Fotografia produktowa – jak zacząć, co kupić na początek?

Większość osób chociaż raz w życiu miała do czynienia z fotografią produktową podczas wystawiania dowolnych przedmiotów na aukcjach w sieci. W takiej sytuacji zawsze bardzo ważna jest prezentacja przedmiotu, co ma ogromne znaczenie w zakresie przyciągnięcia odbiorcy i łatwiejszej sprzedaży. Dlatego też zdjęcia, które trafiają na portale aukcyjne rządzą się zupełnie innymi prawami niż zdjęcia artystyczne i mają przede wszystkim pokazywać produkt takim jakim jest, a jednocześnie zachowywać wysoką jakość.

Fotografia produktowa – jak zacząć?

Obecnie fotografia produktowa jest odrębną dziedziną fotografii, stanowiącą dla wielu osób sposób na zarabianie. Jak jednak zacząć się nią zajmować i jaki sprzęt warto kupić na początek?

Nie każda osoba czuje się dobrze jako fotograf – nawet wówczas, kiedy wykonuje proste zdjęcia smartfonem i wystawia produkt na sprzedaż na portalu aukcyjnym. Co innego osoby, które lubią fotografować i rozważają wybór fotografii produktowej jako zajęcia pozwalającego zarabiać. Jak w takiej sytuacji zacząć?

Przede wszystkim należy wykazać się cierpliwością i ćwiczyć robienie zdjęć. Na początek wystarczy białe tło i trochę światła jako bazy do tworzenia zdjęć. W warunkach domowych można zaopatrzyć się np. w biały papier w arkuszu lub w rolce o gładkiej strukturze, który będzie tłem dla fotografowanych przedmiotów. Dlaczego akurat biały? Ponieważ wiele serwisów aukcyjnych zwykle wymaga aby tło było jednolicie białe. Zamiast papieru można użyć białego kartonu lub akrylu.

Czytaj więcej:  Jakie wytrzymałe słuchawki douszne?

Jaki sprzęt do fotografii produktowej kupić na start?

By zajmować się fotografią produktową w domu, nie trzeba posiadać bardzo drugiego sprzętu ani specjalnie wyposażonego studia. Znacznie większe znaczenie ma dobre światło.

Dobry rodzaj oświetlenia można kupić już za kilkaset złotych – np. w formie lamp o energii błysku 400 WS każda. Dla początkujących osób niezbędna będzie też biała parasolka i strumienica z plastrem miodu.

Jeśli chodzi o sprzęt to dobrej jakości, aparat można obecnie kupić w dość korzystnej cenie – już od ok. 2 tys. złotych. Jeśli jednak posiadamy większy budżet, to zdecydowanie warto zainwestować w dobrą jakość aparatu, ponieważ w fotografii produktowej istotne znaczenie ma pokazanie jak największej ilości szczegółów, dlatego sprawdzi się urządzenie, które pozwoli wydobyć każdy detal.

Dobry aparat do fotografii produktowej powinien posiadać wymienny obiektyw. Co prawda, w przypadku robienia zdjęć większych produktów można zdać się na nieco tańszy aparat, ale jeśli chce się fotografować drobne przedmioty i detale, to najlepszy będzie obiektyw z opcją makro lub też ze zmienną ogniskową.

Podczas fotografii produktowej należy też zachować dużą głębię ostrości, dlatego istotne jest używanie przysłon, co w czasie wykonywania zdjęć przekłada się też na czas naświetlania rzędu. Niezbędnym dodatkiem jest również dobry, stabilny statyw.

Fotografia produktowa może być pasją i sposobem na zarabianie. Warto jednak wyposażyć się w dobry sprzęt, by móc wykonywać profesjonalne zdjęcia.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

3 komentarze

  1. Na początku to nie trzeba nawet nic inwestować, wystarczy założyć Instagrama i robić zdjęcia telefonem w domu czy w plenerze, korzystając z tego co się ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *