Zaburzenia snu stają się coraz większą plagą. Coraz większa grupa osób skarży się na trudności z zasypianiem albo wręcz na problemy ze snem. Skąd wziął się w ostatnim czasie tak duży wysyp podobnych zgłoszeń? Dlaczego nagle tak duża grupa ludzi cierpi na tą samą dolegliwość?
Problemy ze snem powodowane przez monitory
Według przeprowadzanych badań problem z zasypianiem staje się coraz powszechniejszy i już dziś ponad połowa Polaków narzeka na kłopoty związane ze snem.
Do poprawy jakości naszego snu i szybkości zasypiania lekarze zalecają prowadzenie regularnego trybu życia, codzienną aktywność fizyczną oraz rozsądne spożywanie kofeiny i alkoholu. O ile trzymanie się tych zaleceń jest wykonalne i wielu osobom przychodzi bez trudu, to rozwiązanie najważniejszego problemu powodującego kłopoty ze snem jest dla wielu znacznie trudniejsze niż bieganie po pracy i często jest całkowicie niewykonalne. Chodzi mianowicie o odstawienie smartfonów i komputera.
Wpływ ekranów na jakość snu
Wszelkiego rodzaju ekrany i monitory, a dokładniej światło które emitują, mają bardzo negatywny wpływ na nasze zasypianie i sen.
Za regulacje naszego rytmu dobowego odpowiadają komórki zwojowe siatkówki oka, które analizując barwę padającego na nie światła, przekazują do odpowiednich rejonów mózgu informacje o porze dnia. Innymi słowy, nasz organizm po barwie światła określa porę dnia i co za tym idzie, reguluje odpowiednio swoją aktywność.
Korzystanie z ekranów telefonów lub komputerów zaburza ten proces, poprzez emitowanie niebieskiego światła, które jest typowe dla światła dziennego, i wprowadza w błąd nasz układ, który rozpoczyna blokowanie wytwarzania melatoniny, hormonu odpowiedzialnego m.in. za senność.
Jak sobie radzić z niebieskim światłem ekranów?
Najlepszym wyjściem, aby poprawić swój sen, zaburzony przez światło ekranów, byłoby po prostu ograniczenie korzystania z nich na co najmniej 3 godziny przed położeniem się spać. Nie zawsze jest to jednak możliwe nawet gdybyśmy chcieli. Właśnie dlatego powstał program komputerowy, którego zadaniem jest ułatwienie nam zasypiania.
Program do zmiany temperatury monitora
Programem tym jest f.lux. Jest to działająca w tle aplikacja, której jedynym celem aktywności jest ograniczanie jasności i barwy wyświetlanego przez ekran monitora obrazu. Dzięki niej przyciemnimy monitor komputera czy laptopa. Programem można sterować ręcznie, poprzez własnoręczne ustawianie określonych parametrów lub też można go również uruchomić w trybie automatycznym. Działający samodzielnie f.lux będzie na podstawie pory dnia i rodzaju oświetlenia w pokoju dostosowywał wyświetlany na ekranie obraz.
Pierwszy kontakt z f.lux może być niemałym szokiem dla użytkownika ze względu na inność prezentowanego obrazu na monitorze. Jednak dość szybko następuje przyzwyczajenie i dzięki temu znaczne poprawienie się komfortu użytkowania komputera.
Aplikacja f.lux jest znakomitą propozycją dla osób, które chciałyby poprawić jakość swojego snu, ale jednocześnie nie chcą lub nie mogą zrezygnować z pracy przy komputerze późnymi wieczorami. F.lux dostosowując wyświetlane światło, znakomicie chroni nas przed zaburzeniami cyklu dnia.
Jak zmienić temperaturę ekranu przez f.lux?
Aby zmienić temperaturę ekranu (barwy) za pomocą f.lux, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Otwórz program f.lux.
- Kliknij na przycisk „zmień ustawienia”.
- Wybierz zakładkę „Kolor ekranu”.
- Przesuń suwak „Temperatura koloru” w lewo lub w prawo, aby dostosować temperaturę ekranu do swoich preferencji.
- Kliknij „OK”, aby zapisać zmiany.
Możesz również ustawić godziny, w których chcesz, aby f.lux automatycznie zmniejszał temperaturę koloru ekranu, aby złagodzić efekt szkodliwego światła niebieskiego przed snem.