Jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF? – poradnik

PDF jest jednym z najbardziej popularnych rozszerzeń plików. To wszystko dzięki swojej uniwersalności i niezawodności. Plik wysłany w formacie PDF gwarantuje, że odbiorca odczyta dane, grafiki, raporty itp. w dokładnie takim układzie, w jakim je tam umieściliśmy. Do tego większość narzędzi edytorskich, choć nie tylko, umożliwia dzisiaj eksport efektów pracy właśnie do PDF’a Wadą tak wyeksportowanych plików jest jednak ich rozmiar, który często jest spory. Właśnie dlatego w tym poradniku podpowiadamy jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF.

Dlaczego pliki PDF bywają takie duże?

Jedną z zalet pików PDF jest możliwość określenia dokładności zapisanych dokumentów. Można zatem ustawić jakość wymaganą dla drukarni, ale także do wykorzystania jedynie w formie cyfrowej. Ta druga zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

Niestety często w nasze ręce, a właściwie na nasze dyski, trafiają pliki PDF w wersji dla drukarni lub źle ustawione, przez osoby, które nie bardzo się na tym znają. Osoby niedoświadczone w tworzeniu plików PDF często wybierają wyższą jakość, niż ta która faktycznie jest potrzebna.

Czy narzędzia do zmniejszania plików PDF są drogie?

Zmiana wielkości pliku PDF dla fachowca nie stanowi problemu. Taka osoba na co dzień korzysta z narzędzi takich jak Acrobat PRO, które pozwalają nie tylko edytować, ale również zapisywać lżejsze wersje różnych plików PDF. Większość osób jednak nie potrzebuje aż tak specjalistycznych i drogich narzędzi.

Czytaj więcej:  Jak zablokować klawiaturę na MacBooku?

Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka gama darmowych programów, które może nie pozwolą na zaawansowaną edycję pliku PDF, ale bez problemu poradzą sobie z jego kompresją. Zmniejszać pliki PDF można też online, także za darmo.

Jak zmniejszyć wielkość pliku o rozszerzeniu .PDF?

Zmieniając rozmiar pliku tylko okazjonalnie, nie ma sensu inwestować w drogie narzędzia. Co więcej, nie trzeba nawet instalować specjalnego oprogramowania. Najprościej jest skorzystać z jednej z wielu stron zawierających narzędzie do kompresji PDF online. Takie narzędzie na swojej stronie ma także Adobe, czyli firma, która stworzyła ten format plików. Co ważne, wersja online jest całkowicie darmowa.

Konwerter plików na stronie Adobe jest bardzo prosty. Do narzędzia zaczytujemy plik, którego wielkość chcemy zmniejszyć, a następnie wybieramy jedna z trzech opcji: wysoką, średnią lub niską kompresję. Im wyższą kompresję wybierzemy, tym mniejszy plik otrzymamy z tego narzędzia. Gdy internetowy konwerter zakończy pracę na ekranie pojawi się link, klikając na niego ściągniemy zmniejszony dokument.

W Internecie można znaleźć wiele tego typu stron, trzeba jednak być czujnym, zwłaszcza jeśli oczekujemy wysokiej kompresji. Przekształcenie PDF’a do pliku o bardzo małym rozmiarze może wymagać rejestracji, a nawet poniesienia różnego rodzaju opłat.

Plik PDF można też skonwertować na komórce, do tego celu trzeba ściągnąć jedną z wielu dostępnych aplikacji, w większości darmowych. Często są one odpowiednikiem konwerterów dostępnych online z poziomu komputera.

Czytaj więcej:  Jak odblokować radio w samochodzie?

Na co zwracać uwagę zmniejszając plik PDF?

Konwersja plików PDF pozwala łatwiej przesyłać i archiwizować dane. Może jednak powodować przykre niespodzianki. Wysoka kompresja w przypadku zaszytych w pliku obrazków może uczynić je nieczytelnymi. Nie zawsze warto korzystać z najwyższych opcji kompresji, a przed usunięciem oryginalnego pliku warto sprawdzić, czy wszystkie grafiki pozostają czytelne.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *