Amazon Alexa – czy będzie po polsku?

Amazon Alexa to jeden z najciekawszych asystentów głosowych na rynku. Jej konkurencja to działający po polsku Asystent Google, a także niespolszczona Siri od Apple. Atutem Alexy są głośniki Amazon Echo Dot, które są świetną opcją do stworzenia podstaw pod inteligentny dom.

Czym jest Alexa?

Jak już zostało to wspomniane na samym początku, Alexa to asystent głosowy, który stworzony został przez firmę Amazon. Program ten zintegrowany jest z szeregiem różnych urządzeń tej marki, lecz może z powodzeniem działać także na sprzęcie zewnętrznym spoza ekosystemu.

Najpopularniejsze urządzenia z Amazon Alexa

Bestseller Nr. 1
Echo Dot (5. generacja, 2022) | Wersja międzynarodowa | Inteligentny głośnik z Alexą | Kolor Grafitowy | Język polski niedostępny
 • Nasz najlepiej brzmiący głośnik Echo Dot – ciesz się ulepszonym dźwiękiem w porównaniu z poprzednimi Echo Dot z Alexą. Zyskaj wyraźniejszy wokal, głębszy bas i żywy dźwięk w każdym pomieszczeniu.
 • Amerykański angielski jest zalecanym językiem, aby korzystać z dostępu do Skills oraz zapewnić optymalne wrażenia podczas odtwarzania muzyki. Dostawcy usług muzycznych, aplikacja Alexa i Obsługa Klienta będą dostępne tylko w języku angielskim. Język polski nie jest obsługiwany.
 • Twoja ulubiona muzyka i treści – odtwarzaj muzykę, audiobooki i podcasty z Amazon Music Unlimited, Spotify i TuneIn lub przez Bluetooth w całym domu.
Bestseller Nr. 2
Fire TV Stick – wersja międzynarodowa z pilotem Alexa Voice Remote | Urządzenie do streamingu HD
 • Fire TV Stick zapewnia szybką transmisję w Full HD i łatwy dostęp do serwisów Prime Video, Netflix, YouTube, Canal+, CDA TV i innych. Aplikacje muszą być pobrane i mogą wymagać subskrypcji.
 • Mniej problemów, więcej kontroli – pilot głosowy Alexa umożliwia wyszukiwanie i uruchamianie programów z różnych aplikacji za pomocą głosu. Zaprogramowane przyciski pozwalają szybko przejść do ulubionych aplikacji. Możesz także sterować zasilaniem i głośnością telewizora i głośników bez konieczności używania innego pilota.
 • Dźwięk kina domowego z obsługą technologii Dolby Atmos: poczuj, jak sceny ożywają dzięki dźwiękowi Dolby Atmos w kompatybilnych domowych systemach audio, w wybranych tytułach.
Bestseller Nr. 3
Echo Pop | Wersja międzynarodowa | Szerokopasmowy, kompaktowy, inteligentny głośnik Wi-Fi i Bluetooth z Alexą | Antracytowy | Język polski niedostępny
 • Echo Pop – Ten kompaktowy inteligentny głośnik Bluetooth z Alexą odtwarza dźwięk w pełnym zakresie częstotliwości i doskonale brzmi w sypialniach i małych pomieszczeniach. Jest wystarczająco mały, by pasować do otoczenia, i wystarczająco potężny, by się wyróżniać.
 • Amerykański angielski jest zalecanym językiem, aby korzystać z dostępu do Skills oraz zapewnić optymalne wrażenia podczas odtwarzania muzyki. Dostawcy usług muzycznych, aplikacja Alexa i Obsługa Klienta będą dostępne tylko w języku angielskim. Język polski nie jest obsługiwany.
 • STERUJ MUZYKĄ ZA POMOCĄ GŁOSU — poproś Alexę o odtworzenie muzyki, audiobooków i podcastów od Twoich ulubionych dostawców, takich jak Amazon Music, Apple Music, Spotify i innych. Podłącz smartfon przez Bluetooth, aby przesyłać dźwięk strumieniowo w całym pomieszczeniu.

Ten post zawiera linki afiliacyjne od Amazon, z których mogę otrzymać małą prowizję, jeśli zdecydujesz się na zakup.

Czytaj więcej:  Oprogramowanie sprzedażowe POS: co to jest i jak je wybrać?

Zanim przejdzie się do szczegółowego omawiania możliwości tego asystenta głosowego, wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że może on pełnić funkcję swego rodzaju mózgu dla każdego systemu smart dom. Co bardzo ważne, Alexa jest dostępna do kupienia przez Internet bez najmniejszych problemów także w Polsce. Jej wadą jest jednak fakt, że nie obsługuje języka polskiego.

Kiedy Alexa będzie po polsku?

Amazon Alexa istnieje od 2014 w różnych wersjach, obecnie jest 2023 rok i nadal nie doczekaliśmy się w niej polskiej wersji językowej. Najpopularniejsza wersja Alexy to ta w języku angielskim, a poza nim obsługiwane są języki: hiszpański, niemiecki, francuski, japoński, portugalski i hindi.

Amazon do tej pory nie uraczył nas żadnym oficjalnym komunikatem na temat tego czy dostaniemy Amazon Alexa w języku polskim.

Jakie możliwości ma Alexa?

Skoro wiadomo już, czym jest Alexa, warto się teraz dowiedzieć, jakie ma konkretnie funkcje. Czy jej możliwości ograniczają się do zmiany kanału lub sprawdzenia aktualnej pogody? A może jednak potrafi coś więcej i ma czym zadziwić użytkowników?

Zdecydowanie najbardziej podstawową funkcją jest oczywiście możliwość zadawania pytań, na które Alexa w ciągu kilku chwil znajdzie odpowiedź przeszukując w tym celu internet. Jest to jednak dopiero początek zabawy z tym systemem. Rozwija on skrzydła w chwili, gdy połączy się go z różnymi aplikacjami smart home. Dzięki temu Alexa może np. sterować światłem w domu w poszczególnych pomieszczeniach. Może je włączać i wyłączać, lecz także przyciemniać i rozjaśniać. Dodatkowo Alexa jest w stanie obsługiwać głosowo aplikację z muzyką, filmami, a nawet może zamawiać jedzenie.

Czytaj więcej:  Filtr subsoniczny - co to jest?

Alexa bardzo sprawnie działa z usługą streamingową od Amazonu – Prime Video. Przy pomocy komend głosowych znajdziemy włączymy, przewiniemy czy zatrzymamy filmy z platformy.

Jakie są alternatywy dla Amazon Alexa?

Jak można się bez trudu domyślić, Alexa nie jest jedynym dostępnym na rynku systemem tego rodzaju. Powstaje jednak pytanie, czy alternatywne rozwiązania są równie dobre? Konkurencja dla Alexy to między innymi:

 • Siri od Apple
 • Google Assistant na Androidy
 • Mycroft – projekt open-source na Linux i Raspberry Pi

Na rynku dostępne są jeszcze dwa asystenty, a mianowicie Siri od firmy Apple, a także system Google Asystent. Czym się one różnią w porównaniu z Alexą? Siri podobnie jak system firmy Amazon nie obsługuje języka polskiego, natomiast Asystent Google to potrafi, lecz działa jedynie na urządzeniach z Androidem, co znacząco ogranicza jego możliwości w porównaniu do konkurencji, która bez problemu radzi sobie na urządzeniach zewnętrznych. Pozostałe funkcje, czyli te z zakresu smart domu lub związane z obsługą poszczególnych aplikacji, są tak naprawdę zbliżone i cechują się podobną skutecznością działania.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *