Jak spakować i rozpakować pliki w 7-Zip?

W tym krótkim poradniku pokażemy Wam jak obsługiwać archiwizator plików 7-Zip.

Jak spakować pliki do archiwum?

  1. Uprościmy pakowanie bazując na pulpicie. Zaznacz pliki i foldery, które chcesz spakować. Następnie kliknij na którymś z nich prawym przyciskiem myszy i wybierz 7-Zip, a następnie z listy rozwijanej Dodaj do archiwum…
  2. Wybierz miejsce zapisu klikając na znak wielokropku w prawym górnym rogu nowego okna. Wpisz nazwę archiwum i kliknij na Otwórz.
  3. W domyślnych ustawieniach dane zostaną poddane kompresji w formacie 7Z, ale można je będzie rozpakować wyłącznie jednym programem. Inną opcją jest archiwum samorozpakowujące się o mocniejszej kompresji niż metoda ZIP, jednakże takiego pliku nie da się podzielić na kilka archiwów lub wysłać mailem ze względu na swoje rozszerzenie. Jeśli chcesz wybrać ten wariant wybierz Utwórz archiwum SFX.
  4. Z listy rozwijanej Stopień kompresji wybierz np. Najszybsza, aby proces przebiegał szybko. Jeśli wybierzesz opcję Bez kompresji, to dane do archiwum nie zmniejszą swojej objętości.
  5. Możesz też zabezpieczyć archiwum używając hasła. Jeśli chcesz to zrobić, wpisz je w odpowiednie pole i potwierdź w polu poniżej. Jeśli to wszystkie ustawienie, jakie chciałeś zawrzeć, to kliknij OK celem rozpoczęcia kompresji.

Jak rozpakować pliki?

Jeśli chcesz rozpakować archiwum, kliknij na nie prawym przyciskiem myszy. Kliknij następnie na 7-Zip i wybierz Wypakuj tutaj. Jeśli archiwum jest zabezpieczone hasłem, to wyświetli się polecenie Wprowadź hasło:, wtedy musisz je wpisać, a potem kliknąć OK i archiwum zostanie rozpakowane.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *