Twój komputer ma już swoje lata? Nie zawsze warto kupować nowy sprzęt. Czasem wystarczy wymienić podzespoły albo porządnie wyczyścić dotychczasową maszynę, żeby zyskała drugie życie. Oto kilka sposobów, dzięki którym Twój komputer będzie działał szybciej!
Wykonaj gruntowne sprzątanie wewnątrz i na zewnątrz
Zanim zaczniesz inwestować w nowe części, odpowiedz sobie na pytanie, kiedy ostatnim razem czyściłeś komputer – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Regularne odkurzanie obudowy i przecieranie jej lekko wilgotną ścierką poprawi wydajność podzespołów. Pod wieloletnią warstwą kurzu mogą się kryć naprawdę dobre części.
Jeżeli zaś chodzi o czyszczenie wewnętrzne, koniecznie ściągnij program usuwający niepotrzebne dane. Z biegiem lat na dysku gromadzi się wiele niezauważalnych śmieci, które obciążają procesor i w efekcie spowalniają pracę komputera. Ich usunięcie da ci kilka wolnych gigabajtów.
Spróbuj formatowania
Sformatować można zarówno dyski przenośne, jak i stacjonarne. W przypadku dysków twardych można to działanie uznać za formę oczyszczenia. Jakie korzyści płynął z formatowania? To korzystny sposób na wykasowanie wszystkich danych i zainstalowanie systemu operacyjnego od początku. W ten sposób można naprawić liczne awarie oprogramowania, a co za tym idzie, przywrócić jego pełną wydajność.
Odciąż dysk
Żaden dysk twardy nie będzie dobrze funkcjonował, gdy jest kompletnie zapchany danymi. Przenieś część plików do chmury albo na fizyczny nośnik zewnętrzny. Optymalnie jest mieć około kilkunastu wolnych gigabajtów pamięci.
Uruchom antywirusa
Pogram antywirusowy powinien zawsze działać w tle i na bieżąco wyłapywać zagrożenia. Niestety nie ma aplikacji idealnych, dlatego warto od czasu do czasu wykonać pełny skan. Może się okazać, że w Twoim sprzęcie zagnieździł się wyjątkowo wredny wirus, który spowalnia lub wręcz uniemożliwia sprawne korzystanie z komputera. Wykorzystaj możliwości antywirusa, zanim przystąpisz do inwestowania w wymianę kolejnych części.
Postaw na RAM
Wielu użytkowników komputerów nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo wydajność sprzętu wiąże się z pamięcią operacyjną, czyli RAM. W uproszczeniu: im jej więcej, tym lepiej. Oczywiście wszystko zależy od sposobu, w jaki korzystasz z komputera. Jeśli chcesz odpalić na nim nowsze gry, koniecznie zwiększ ilość RAM-u do co najmniej 8GB. Koszt takiej modernizacji to raptem kilkaset złotych, a wystarczy dokupić kości z pamięcią, żeby aplikacje zaczęły działać sprawniej.
Wymiana płyty głównej
Czasem problematyczna może być przestarzała płyta główna. Przy wymianie tej części należy pamiętać, aby była kompatybilna z pozostałymi podzespołami. Chciałbyś poczytać więcej na ten temat? Dowiedz się, co warto brać pod uwagę przy zakupie nowej płyty głównej.
Nowy rodzaj dysku
Wymiana mechanicznego dysku twardego na nowy typ o nazwie SSD sprawi, że od razu poczujesz różnicę. Dlaczego? Dzięki niemu zwiększysz szybkość działania systemu operacyjnego Taka wymiana to kosztowna sprawa, ale czasem warto naprawiać, zamiast wyrzucać.