Pierwsze zdjęcie za kratkami procesora AMD Ryzen 9000! Podczas eksperymentu z popularną praktyką deliddingu, czyli usuwania „pokrywki” procesora, nie wydawało się, że coś pójdzie nie tak. Niestety, pierwsza próba deliddingu procesora Ryzen 9000 autorstwa Tony’ego Yu, szefa ASUS w Chinach, zakończyła się niepowodzeniem.
Ale o co właściwie chodzi z tym deliddingiem? Ta metoda polega na usunięciu IHS (integrated heat spreader) procesora oraz użyciu bardziej „premiumowego” pasty termoprzewodzącej, na przykład ciekłego metalu. Często jest stosowana, aby osiągnąć niższe temperatury pod obciążeniem, ale w przypadku Tony’ego, głównym celem było rozwianie ciekawości związanej z nowymi procesorami Ryzen 9000 „Zen 5”. Jak jednak okazało się, że to był krok w złym kierunku?
W poście udostępnionym przez Tony’ego Yu na chińskim portalu społecznościowym Bilibili, stwierdził, że „pierwszy na świecie” procesor Zen5 delidded nie otworzył się odpowiednio, przez co rdzeń I/O uległ pęknięciu, co ostatecznie spowodowało fiasko całego procesu. Resztki rdzenia zostały znalezione zarówno na IHS, jak i na samym czipie, pokazując rozczarowującą sytuację. Nie możemy obarczyć AMD winą w tej sytuacji, biorąc pod uwagę, że narzędzia do deliddingu dla nowej serii Ryzen 9000 nie są jeszcze dostępne.
Pierwsze spotkanie z deliddingiem nowych procesorów Ryzen 9000 „Zen 5” nie przebiegło zgodnie z oczekiwaniami, ale to dopiero początek. Warto zauważyć, że sam proces deliddingu jest dość ryzykowny i wymaga fachowego nadzoru oraz odpowiednich narzędzi do udanego zakończenia procesu. W tym przypadku Tony zdecydował się zignorować drugie zabezpieczenie.
Wraz z debiutem nowych procesorów AMD Ryzen 9000 „Zen 5” na rynku, można spodziewać się, że entuzjaści overclockingu wezmą udział w procesie deliddingu, gdy procesory zaczną trafiać na półki sklepowe. W ostatnich czasach widzieliśmy, że Ryzen 5 9600X był podkręcany do 7 GHz, więc z pojawią się procesory Zen 5 z podwójnymi rdzeniami CCD w przyszłym tygodniu, możemy spodziewać się lepszych wyników overclockingu, a być może druga próba Tony’ego zakończy się sukcesem.
Deliddingu procesora Ryzen 9000 „Zen 5” może być trudniejsze niż się spodziewano, ale jesteśmy pewni, że eksperci zostaną wkrótce zainspirowani na podjęcie ryzyka i znalezienie sposobów na poprawę wydajności tych potężnych procesorów.
Warto śledzić dalsze postępy i eksperymenty z deliddingiem procesorów Ryzen 9000 „Zen 5”, które mogą przynieść zaskakujące odkrycia i poprawę osiągów tych zaawansowanych CPU