11 przydatnych wskazówek, które poprawiają pozycję bloga w wyszukiwarce Google

W Internecie pojawia się coraz więcej blogów, które prowadzone są zarówno przez osoby prywatne, jak również przez influencerów i firmy. Nie wystarczy jednak mieć dobry pomysł czy też posiadać umiejętność pisania lekkim piórem. W Sieci trzeba zaistnieć, co nie jest wbrew pozorom takie łatwe zważywszy na rosnącą konkurencję. Zainteresowanie Internautów to jedno, ale trzeba jeszcze być w stanie zatrzymać przy sobie czytelników. Z całą pewnością nie może zapomnieć o promowaniu swojej witryny. Jednym z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na wybicie się ze swoją twórczością w Internecie jest pozycjonowanie bloga. Dzięki temu stanie się on lepiej widoczny i bardziej rozpoznawalny, a ruch na stronie będzie coraz większy.

Jak pozycjonować blog skuteczniej? 11 przydatnych wskazówek

Pozycjonowanie strony nie jest jednorazowym działaniem i na próżno jest liczyć na to, że wystarczy raz wypozycjonować swojego bloga i zbierać laury. Nic bardziej mylnego! Pozycjonowanie jest długotrwałym procesem, którego efekty widoczne są dopiero po pewnym czasie. Oczywiście pod warunkiem, że prowadzone działania są rzeczywiście skuteczne.

Z całą pewnością warto pozycjonować bloga, gdyż dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google na pożądane przez siebie słowa/frazy kluczowe. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet znalezienie się w pierwszej dziesiątce na liście wyników wyszukiwania wcale nie gwarantuje sukcesu. Kluczem do tego jest utrzymanie uzyskanej pozycji przez dłuższy okres i zawalczenie o jeszcze wyższą pozycję. Nie jest to wcale takie proste, gdyż algorytmy Google nieustannie się zmieniają, a konkurencja nie śpi, przez co sytuacja w rankingu zmienia się bardzo dynamicznie. Dobrze pozycjonowany blog ma szansę na pozyskanie dużego ruchu użytkowników.

Czytaj więcej:  Otwieranie nowego okna przez JavaScript

1. Publikuj regularnie

Bardzo ważne jest regularne publikowanie. Należy publikować różnego typu posty co najmniej raz w tygodniu. Najlepiej, aby dotyczyły one jakichś porad i wskazówek, co cieszy się największym zainteresowaniem wśród czytelników. Kluczowe jest oczywiście to, aby zamieszczane treści były unikalne, ciekawe i wartościowe dla odbiorców.

2. Zadbaj o tytuł i opis wpisu oraz adres URL

Każdy ze wpisów powinien być dobrze zoptymalizowany pod kątem SEO. W tytule zawsze powinno znajdować się słowo kluczowe. Konieczne jest uzupełnienie title i description. Wgrywane pliki multimedialne powinny być dobrze opisane, a ich rozmiar zmniejszony do minimum. Nie bez znaczenia jest także skonstruowanie odpowiedniego adresu URL, zgodnie z zasadami SEO.

3. Zainstaluj Google Analytics

W celu poprawienia pozycjonowania, obowiązkowo powinno się zainstalować narzędzie w postaci Google Analitics. Dzięki temu ma się wgląd w statystyki oraz można przeanalizować ruch na stronie łącznie z liczbą odsłon i odwiedzin na poszczególnych wpisach.

4. Nawiąż współpracę z innymi blogerami

Godną polecenia wskazówką jest nawiązanie współpracy z innymi blogerami. W pozycjonowaniu pomocne są wpisy gościnne i wypowiedzi eksperckie, dzięki którym możliwe jest dotarcie do nowych odbiorców. Dodatkowo można w ten sposób pozyskać wartościowe linki, co również jest niezwykle istotne w blogosferze.

5. Buduj wiarygodność podając źródła

W celu zwiększenia wiarygodności swojego bloga i to nie tylko w oczach swoich czytelników, ale także w przypadku robotów Google, należy linkować swoje źródła. Wystarczy na końcu wpisu podać źródło, które było inspiracją do napisania artykułu. To samo dotyczy dodawania komentarzy odnośnie do konkretnego wydarzenia.

Czytaj więcej:  Kiedy warto zdecydować się na serwer VPS?

6. Dziel się wiedzą w mediach społecznościowych

Bardzo ważną kwestią w przypadku prowadzenia bloga jest dystrybucja treści. Należy dzielić się swoją twórczością, a można to zrobić dzięki udzielaniu się na forach tematycznych i grupach portali społecznościowych. Świetną opcją jest stworzenie własnego newslettera i informowanie na bieżąco o swoich nowych wpisach w niezwykle popularnych w dzisiejszych czasach social mediach.

7. Dobierz właściwe słowa kluczowe

Odpowiedni dobór słów i fraz kluczowych ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o pozycjonowanie bloga. Zamiast pojedynczych słów lepiej jest pozycjonować dłuższe frazy kluczowe, czyli tzw. frazy long-tail. Takie frazy są mniej konkurencyjne, dlatego też łatwiej jest dzięki nim wypozycjonować swoją witrynę. Tym bardziej że Integracji wpisują w wyszukiwarkę coraz lepiej sprecyzowane frazy, aby uzyskać jak najbardziej trafne wyniki.

8. Dodaj ciekawe multimedia

Jeśli to możliwe, to zaleca się dodawać video na blogu. Jest to skuteczny sposób na zwiększenie czasu spędzanego przez czytelnika na stronie. Tym bardziej że Internauci cenią sobie łatwo przystępne treści. Coraz więcej osób stawia właśnie na taką formę przekazu, która jest przystępniejsza w odbiorze niż sam długi ciąg liter.

9. Zadbaj o treść od użytkowników

Niezwykle istotne w prowadzeniu bloga jest systematyczne zarządzanie komentarzami swoich czytników. Należy na nie odpowiadać i pamiętać także o regularnym usuwaniu spamu.

10. Ułatw dzielenie się treścią w Social Mediach

Jak najbardziej warto wykorzystać CTA, czyli call to action. Chodzi tutaj o ułatwienie czytelnikom dzielenia się treścią bloga. Oprócz umieszczenia na górze i w dole strony ikonki SHARE warto także poprosić swoich czytelników o podzielenie się wpisem w ich social mediach.

Czytaj więcej:  O czym nie zapomnieć przy projektowaniu strony www?

11. Zainstaluj wtyczki SEO

W poprawieniu pozycjonowania pomocne są wtyczki SEO, których do wyboru jest obecnie naprawdę dużo. Godna polecenia jest chociażby wtyczka dla WordPressa Yoast SEO. Dzięki niej proces pozycjonowania we własnym zakresie staje się znacznie łatwiejszy. Za jej pomocą możliwe jest edytowanie kluczowych elementów działań istotnych dla pozycji witryny.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *