Jaki wybrać monitor – standardowy czy panoramiczny?

Wybranie pomiędzy standardowym (kwadratowym) monitorem komputerowym lub takim z szerokim ekranem może być prawdziwym dylematem. Wielu ludzi ceni sobie dodatkową poziomą przestrzeń przy oglądaniu filmów o szerokim formacie obrazu, przy grach i ustawianiu wielu okien na ekranie. Inni preferują ustawienia szerokości 4:3 od panoramicznego 16:9, bo dla nich szeroki ekran sprawia wrażenie „krótszego” od standardowego. Gdy szukacie nowego monitora, warto rozważyć to, w jakich celach go kupujecie oraz porównać zalety i wady każdego modelu przed podjęciem decyzji.

Porównanie rozmiarów monitorów

Większość rozmiarów monitorów jest opisana jako pomiar ich przekątnych. W wyniku tego, porównywanie monitora panoramicznego ze standardowym posiadającymi te same przekątne może być mylące. Przykładowo, 19 – calowy monitor standardowy będzie miał 15,2 cala szerokości i 11,4 cala wysokości, natomiast 19 – calowy monitor o szerokim ekranie ma wymiary 16,56 cala szerokości oraz 9,32 cala wysokości. Monitor panoramiczny jest nie tylko szeroki, ale też krótszy. 24 – calowy monitor panoramiczny ma 20,92 cala szerokości i 11,76 cala wysokości. Porównując wysokość, jest on podobny do 19 – calowego monitora standardowego. Z racji tego, że monitory standardowe, jak i panoramiczne o tej samej przekątnej kosztują mniej więcej tyle samo, bierz pod uwagę wysokość, gdy porównujesz ceny.

Zalety monitorów panoramicznych

Monitory panoramiczne mają przewagę, gdy oglądasz panoramiczne filmy lub spędzasz czas na graniu w gry. Mogą być też przydatne i pomocne w zależności od wydajności ze względu na programy, jakie chcesz uruchamiać. Monitory panoramiczne wspierają też wydajność w zależności od tego, jaki typ pracy wybierasz. Jeśli pracujesz na szerokim arkuszu kalkulacyjnym lub masz otwartych kilka dokumentów  jeden obok drugiego, to ten typ monitora może być szczególnie przydatny. Oprogramowanie od programisty, a także oprogramowanie typu Adobe Dreamweaver też korzysta z panoramicznych monitorów, ponieważ używają kilku paneli, które mogą przeszkadzać na standardowym monitorze. Jeśli używasz dwóch monitorów standardowych, aby współdzielić ekran Twojego komputera, zamiana ich na jeden monitor panoramiczny  z pewnością zwolni też miejsca na Twoim biurku.

Czytaj więcej:  Klawiatury z efektem Halla dla graczy

Zalety monitorów standardowych

Podczas, gdy monitory panoramiczne oferują wiele zalet w użyciu wielu programów, wiele innych ma lepszy użytek przy standardowych monitorach. Strony internetowe i dokumenty Microsoft Word są zaprojektowane tak, aby przewijać w dół, a nie z lewej na prawą. Z kolei , mimo, że gry są przeważnie ulepszane i lepsze w użytku z monitorami panoramicznymi, niektóre gry są łatwiejsze w użytkowaniu z monitorem standardowym.  W przypadku gier, w których się np. lata, potrzeba, abyś widział akcję na górze i na dole ekranu, i tu przewagę ma gracz korzystający z monitora standardowego, który zobaczy przeciwnika szybciej niż ten używający panoramicznego.  Z racji tego, że monitory standardowe są węższe od monitorów panoramicznych, to ich rozmiary mogą być także zaletą, gdy ilość miejsca na Twoim biurku jest ograniczona.

Kompatybilność monitorów

Większość nowoczesnych systemów operacyjnych, takich jak Microsoft Windows 7 lub MAC OS X, jest kompatybilna zarówno z monitorami standardowymi, jak i panoramicznymi. Jednak nie każde oprogramowanie działa z formatem szerokiego ekranu. Gdy korzystamy z trybu pełnoekranowego, niektóre programy mogą wyglądać na zniekształcone lub zdeformowane. Najważniejsze jest, aby upewnić się że karta graficzna, jaką mamy w komputerze, jest kompatybilna z monitorem panoramicznym, jeśli nad zakupem takowego myślimy. Im starszy masz komputer i oprogramowanie, tym większa szansa na to, że nie będą współpracować z monitorem panoramicznym.

Jaki monitor wybrać? Kwadratowy czy panoramiczny?

Wybór pomiędzy monitorami standardowymi a panoramicznymi zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkownika i celu, w jakim monitor będzie wykorzystywany.

Czytaj więcej:  Cloudflare DNS - jak włączyć?

Monitory standardowe mają zwykle proporcje ekranu 16:9 lub 4:3 i są często wybierane do codziennych zastosowań, takich jak przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów i praca z dokumentami. Monitory standardowe są dobrym wyborem dla osób, które potrzebują wygodnego i przystępnego cenowo monitora do codziennych zadań.

Monitory panoramiczne mają zwykle proporcje ekranu 21:9 lub 32:9 i są wybierane przez osoby, które potrzebują więcej miejsca na ekranie do wyświetlania wielu aplikacji jednocześnie. Monitory panoramiczne są dobrym wyborem dla grafików, programistów i innych osób, które potrzebują dużo miejsca na ekranie do wykonywania swoich zadań. Należy jednak pamiętać, że monitory panoramiczne są zwykle droższe od monitorów standardowych.

Wybór pomiędzy monitorami standardowymi a panoramicznymi zależy więc od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i zastanowić się, jakiego monitora będziesz potrzebować, aby spełnić swoje wymagania.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *