Klawiatury z efektem Halla dla graczy

Jakiś czas temu napisałem artykuł o padach z efektem Halla, więc teraz nadszedł czas, żeby napisać coś o efekcie Halla w klawiaturach – a konkretnie w switchach. [Będę zamiennie używał terminu switch i przełącznik.]

Klawiatury mechaniczne z magnetycznymi przełącznikami (switch-ami) Hall Effect, stanowią alternatywę dla tradycyjnych switchów mechanicznych. Pomimo że wprowadzono je po raz pierwszy w 1968 roku, początkowo uważano je za drogie i trudne w produkcji, co ograniczało ich popularność. Obecnie znajdziemy je w zaledwie kilku klawiaturach, które są dość drogie, ale oferują bardzo fajną funkcjonalność dla graczy.

Wszystkie klawiatury z efektem Halla obecnie dostępne na rynku

 • Najlepsza klawiatura Hall Effect pełnowymiarowa: SteelSeries Apex Pro
 • Najlepsza kompaktowa klawiatura Hall Effect 60%: SteelSeries Apex Pro Mini
 • Najtańsza klawiatura Hall Effect: DrunkDeer A75
 • Najnowsza: Corsair K70 MAX
 • Pierwsza klawiatura z Hall Effect: Wooting Two HE

Zalety przełączników magnetycznych Hall Effect

 • Dłuższa żywotność klawiatury dzięki brakowi kontaktu fizycznego przełączników
 • Większa trwałość i odporność na kurz oraz zanieczyszczenia.
 • Szybszy czas reakcji, ponieważ pole magnetyczne może być wykryte szybciej niż kontakt fizyczny.
 • Większość klawiatur Hall Effect posiada funkcję Rapid Trigger.

Wady przełączników magnetycznych Hall Effect

 • Wyższa cena klawiatur 🙂
 • Przyzwyczajenie się do niej może zająć kilka godzin lub dni

Najlepsze klawiatury z efektem Halla

Na rynku konsumenckim, przełączniki Hall Effect zyskują na popularności w nowoczesnych klawiaturach do gier, a marki takie jak SteelSeries, Corsair i Wooting wprowadzają je do swojej oferty

Czytaj więcej:  Jak odblokować radio w samochodzie?

Steelseries Apex Pro (i mini)

Klawiatura mechaniczna Steelseries APEX PRO wprowadza znaczący postęp dzięki najnowocześniejszym, regulowanym przełącznikom OmniPoint 2.0, które oferują 11-krotnie szybszy czas reakcji i 10-krotnie szybsze działanie. Użytkownicy mogą dostosować czułość każdego klawisza, w zakresie od szybkiego 0.2 mm do celowego 3.8 mm, oraz programować dwie różne akcje do tego samego klawisza, co daje potężne skróty w grach.

Klawiatura zawiera również wyświetlacz OLED Smart Display, który na pierwszy rzut oka przedstawia informacje z gier i aplikacji, oraz klikalne metalowe rolki i klawisze multimedialne. Ponadto USB Passthrough pozwala na podłączenie innego urządzenia zasilanego przez USB, a wspaniałe opcje dostosowywania RGB oferują 16,8 miliona kolorów oraz możliwość synchronizacji PrismSync dla niezwykle imponujących efektów wizualnych. Apex Pro Mini Wireless jest reklamowany jako najszybsza i najbardziej zaawansowana klawiatura na świecie, zapewniająca niezrównaną wydajność w grach i zadaniach związanych z pisaniem.

DrunkDeer A75 – tańsza alternatywa

DrunkDeer A75 stanowi świetną alternatywę dla SteelSeries Apex Pro. Również posiada przełączniki Hall Effect i jest nieco tańsza, kosztując tylko 130 dolarów. To kompaktowa klawiatura o rozmiarze 75%. Dostaniemy ją na polskim Amazonie lub na Aliexpress.

Nie zamówiłem jej jeszcze, ale patrząc na recenzje na Youtubie i na Amazonie wygląda na naprawdę przyzwoitą. Jest też dostępna w innych rozmiarach, 65 i 60 klawiszy.

Czytaj więcej:  Zastosowania czujnika Halla

Corsair K70 MAX

Corsair K70 MAX to nowa klawiatura z efektem Halla wydana we wrześniu 2023 roku. Zawiera przełączniki CORSAIR MGX z czujnikami magnetycznymi Hall Effect, pozwalającymi użytkownikom na dostosowywanie odległości wstępnego skoku oraz punktów resetu dla indywidualnych klawiszy. Klawiatura ta wyróżnia się wydajnością w zakresie opóźnień, oferując efektywną szybkość aktualizacji 8000Hz.

Jej jakość wykonania jest świetna. Mimo że została zaprojektowana do gier, może również służyć do pracy biurowej dzięki trwałym klawiszom PBT oraz funkcjom tłumiącym dźwięk. Niestety brakuje jej dedykowanych klawiszy makr, łączności Bluetooth oraz występują pewne problemy z luzami klawiszy, w tym brzęczenie spacji. Jednak jest to bardzo fajna alternatywa dla Steelseries Apex Pro w podobnej cenie.

Czy klawiatura Hall Effect jest lepsza niż zwykła mechaniczna?

Dla graczy, którzy cenią sobie świetny czas reakcji klawiszy i mają kasę, żeby wydać te 600-1000 złotych – tak, będzie lepsza i będzie warta tego wydatku.

Źródła, które pomogły mi w napisaniu tego artykułu:

 1. hlplanet.com/keyboards-hall-effect-switches
 2. pl.wikipedia.org/wiki/Zjawisko_Halla
 3. corsair.com/k70-max-rgb
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świąteczna zniżka na NordVPN!63% taniej
+