Czarna ramka wokół ekranu – ATI Radeon

Jeśli masz kartę graficzną AMD/ATI Radeon podłączoną do telewizora to możesz być zaskoczony czarnym obramowaniem (jakby czarną ramką?) na monitorze. Kiedy pierwszy raz podłączałem swój telewizor do komputera, myślałem, że to problem z telewizorem, ale jest inaczej. Taka sytuacja występuje przez domyślne ustawienia w panelu CCC (Catalyst Control Center), którą jest 10% underscan kiedy karta graficzna wykryje podłączony telewizor.

Co jest zaskakujące, to fakt, że mnóstwo obecnie sprzedawanych monitorów z rozdzielczością 1920×1080 (1080p) jest wykrywanych jako telewizory i także mają dodane ta czarna ramka na ekranie.

Rozwiązaniem tego problemu jest jest otwarcie panelu CCC i wejście w zakładkę Moje płaskie panele cyfrowe -> Opcje skalowania w Ustawieniach zaawansowanych i ustawienie skalowania (tzw. overscan) na 0%. Na poniższym obrazku dobrze to widać:

opcje-skalowania-ccc-radeon

Takie rozwiązanie problemu ze skalowaniem rozdzielczości w zewnętrznym monitorze powinno zadziałać w praktycznie każdym przypadku, jeśli używasz karty ATI Radeon.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *