Jakie zastosowanie w biznesie ma skaner sieci LAN?

Zarządzanie infrastrukturą IT w przedsiębiorstwie wymaga odpowiednich narzędzi, które poinformują nas niemal natychmiast o każdej awarii, która może być krytyczna dla działalności całego systemu. Jednym z takich programów jest skaner sieci LAN. Jak działa i kiedy warto go stosować?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak działa skaner sieci
  • jakie procesy można analizować za pomocą tego oprogramowania
  • czy skaner sieci pozwala na zdalne sterowanie komputerami
  • dlaczego skaner IP to niezbędne narzędzie dla każdego administratora sieci dokonującego analizy sieci LAN

Skaner sieci może nas poinformować o nieprawidłowościach w sieci LAN naszego przedsiębiorstwa. Dzięki temu będziemy mogli szybko usunąć awarię i zapobiec stratom wynikającym z nieprawidłowego działania infrastruktury. Dlatego w wielu branżach stanowi najlepsze rozwiązanie zapewniające bezawaryjność sieci. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Jak działa skaner sieci?

Skaner sieci LAN (skaner sieciowy, skaner IP) pozwala na analizę informacji na temat posiadanych urządzeń sieciowych oraz diagnostykę sieci LAN w organizacji. Dzięki temu zapewnia pracownikom dostęp do Internetu (poczta, serwisy www), zasobów firmowych (aplikacje, dokumentów, folderów udostępnionych) oraz urządzeń (np. drukarki, skanery). Brak dostępu do tych elementów może uniemożliwić przeprowadzanie wielu procesów w firmie i prowadzi do przestojów produkcyjnych. 

Skaner sieciowy taki jak ITManager analizuje na bieżąco podane zakresy podsieci, aktywnych portów oraz usług sieciowych. Wykryte urządzenia oraz odczytane informacje są zapisywane w celu ich późniejszej analizy. Skaner analizuje także aktywne połączenia pomiędzy urządzeniami, co pozwala na prezentację firmowej mapy sieci.

Czytaj więcej:  Doradztwo i outsourcing w IT - czym się kierować przy doborze partnera biznesowego?

Dlaczego warto skorzystać z oprogramowania do centralnego zarządzania komputerami od ITManager?

Skaner sieci LAN (https://www.it-man.pl/aktualnosc/skaner-sieci-lan/) to tylko jeden z elementów oprogramowania do zarządzaniem całą infrastrukturą IT przedsiębiorstwa. Istnieją bardziej rozbudowane narzędzia, takie jak rozwiązania od ITManager, które umożliwiają zdalne zarządzanie wszystkimi komputerami i urządzeniami w przedsiębiorstwie. Program ten służy do zdalnej instalacji oprogramowania, skanowania komputerów pod kątem bezpieczeństwa, rozdzielania zasobów sieciowych użytkownikom i wiele innych. Pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie komputerów i urządzeń sieciowych.

ITManager pozwala również administratorom na zdalną instalację pakietów MSI z wykorzystaniem mechanizmu WMIC (Windows Management Instrumentation Command). Dzięki temu wszelkie systemy w przedsiębiorstwie posiadają najbardziej aktualne wersje oprogramowania wykorzystywanego w przedsiębiorstwie, co zapewnia jak najwyższe standardy bezpieczeństwa sieci.

Więcej możliwości: zdalny przydział udziałów sieciowych, zdalne sterowanie infrastrukturą i zdalne wyłączanie komputerów w sieci

Oprogramowanie wykonujące skanowanie sieci pozwala również na zdalną analizę udziałów sieciowych, zdalne sterowanie komputerami (w tym zdalne wyłączanie komputerów), konfigurację urządzeń sieciowych i folderów udostępnionych poszczególnym użytkownikom. Program jest łatwy w obsłudze i administrator z łatwością się w nim odnajdzie. Dlatego skaner sieciowy i oprogramowanie do centralnego zarządzania komputerami to niezbędne narzędzie każdego administratora sieci, który może dzięki niemu dokonywać ciągłej analizy sieci LAN przedsiębiorstwa korzystając z wyników skanowania. Program ten stanowi najlepsze rozwiązanie do zarządzania infrastrukturą IT w organizacji. 

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *