Efekt Halla w padach do gier – koniec z dryfowaniem

Pady z efektem Halla to chyba najlepsze co przytrafiło się kontrolerom w ostatnich latach. Za 200-300zł dostaniemy analogi lepsze niż w padach typu Xbox Elite czy DualSense Edge. Z lepszymi deadzonami i o wiele trwalsze – bo gałki z efektem Halla są magnetyczne, więc nie ma fizycznego kontaktu i typowego zużycia gałek.

Jaki pad z efektem Halla kupić?

Pierwsze pady z efektem Halla to były 8Bitdo Ultimate Bluetooth (nie 2,4g tylko wersja Bluetooth) oraz Gulikit Kingkong 2. Obecnie mamy większy wybór, chociaż to nadal jedne z najlepszych opcji. Oto co polecam (mam wszystkie wymieniony pady):

Poza tym obecnie coraz więcej chińskich firm tworzy pady z efektem Halla, np. Retroflag, Nexigo, Mobapad, NYXI, ale polecam te wyżej wymienione. Chyba, że potrzebujecie czegoś do iPhone/Android – to jest tylko jedna opcja na razie: Gamesir G8.

Czym jest efekt Halla?

Efekt Halla to zjawisko fizyczne, które występuje w przypadku przepływu prądu przez materiał w obecności pola magnetycznego prostopadłego do kierunku przepływu prądu. W takiej sytuacji powstaje siła elektromotoryczna skierowana prostopadle do kierunku przepływu prądu i pola magnetycznego. Siła ta nazywana jest siłą Halla, a jej kierunek zależy od kierunku przepływu prądu oraz pola magnetycznego.

Czytaj więcej:  Jak usunąć zaciętą kartkę w drukarce?

Zjawisko Halla to jest wykorzystywane w wielu dziedzinach, np. w elektronice, do pomiaru natężenia pola magnetycznego oraz do pomiaru koncentracji i typu nośników ładunku w materiałach półprzewodnikowych. Efekt Halla ma również zastosowanie w produkcji czujników, m.in. do pomiaru prędkości obrotowej w silnikach elektrycznych, pomiaru prędkości wiatru czy w nawigacji.

Dryfowanie drążka w padzie (stick drift)

Dryft to problem, który dręczy kontrolery od samego początku istnienia gier. Joysticki oparte na potencjometrach, choć na początku są niezawodne, po prostu mają stosunkowo krótki czas użytkowania. Kiedy joysticki w naszych ukochanych padach zaczynają się zużywać, pojawia się największy wróg gracza – dryft joysticków.

Jak naprawić stick drift w padzie? Nie ma na to rady, problem leży w technologii, większość popularnych obecnie padów do gier bazuje na potencjometrach, które szybko się psują.

Jednak istnieje nadzieja dla graczy. Niektóre nowe kontrolery zaczęły wykorzystywać nową technologię w swoich joystickach. Technologia ta przybiera postać joysticków z czujnikiem, efektem Halla. Joysticki z efektem Halla nie są całkiem nowe. Już z powodzeniem stosuje się je w specjalistycznych kontrolerach, takich jak te do symulatorów lotów i kontrolerów dronów, ale ta technologia jest nowa w zastosowaniu w padach do gier wideo.

Joysticki z efektem Halla wykorzystują magnesy w swoim projekcie do wykrywania ruchu. Poprzez stosowanie magnesów trwałych i przewodników elektrycznych, joysticki z efektem Halla mierzą zmianę napięcia, która występuje, gdy pole magnetyczne wpływa na przepływ elektryczny w przewodniku. Ta zmiana jest następnie obliczana i przekształcana w dane ruchu.

Czytaj więcej:  Najlepszy laptop gamingowy - parametry, na które warto zwrócić uwagę

Joystick z potencjometrem vs efekt Halla

Główną różnicą między joystickami na potencjometrach a z efektem Halla jest brak potrzeby fizycznego połączenia. Joysticki na potencjometrach mogą być problematyczne, ponieważ posiadają pasek rezystancyjny, który jest ocierany w celu mierzenia ruchu.

Z czasem ten pasek rezystancyjny może ulec zużyciu. Jeśli jakiekolwiek elementy kurzu lub zanieczyszczeń przedostaną się między składnikami a paskiem rezystancyjnym, wpłyną na wynik. Tak powstaje dryft joysticków.

Na przykład Joycony od Nintendo Switch są bardziej podatne na dryft niż inne pady do gier, ponieważ są skonstruowane z płaską powierzchnią i są znacznie mniejsze niż joysticki w większych kontrolerach. Oznacza to, że nawet pojedynczy element kurzu nie ma gdzie uciec, więc dryft pojawia się znacznie szybciej i jest bardziej zauważalny.

Ponieważ czujniki z efektem Halla nie wymagają fizycznego połączenia, nie ma ryzyka, że zostaną zużyte i staną się mniej skuteczne z czasem. Oznacza to, że kontroler z joystickami z efektem Halla będzie miał znacznie dłuższą żywotność niż ten, który używa joysticków na potencjometrach.

Joysticki z efektem Halla mogą przetrwać ponad 10 milionów cykli, co znacznie wydłuża ich żywotność w porównaniu do joysticków na potencjometrach.

Analogi z efektem Halla do własnej wymiany

Na Aliexpress czy na Amazonie możemy kupić też same gałki magnetyczne z efektem Halla. Niestety ze względu na popularność są czasem trudno dostępne do kupienia. Najlepsze są od firmy Gulikit. Nie są one dostępne do wszystkich padów, zazwyczaj dostaniemy takie do Switcha i do Steam Decka (wersja LED, do OLED na razie nie ma).

Gulikit Hall Effect Sense Joystick Replacement for JoyCon (No Drift), Left/Right Joystick Thumb Sticks Repair Kit Accessories for Switch/Switch OLED/Switch Lite(Bez narzędzia)
  • Solve the Problem of „Click” Sound – W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez kupujących, Gulikit dokonał odpowiednich rozwiązań. Problem „kliknięcia” dźwięku i wyrównania został rozwiązany. Ponadto, dostarczyliśmy naklejki, aby pokryć małe szczeliny na plastikowej skorupie.
  • Joystick z czujnikiem Hall Effect – Joystick z czujnikiem Hall Effect opracowany przez Gulikit wykorzystuje nową technologię elektromagnetyczną. Zasadniczo rozwiązał problem dryfu joysticka. Jest bardziej responsywny i trwały niż oryginalne kontrolery Joy Con.
  • Opatentowana technologia – Gulikit Hall Joystick złożył wniosek o wiele powiązanych patentów. Technologia elektromagnetyczna joysticka sprawia, że joystick nie ma fizycznego kontaktu, co jest również kluczem do zdolności joysticka Gulikit do rozwiązania problemu dryfu.
  • Niskie zużycie energii – W porównaniu z tradycyjnym kijem z folii węglowej, Gulikit Hall Joystick może zmniejszyć zużycie energii o 50%, oszczędzając więcej mocy i przynosząc dłuższy czas gry.
  • Po sprzedaży – Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktów Gulikit, prosimy o kontakt z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej. Odpowiemy Ci w ciągu 24 godzin.

Ten post zawiera linki afiliacyjne od Amazon, z których mogę otrzymać małą prowizję, jeśli zdecydujesz się na zakup.

Czytaj więcej:  Jak wybrać dobry mikrofon do komputera?

Źródła:

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *