Co to jest domena internetowa?

Z czego składa się Domena internetowa?

Domena internetowa to ciąg nazw, które w swojej kombinacji są niepowtarzalne. Każda Domena składa się z dwóch części: nazwy głównej oraz końcówki, czyli rozszerzenia. Nazwa główna to nazwa jakiejś organizacji lub firmy. Musi być kojarzona z danym produktem lub marką, by użytkownik Internetu mógł powiązać Domenę z poszukiwanym obiektem. Kolejnym elementem Domeny jest końcówka, inaczej rozszerzenie, które jest już ustalone odgórnie i osoba, która zakłada Domenę nie ma za dużego wyboru. Najczęściej wybierane są rozszerzenia, które przypisują Domenę do danego kraju, np.: Polska – .pl, Niemcy – .de czy Unia Europejska – .eu. Istnieją również rozszerzenia najwyższego poziomu, czyli .net, .org czy .com. Niektóre Domeny mają końcówkę związaną z tematyką strony, np. .blog lub .hotel.

Kto może założyć Domenę internetową?

Domenę internetową może założyć każdy. Obecnie każda firma, marka czy organizacja, która chce się liczyć na rynku oraz chce być bliżej Klienta musi mieć swoją Domenę internetową. Domeny są udostępniane przez hosting, czyli przez usługi dostawcy internetowego. Osoba, która założyła Domenę internetową jednocześnie zarezerwowała sobie miejsce w Internecie. Hosting polega również na reklamowaniu strony internetowej na innych stronach, co można również nabyć, tak jak Domenę. Hostingiem zajmuje się się firma tworząca daną domenę. Przykładowe oferty hostingów możecie znaleźć na stronie Hostingowy.Top.

Czytaj więcej:  O czym nie zapomnieć przy projektowaniu strony www?

Jak nabyć Domenę internetową?

Istnieje wiele stron internetowych, które oferują zakładanie domen internetowych oraz ich hosting. Zakładają nie tylko domeny, lecz także sklepy internetowe. Jedną z takich stron internetowych jest https://az.pl/domeny/. Po wejściu na stronę od razu widzimy propozycję domen internetowych. O ile nazwę główną wymyślamy sami, o tyle rozszerzenie już nie, musimy je wybrać spośród proponowanych. Każda końcówka ma inną cenę, najdroższe są te o najwyższym poziomie (np. te związane z krajem). Dodatkowo dostajemy możliwość reklamowania domeny na innych stronach internetowych oraz mamy dostęp do galerii zdjęć, które możemy wykorzystać przy tworzonej stronie. Końcówki domen są podzielone na kraje, biznes oraz ich popularność, a wszystko po to, by nazwa domeny jak najbardziej odpowiadała tematyce strony internetowej. By Domena była cały czas dostępna, trzeba ją przedłużać o kolejny rok, czyli ją opłacać. Tworzenie stron internetowych w obecnych czasach przestało być skomplikowane, ponieważ istnieją narzędzia, które nam w tym pomagają. Takim bardzo dobrym narzędziem jest właśnie domeny w az.pl, dzięki której szybko zdobędziemy dla siebie Domenę internetową.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *