Jak sprawdzić jaki mamy zainstalowany system operacyjny Windows?

Zdarza się, że musimy sprawdzić, jaki system operacyjny Windows mamy zainstalowany na naszym komputerze. Może to być przydatne, gdy potrzebujemy pobrać odpowiedni program lub sterownik, który jest dostępny tylko dla określonej wersji systemu Windows. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów na sprawdzenie, jaki system operacyjny Windows (która dokładnie jego wersja) jest zainstalowany na twoim komputerze.

Przez ustawienia systemowe

Najprostszym sposobem na sprawdzenie wersji systemu Windows jest przejście do ustawień systemowych. Możesz to zrobić poprzez kliknięcie przycisku Start i wybranie opcji „Ustawienia”. Następnie wybierz „Informacje” na samym dole. W sekcji „Specyfikacja urządzenia” znajdziesz informacje na temat wersji systemu operacyjnego Windows, w tym numer wersji, wydanie i architekturę systemu.

Przez wiersz polecenia

Możesz także sprawdzić wersję systemu operacyjnego Windows poprzez wiersz polecenia. Aby to zrobić, kliknij przycisk Start i wpisz „cmd”. Kliknij prawym przyciskiem myszy na „Wiersz polecenia” i wybierz „Uruchom jako administrator”. Wpisz następnie polecenie „ver” i wciśnij klawisz Enter. W wynikach konsoli powinna pojawić się informacja na temat wersji systemu operacyjnego Windows.

„Informacje o systemie”

Informacje o systemie to wbudowane narzędzie w systemie Windows, które umożliwia sprawdzenie informacji na temat sprzętu i oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Aby to zrobić, kliknij przycisk Start i wpisz „Informacje o systemie”. Kliknij na wynik wyszukiwania i w sekcji „Podsumowanie systemu” znajdziesz informacje na temat wersji systemu operacyjnego Windows.

Czytaj więcej:  Jak ukryć pasek zadań Windows?

Podsumowanie

Sprawdzenie, jaki system operacyjny Windows jest zainstalowany na twoim komputerze, jest bardzo proste i można to zrobić za pomocą kilku różnych sposobów, takich jak ustawienia systemowe, Panel sterowania, wiersz polecenia lub Informacje o systemie. Dzięki tym narzędziom będziesz miał pewność, że pobierasz i instalujesz odpowiednie programy lub sterowniki do swojego systemu operacyj

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *