Jak wybrać dobrą myszkę?

Rozróżniamy trzy rodzaje myszy komputerowych kulkowe, diodowe oraz laserowe. Myszy oparte na mechanizmie kulkowym są stosunkowo przestarzałe i trudno je spotkać na rynku. Zastąpiły je nowocześniejsze i wydajniejsze myszy optyczne. Wykorzystują one diodę, która podświetla powierzchnie pod myszą i tym samym wskazuje położenie urządzenia. Przykładem takiej nowoczesnej myszki jest choćby urządzenie Logitech M185. Zaletą tego typu myszy jest ich stosunkowa bezawaryjność  oraz łatwość utrzymania w czystości. Można je stosować na wszelkiego rodzaju powierzchniach przez co jesteśmy w stanie jej używać w różnych, także polowych warunkach bez konsekwencji dla jakości pracy. To sprawia, że mysz optyczna doskonale nadaje się dla osób, które wykorzystują komputer do pracy. Ich niewątpliwą wadą jest słaba precyzja i to może stanowić poważny problem dla graczy. Zwłaszcza dla tej części, która gustuje w tych grach, które wykorzystują elementy zręczności, precyzji i wymagają podejmowania błyskawicznych decyzji. W takim wypadku zdecydowanie lepiej jest wybrać mysz laserową. Pozwalają one na uzyskanie wyższej prędkości przesuwania myszy. Niestety mysz laserowa jest zazwyczaj dużo droższa niż optyczna.

Przy wyborze myszy równie ważne jest to czy będzie ona przewodowa czy też bezprzewodowa. Wadą myszy z „ogonkiem” jest oczywiście jej ograniczenie w używaniu i konieczność instalowania w takiej przestrzeni, która pozwoli podłączenie urządzenia. Zaletą to, że mysz przewodowa nie jest narażona na zakłócenia podczas pracy. Z kolei myszka bezprzewodowa jest wygodniejsza ale podczas jej użytkowania mogą się pojawić kłopoty z zasięgiem lub zakłócenia w transmisji. Dlatego mimo swojej wygody nie jest ona najlepszym rozwiązaniem dla graczy. Dodatkowo mysz bezprzewodowa musi być zasilana za pomocą akumulatorów lub baterii co na dłuższą metę może być kłopotliwe.

Czytaj więcej:  Moonlight Game Streaming vs Steam Link vs Parsec

Ostatecznie warto zwrócić uwagę na rozdzielczość sensora. Tu zasada jest bardzo prosta. Im wyższa rozdzielczość tym lepsza myszka. Decyduje on o dokładności, szybkości i precyzyjności działania urządzenia. Nie ma to żadnego znaczenia w przypadku gdy wykorzystujemy myszkę do pracy lub prostego przeglądania stron internetowych. Wtedy wystarczy nam w zupełności standardowa rozdzielczość na poziomie 1000 DPI. Dla graczy ważna jest też częstotliwość raportowania. Informuje ona jak często mysz komunikuje się z komputerem.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *