Subdomena na innym serwerze niż domena główna

Posiadając domenę na jednym serwerze czy hostingu każda subdomena, która zostanie utworzona np. w panelu DirectAdmin czy cPanel będzie podpięta na tym samym serwerze. Można to jednak zmienić i za pomocą modyfikacji rekordów DNS przenieść subdomenę na inny hosting.

Jak przenieść subdomenę na inny hosting?

  1. Zaloguj się w swoim panelu administracyjnym i przejdź do zakładki typu „DNS Management” (Zarządzanie DNS-ami).
  2. Wybierz domenę, której subdomenę chcesz przenieść.
  3. Dodaj rekordy A dla tej subdomeny w taki sposób:

subdomena A 11.234.123.12

www.subdomena A 11.234.123.12

11.234.123.12 to adres IP, pod którym masz podpiętą tą subdomenę na innym, docelowym serwerze, na który chcesz tę domenę przenieść. Tam dodaj ją jak zwykłą domenę i skopiuj adres IP, który został przydzielony dla niej.

Propagacja DNS-ów może trwać maksymalnie do 30 godzin, po tym czasie subdomena na pewno będzie już działać na nowym serwerze. Jeśli używasz reverse proxy od Cloudflare to zmiana potrwa tylko kilka minut.

Podsumowując, subdomena może być hostowana na innym serwerze niż domena główna. Jest to elastyczne rozwiązanie, które pozwala na lepsze zarządzanie zasobami i bezpieczeństwem strony internetowej. Jeśli jednak chcesz przenieść subdomenę na inny hosting z powodu braku miejsca na obecnym, to warto po prostu wybrać ofertę hostingową z dużą pojemnością na pliki.

Czytaj więcej:  Kurs React - poznaj potęgę reaktywnego tworzenia aplikacji webowych

Artykuł powstał dzięki współpracy z Progreso.pl

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *