządne mikrofony kupimy za 30-40 złotych, są to:
- Mikrofon Zalman ZM-MIC1 – około 35 PLN
- Mikrofon Boya BY-M1 – około 40 PLN
Wraz ze wzrostem jakości cena rośnie:
- Mikrofon ULANZI ARIMIC – 60-80 PLN
- Mikrofon BOYA BY-M1DM – około 70 PLN
- Mikrofon BOYA BY-M2 – 150 złotych
Jeśli natomiast potrzebujemy bardzo wydajnego sprzętu do vlogowania z kamerą czy nawet z telefonem to warto spojrzeć na jeszcze droższe mikrofony, które będą działać z mikroportem:
- Rode SmartLav+ – 250 PLN
- Saramonic Blink500 B6 – 880 PLN
- Saramonic UwMic9 – 1200 PLN
- Sennheiser EW 112P G4-B – 2500 PLN
Z jakimi urządzeniami można połączyć mikrofon krawatowy?
Kupując mikrofon, należy sprawdzić jego kompatybilność z innymi urządzeniami, ponieważ jedne modele służą do podłączenia do komputera, a inne współpracują z aparatem cyfrowym lub kamerą. Możliwość połączenia określić można poprzez złącze, za pomocą którego urządzenia się ze sobą łączą. Modele, które można podłączyć do komputera, wyposażone są złącze USB. Mikrofony mające wtyczkę typu mini jack o średnicy 3,5 mm można podłączyć zarówno do komputera, kamery, a także aparatu cyfrowego oraz telefonu.