Wielu początkujących grafików staje przed poważnym wyzwaniem: jak promować w Internecie swoją pracę? Nie jest to proste zadanie, a odpowiedź będzie trochę inna w zależności od tego co tworzymy i co chcemy osiągnąć. Ale w tym artykule postaramy się trochę przybliżyć ten temat.
Podstawą jest zbudowanie własnego portfolio graficznego. Możemy to zrobić w dość łatwy sposób tworząc stronę internetową np. na WordPressie, instalując motyw który będzie dobrze nadawał się do prezentowania prac graficznych i w końcu wypełniając je swoimi najlepszymi dziełami. Pozostaje kwestia – jak to wypromować? Dlatego lepszym rozwiązaniem może być na początku założenie darmowego profilu na portalu społecznościowym dla grafików komputerowych, które również bardzo często pozwalają na prezentowanie swoich prac.
Portale społecznościowe dla grafików
Behance
Behance to świetny wybór na start. Portal Behance istnieje od wielu lat, posiada integrację z Adobe Portfolio, można na nim zamieszczać i wgrywać grafiki/zdjęcia, pliki wideo i dodawać nagłówki, tekst, linki do poszczególnych podstron na swoim profilu/portfolio. W Behance każdy może komentować prace innych designerów, follow’ować, a także dawać lajki – „appreciation” – warto sprawdzić profile innych użytkowników szukając inspiracji, a przy okazji można komentować czy lajkować inne prace w celu autopromocji i lepszej widoczności swojego profilu na tym portalu.
Dribbble
Dribbble to najbardziej „elitarny” portal graficzny – aby się tam dostać musimy dostać zaproszenie od innego zarejestrowanego użytkownika w tym serwisie (tzw. Dribbble Draft). W ten sposób portal dba o wysoką jakość prac prezentowanych tamże i odsiewa wszelki spam. Zdecydowanie warto spróbować się tam zarejestrować zdobywając zaproszenie. Pierwsza praca dodana na Dribbble dostaje również spory „boost” w widoczności, dlatego należy dobrze ją przygotować, bo kolejne prace już nie będą tak promowane przez sam portal.
ArtStation
ArtStation to miejsce bardziej dla grafików zajmujących się grafiką koncepcyjną, rysowników czy grafików 3D, a z grubsza – dla wszystkich, którzy chociaż pośrednio zajmują się grafiką do gier komputerowych. Jest to portal trochę zbliżony do Behance, ale z bardziej zamkniętą społecznością i z mniejszą ilością spamu. Organizowane są tam również regularne konkursy, a do tego studia growe umieszczają tam swoje oferty pracy.
Będąc praktycznie w każdej dziedzinie związanej z nowymi technologiami warto założyć swój profil na Twitterze i powoli budować swoją sieć znajomości – publikując swoje prace, komentując i wchodząc w dyskusję pod tweetami innych osób z branży. Osobiście znam kilka przypadków, kiedy znajomi otrzymali propozycję pracy czy freelancing’u przez Twittera.
Instagram jest obecnie mocno przesycony i trudno jest się na nim przebić, ale zawsze warto próbować. Jest to miejsce bardziej dla fotografów, gdyż zdjęcia łatwiej zdobywają tam interakcje, ale nie tylko.
Jak promować swoją osobę?
Po zbudowaniu portfolio trzeba zająć się promowaniem swojej pracy. Można to robić przez Facebooka, Instagrama, Twittera, Linkedina czy Youtube (polecam szczególnie YT, jest tam sporo niszy do zapełnienia). Warto jednak po jakimś czasie wybrać które portale bardziej do nas pasują i gdzie mamy szansę uzyskać lepsze efekty.
Dodatkowo, promowanie nie polega tylko na wstawianiu i dzieleniu się swoimi pracami. Warto skupić się na zbudowaniu, nawet najmniejszej, społeczności. Mając nawet kilkanaście osób, które będą lajkowały i komentowały Wasze prace dotrzemy do kolejnych osób, które mają zbliżone zainteresowania. Warto również dużo dyskutować, odpowiadać na pytania, tworzyć własne dyskusje.