Przydatne skróty klawiaturowe w Windows 7, 8, 10

System Windows zawiera wiele użytecznych skrótów klawiaturowych, o których często nie wiemy, a które mogą nam ułatwić życie i pozwolić zaoszczędzić czas. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

1. Ctrl+Shift+N, aby stworzyć nowy folder

Tworzenie nowego folderu w Windowsie to coś co robimy praktycznie codziennie.

2. Ctrl+Shift+Klik, aby otworzyć program jako administrator

Zdarzają się sytuacje, kiedy program nie chce się uruchomić. Częstym rozwiązaniem jest jego uruchomienie jako administrator.

W Windowsie 7 można to zrobić szybciej z tym skrótem klawiaturowym. Wystarczy, że klikniesz na ikonę programu trzymając wciśnięte przyciski Ctrl i Shift, aby włączyć program z uprawnieniami administratora.

3. Win+ strzałka w górę/doł/prawo/lewo, aby przesunąć otwarte okienko

Jeśli chcemy szybko przesunąć obecnie otwarte okienko, np. żeby zmieścić dwa obok siebie, to jest to świetny skrót klawiaturowy. Automatycznie ustawi nam okienko na pół ekranu do lewej czy prawej strony, żeby np. zmieścić dwa obok siebie.

4. Shift+klik na program w pasku zadań, aby otworzyć nowe okno tego programu

Jeśli chcesz np. otworzyć nowe okno w przeglądarce Chrome czy Firefoxa, to jest to idealna opcja na zrobienie tego szybko.

5. Win+P, aby szybko połączyć komputer czy laptopa do projektora

Wciskając klawisz Windows+P szybko podłączymy się do projektora albo do drugiego monitora i ustawimy jak ma się na nim wyświetlać obraz, czy ma być powielany czy coś innego

Czytaj więcej:  Jak odzyskać 6GB po aktualizacji systemu z Windows 8 do Windows 8.1?

6. Ctrl+Shift+Esc, aby szybko otworzyć menadżer zadań systemu Windows

Bardzo przydatny skrót klawiaturowy np. na sytuację, gdy jakiś program czy gra nam się zatnie i będziemy potrzebowali zamknąć niewdzięczny proces.

Jeśli znasz innego wyjątkowo przydatne i użyteczne skróty klawiaturowe do najnowszych wersji Windowsa – opisz je w komentarzu, a może dodamy je do artykułu.

 

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *