Jak zredukować swój ślad cyfrowy? 6 wskazówek

Czy kiedykolwiek słyszałeś o śladzie cyfrowym? Ślad cyfrowy, czyli digital footprint, pozostaje w sieci po każdym internaucie – podobnie jak ślad odciśnięty w śniegu albo piasku. Cyfrowy odpowiednik odcisków stóp też można zatrzeć. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Za każdym razem, gdy korzystasz z witryn i usług internetowych, zostawiasz po sobie pewne dane. To właśnie Twój ślad cyfrowy. Do informacji, które zostają po Tobie w sieci, należą między innymi:

  • Twój adres IP,
  • Twoje adresy e-mail,
  • dane o witrynach, które odwiedzasz,
  • posty w mediach społecznościowych,
  • odpowiedzi w ankietach i formularzach.

Ślady cyfrowe nie są szkodliwe same w sobie, ale warto je kontrolować. Z danych pozostawionych przez internautów korzystają bowiem przeróżne podmioty – od potencjalnych pracodawców po cyberprzestępców.

6 sposobów na ograniczenie swojego śladu cyfrowego

Łącz się z siecią przez VPN

VPN to narzędzie zwiększające prywatność w internecie i pomagające kontrolować ślad cyfrowy. Dzięki temu, że maskuje adresy IP i szyfruje dane, trudno powiązać poszczególne aktywności sieciowe z konkretnym użytkownikiem.

Łączenie się z internetem przez VPN jest też szczególnie polecane wtedy, gdy korzystasz z publicznych sieci – w kawiarniach, restauracjach, hotelach i tak dalej. Takie sieci nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone i mogą narażać Cię na niebezpieczeństwo ze strony hakerów. Dowiedz się, jak włączyć VPN w swoim urządzeniu, jeśli chcesz być o krok przed cyberprzestępcami.

Usuń stare konta mailowe

Mało kto ma dziś tylko jedno konto mailowe. Korzystanie z kilku adresów do różnych celów jest wręcz zalecane. Jeżeli jednak lata temu założyłeś pocztę elektroniczną, z której już nie korzystasz – najlepiej postaraj się usunąć konto. W razie włamania do niego hakerzy mogą zyskać dostęp do wielu informacji o Tobie, a Ty możesz nawet nie zorientować się, że coś jest nie tak.

Czytaj więcej:  Jak pobrać dokument ze Scribd.com za darmo?

Stwórz dodatkowy adres mailowy na marketing

Kontynuując temat poczty elektronicznej: warto rozdzielić ważne i mniej ważne wiadomości, posługując się dodatkowym adresem e-mail. Jeśli zapisujesz się do newsletterów i korzystasz z różnych promocji online, stwórz do tego specjalny adres. Dzięki temu wiadomości marketingowe nie będą mieszały się z istotnymi – zawodowymi i dotyczącymi życia osobistego. Co więcej, jeśli firma, której przekazałeś adres, zostałaby zaatakowana przez hakerów i dane by wyciekły – niewiele byś stracił.

Przejrzyj ustawienia prywatności w mediach społecznościowych

Oczywiście ze względu na ślad cyfrowy najlepiej byłoby usunąć wszystkie konta w social mediach i, najlepiej, zniknąć z internetu – ale równie dobrze można komuś radzić, by nigdy więcej nie wyszedł z domu, jeśli boi się, że coś mu się stanie.

Media społecznościowe są dla ludzi. Warto korzystać z nich mądrze, dlatego sprawdź, co i komu udostępniasz. Jeśli nie prowadzisz kariery osobowości internetowej – nie ma powodu, dla którego wszystkie Twoje posty miałyby być widoczne publicznie. Informacje o tym, gdzie i z kim przebywasz albo czym się interesujesz, mogą być wykorzystane nawet przez przestępców.

Jeżeli udostępniasz zdjęcia i aktualizacje ze swojego życia z myślą o rodzinie i znajomych, to ogranicz widoczność postów właśnie do tych osób.

Uważaj na logowanie za pomocą usług pośredniczących

Logowanie za pomocą konta Google albo Facebook jest wygodne, ale wiążąc w ten sposób konta na różnych platformach, możesz niechcący przekazać osobiste informacje witrynie, która ich nie potrzebuje. Dla bezpieczeństwa lepiej zawsze logować się osobno do każdej witryny. Pamiętaj, że nawet Twoja przeglądarka internetowa zostawia swój unikalny odcisk w Internecie.

Czytaj więcej:  Operator domen internetowych – jak go wybrać?

Sprawdzaj ustawienia swoich aplikacji mobilnych

Korzystając ze smartfona, możesz bezwiednie udostępniać aplikacjom dane, których nie potrzebują do działania. Od czasu do czasu przejrzyj wszystkie zainstalowane programy i sprawdź, jakie uprawnienia są im przyznane. Nie każda aplikacja potrzebuje Twojej lokalizacji, dostępu do kontaktów albo mikrofonu. Przy okazji, usuwaj też te aplikacje, z których już nie korzystasz.

Dlaczego warto kontrolować swój ślad cyfrowy?

Wiesz już, jak nieco ograniczyć ilość pozostawianych po sobie śladów w internecie, ale po co to robić? Oto kilka powodów:

  • Potencjalni pracodawcy lustrują kandydatów. Jeśli starasz się o pracę w nowoczesnej firmie, możesz być prawie pewien, że rekruter, który otrzyma Twoje podanie, przynajmniej spróbuje wyszukać Twoje nazwisko w Google, a być może sprawdzi też media społecznościowe – LinkedIn, Facebooka i inne. Jeśli figurujesz tam pod swoim nazwiskiem – udostępniane przez Ciebie treści mogą zaważyć na tym, czy będziesz brany pod uwagę w kolejnych etapach rekrutacji.
  • Twoja reputacja online przekłada się na życie realne. Ludzie, którzy widzą, co udostępniasz online, nie zapomną o tym, gdy spotkają Cię w prawdziwym życiu. Reputacja online jest tak samo istotna, jak offline. To szczególnie istotne w przypadku polityków, dziennikarzy i osób publicznych.
  • Cyberprzestępcy chętnie korzystają ze śladów cyfrowych. Ulubione miejscówki, imiona znajomych, miejsca pracy – wiele z tych informacji sami udostępniamy na swoich social mediach. Przestępcy mogą wykorzystywać je, by brzmieć bardziej przekonująco, podając się na przykład za współpracownika lub dawnego znajomego i wyłudzając poufne informacje albo pieniądze.
  • Reklamodawcy też wykorzystują ślady cyfrowe. Zastanawia Cię, jak to się dzieje, że gdy szukasz czegoś w internecie, powiązane reklamy później śledzą Cię całymi tygodniami? Pliki cookie, adresy IP czy historia wyszukiwania również są częścią śladu cyfrowego, a reklamodawcy bardzo chętnie zbierają takie informacje, by personalizować przekazy marketingowe.
  • W internecie nic nie ginie. To dość stare powiedzenie, ale wciąż prawdziwe. Gdy raz opublikujesz coś w sieci – nie masz kontroli nad tym, kto pobierze materiał czy poda go dalej. Dlatego warto zastanowić się dwa razy nad publicznym udostępnieniem swojego potencjalnie kompromitującego zdjęcia czy filmiku. Być może lepiej zachować taką treść dla grupowego czatu z bliskimi przyjaciółmi albo przynajmniej ograniczyć widoczność konta.
Czytaj więcej:  Jak pobrać filmy zamieszczone na Facebooku?
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *