Najlepsze darmowe programy do aktualizacji sterowników w Windows

Aby zaktualizować sterowniki w systemie Windows, najłatwiej jest pobrać odpowiedni program do aktualizacji sterowników. Można to zrobić np. przeszukując internet w poszukiwaniu darmowych programów do aktualizacji sterowników, takich jak Snappy czy DriverEasy. Pamiętajmy, aby pobierać je tylko z oficjalnych stron internetowych lub zaufanych źródeł, aby uniknąć zainstalowania szkodliwego oprogramowania.

Po zainstalowaniu programu należy uruchomić go i wykonać w nim skanowanie komputera, aby zidentyfikować wszystkie nieaktualne lub brakujące sterowniki. Następnie można wybrać, które sterowniki chcemy zaktualizować i zainstalować je za pomocą programu. Pamiętajmy, aby zawsze zachować ostrożność podczas aktualizowania sterowników i upewnić się, że instalujemy je tylko ze sprawdzonych źródeł.

Niestety większość z tego typu programów do wyszukiwania sterowników jest płatna, ale w połowie płatna – to znaczy pozwalają na darmowe znalezienie sterownika, ale już nie na pobranie i instalację, co potrafi być bardzo irytujące, jeśli na szybko potrzebujemy zainstalować konkretny sterownik w systemie Windows.

Najlepsze bezpłatne programy do wyszukiwania sterowników do Windows

 1. Snappy – Snappy Driver Installer (SDI) to darmowy program do aktualizacji sterowników w systemie Windows. Jego główną zaletą jest to, że pozwala na pobieranie i instalowanie sterowników bezpośrednio z internetu, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na ich manualne pobieranie i instalowanie. Program skanuje komputer w poszukiwaniu brakujących lub nieaktualnych sterowników, a następnie pozwala na ich jednoczesne pobranie i instalację. Nie ma reklam, jest „portable” (bez potrzeby instalacji z pliku .exe), działa offline. Z minusów – jest trochę archaiczny i nie pozwala na zaplanowanie skanowania.
 2. Driver Booster – posiada ogromną bazę 6 milionów sterowników (8 milionów w wersji płatnej…), tworzy punkty przywracania przez aktualizacją sterowników, pozwala na zaplanowanie skanowania, nie ma dziennych limitów pobierania, działa offline. Niestety ciągle przypomina o swojej płatnej wersji programu, zawiera reklamy, ma 2 miliony więcej sterowników w wersji Pro i podczas pierwszej instalacji próbuje nam wcisnąć zbędne oprogramowanie.
 3. Driver Easy – szybko znajduje sterowniki, umożliwia planowanie skanowania systemu, pobiera sterowniki bezpośrednio od producentów, szybko się instaluje i potrafi znaleźć sterownik sieciowy nawet będąc offline. Pobieranie jest jednak dość powolne, aktualizacje musimy instalować sami – manualnie, nie pozwala na masowe pobieranie sterowników, irytuje reklamą o płatnej wersji oprogramowania.
Czytaj więcej:  ReadyBoost w Windows - co to jest, jak włączyć?

Jak ręcznie zaktualizować sterowniki do urządzeń i drukarek?

Jeśli nie chcemy korzystać z dodatkowego oprogramowania, możemy też spróbować zaktualizować sterowniki przez wpół automatyczne narzędzie w systemie Windows. Aby to zrobić, należy:

 1. Otworzyć panel sterowania w systemie Windows i wybrać opcję „System i zabezpieczenia”.
 2. W sekcji „System” kliknąć na link „Zarządzaj komputerem”.
 3. W oknie „Zarządzanie komputerem” kliknąć na kolejno opcje „Narzędzia systemowe” i „Menadżer urządzeń”.
 4. W liście wyświetlonych urządzeń znaleźć i kliknąć na to, którego sterownik chcemy zaktualizować.
 5. W prawym okienku kliknąć na przycisk „Aktualizuj sterownik”.
 6. Wybrać opcję „Wyszukaj automatycznie sterowniki” i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jeśli system Windows nie znajdzie aktualizacji dla wybranego sterownika, możemy spróbować zaktualizować go całkowicie ręcznie. Aby to zrobić, należy:

 1. Odnaleźć na stronie producenta urządzenia lub na stronie internetowej Microsoft najnowszą wersję sterownika dla danego urządzenia.
 2. Pobrać i zapisać plik sterownika na dysku twardym komputera.
 3. W oknie „Właściwości urządzenia” kliknąć na kartę „Zaktualizuj oprogramowanie sterownika”.
 4. Kliknąć na przycisk „Zainstaluj oprogramowanie ze znanego miejsca” i wskazać folder, w którym zapisaliśmy pobrany plik sterownika.
 5. Postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować aktualizację sterownika.
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świąteczna zniżka na NordVPN!63% taniej
+