Co to jest statyczny adres IP?

Branża IP jest pełna wielu zawiłych terminów niezrozumiałych dla zwykłego użytkownika internetu. Adres IP towarzyszy nam na co dzień, jednak mało kto wie, czym jest, do czego służy, jak go zmienić oraz czy chroni nas w internecie. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie na te pytania.

Czym jest statyczny adres IP?

Jest to kod składający się z 4 liczb oddzielonych kropkami. Jest on stale przypisany do komputera. Przy podłączeniu do internetu lub do sieci lokalnej urządzenie ma ten sam adres IP.

Jak tak naprawdę wygląda?

Jest on zbudowanych z 32 losowo ułożonych bitów. My tego nie widzimy, dlatego że postanowiono zapisać adres w formie dziesiętnej, ułatwiając użytkownikom kontakt między sobą. Bity są podzielone na 4 grupy, dlatego w adresie mamy 4 liczby. Każda grupa liczy wiec po 8 bitów. Każda grupa oznacza daną liczbę adresu np. 10.

Do czego służy statyczny adres IP?

Ma on nade wszystko za zadanie pomóc w komunikacji między użytkownikami oraz do identyfikacji urządzenia podłączonego do danej sieci.

Jak to się ma z bezpieczeństwem w sieci?

Niestety taki rodzaj adresu nie jest zbyt bezpieczny, ponieważ nie zmienia się tak jak adres dynamiczny. To pozwala hakerom w łatwy sposób włamać się do naszej sieci.

Jeszcze jedną wadą takiego adresu jest konieczność ręcznej konfiguracji urządzenia, co może sprawiać problemu niedoświadczonym użytkownikom.

Jak ustawić statyczny adres IP w systemie Windows?

Sprawa nie jest taka skomplikowana. A można to zrobić na dwa sposoby:

Pierwszy sposób:

  1. Prawym przyciskiem myszy klikamy na nasze połączenie sieciowe i wybieramy opcję „Otwórz centrum sieci i udostępniania”.
  2. Następnie otworzy nam się okno z naszymi połączeniami. Wybieramy interesującą nas sieć i klikamy w link przy przypisie „połączenia”.
  3. Otworzy nam się okno, w którym wybieramy opcje „właściwości”.
  4. Znajdź wyrażenie „protokół standardowy w wersji 4 (TCP/IPv4)”.
  5. Naciśnij je i wybierz właściwości. Zaznacz opcję „Użyj następującego adresu IP” Po tych krokach możesz ustawić adres, ale pamiętaj, aby był on z tej samej sieci co poprzednio.

Drugi sposób:

  1. Wejdź do przeglądarki i zaloguj się do ustawień swojego routera.
  2. Następnie w ustawieniach znajdź lukę do wpisania nowego adresu.
  3. Aby sprawdzić, czy sposoby zadziałały, wejdź w centrum sieci i udostępniania potem we właściwości naszej sieci, następnie w szczegóły. Odnajdź : Adres IPv4. Powinien być taki sam, jaki podano w tamtych krokach.
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *