Anteny GSM – kiedy warto w nie zainwestować?

GSM, czyli Global System for Mobile Communications, to jak sama nazwa wskazuje, globalny system komunikacyjny, z którego korzystamy wszyscy na całym świecie. I w Polsce bazujemy właśnie na tym systemie, który umożliwia nam komunikację za pomocą telefonów komórkowych, w formie rozmów telefonicznych czy wiadomości tekstowych.

W dużych i mniejszych miastach jakość sygnału GSM jest na dobrym poziomie, jednak sprawa może wyglądać inaczej w mniejszych miejscowościach, z dala od dużych aglomeracji, gdzie infrastruktura dostawców sieci jest rzadsza. W takim wypadku, gdzie zmagamy się z miałką jakością sygnału, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup wzmacniacza GSM.

Słabszy sygnał – gdzie?

Jak wspomnieliśmy na początku, gorszy sygnał GSM, przekładający się na trudności w wykonywaniu połączeń telefonicznych może być problemem w miejscowościach z dala od dużych miast, gdzie infrastruktura jest na niskim poziomie. Z takim problemem możemy także mieć do czynienia w podziemiach, na parkingach lub marketach oraz lotniskach. I właśnie w takich miejscach korzysta się ze wzmacniaczy GSM.

Antena GSM

Anteny GSM przystosowane są do obsługi technologii 2G, czyli opierającej się o rozmowy telefoniczne. Takie anteny umożliwiają pozbycie się problemów z szumem, przerywaniem i słabą jakością połączeń telefonicznych.

Źródło: https://balticad.eu/

Wzmacniacz GSM składa się zazwyczaj z czterech podzespołów. Antena GSM składa się z anteny zewnętrznej, montowanej na ścianie budynku, anteny wewnętrznej, która montowana jest w środku naszego domu, wzmacniacza, który przejmuje sygnał i wzmacnia go na obszarze naszego domu i posesji oraz z kabla, który łączy ze sobą wszystkie elementy.

Czytaj więcej:  Jak działa akcelerometr?

Jak skutecznie sprawdzić, czy antena GSM jest nam potrzebna?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego wzmacniacza, warto upewnić się, że jest on potrzebny. Jak to zrobić? Istnieje prosty sposób, a wystarczy nam do tego tylko nasz telefon komórkowy. Co prawda, pierwszym i najbardziej znanym sposobem jest po prostu zwrócenie uwagi na oznaczenie graficzne (najczęściej tak zwane kreski), które mówi nam o sile sygnału sieciowego. Jednak, ta metoda nie daje nam dokładnych wyników, a czasem mogą one być zupełnie dalekie od rzeczywistości – różne telefony mają niejednolite oznaczenia, które nie dają wymiernych wyników.

Innym, o wiele bardziej precyzyjnym sposobem mierzenia zasięgu GSM jest mierzenie go za pomocą decybeli. Taki test możemy wykonać za pomocą naszego telefonu, a uzyskane wartości będą zdecydowanie dokładniejsze. Im niższa wartość decybeli, tym mocniejsza siła sygnału.

Avatar photo
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.